Stało się, mamy sukces w świecie gastronomii! W tym roku prestiżowe wyróżnienie, gwiazdka Michelin, trafiła do warszawskiej restauracji Nuta, której twórcą jest znany z nietuzinkowego podejścia do kuchni polskiej, mistrz sztuki kulinarnej Andrea Camastra. Tym samym stolica, po dwuletniej pandemicznej przerwie spowodowanej pandemią, odzyskała swoją gwiazdkę! 

gwiazdka Michelin w Nucie

Pochodzący z włoskiej Apulii Andrea Camastra już od wielu lat zmienia polską kuchnię w prawdziwe arcydzieło. Od roku wyczarowuje prawdziwe symfonie smaków w swojej najnowszej restauracji NUTA. To tutaj, w samym sercu stolicy, przy Placu Trzech Krzyży, Andrea Camastra serwuje polskie dania w wyjątkowej odsłonie. Tradycyjnym, polskim daniom nadaje styl i lekkość, doprawia szczyptą artyzmu i nutą magii, zapraszając w niespieszną kulinarną podróż, która zachwyca i olśniewa każdego, włącznie z inspektorami Michelin.

Menu jest niespodzianką, skonstruowaną niczym melodia – nuta po nucie pojawiają się potrawy przygotowane w finezyjny sposób, a smak i forma ich serwowania zaskakuje bywalców najlepszych miejsc na kulinarnej mapie świata. Do tego szeroka karta świetnych win, w której niezwykle ważne miejsce zajmują produkty polskich winnic. W NUCIE odkrywa się piękno słowiańskiej kuchni, postrzegając ją na nowo z perspektywy włoskiego artysty.

Jest to tym bardziej niezwykłe, że większość serwowanych w NUCIE potraw znamy jeszcze z dzieciństwa i kojarzą nam się z obiadem w domu, rodzinnym ciepłem, babcią, która uśmiechała się, podając nam ręcznie robione pierogi – swój wyraz miłości do dzieci i wnuków. W NUCIE poza miłością do jedzenia jest jeszcze precyzja wykonania i kreacja prawdziwego mistrza sztuki kulinarnej. Tutaj niepozorna mizeria i chłodnik przybierają postać eleganckiej praliny, a pierogi, makarony i mięsa zachwycają perfekcją wykonania oraz onieśmielają wysokim poziomem artystycznym, zarówno pod względem smaku, jak i estetyki. Andrea Camastra tworzy koncert niezapomnianych doznań, swoimi kreacjami pobudzając wszystkie zmysły.

Gwiazdka Michelin ponownie w Warszawie 

„Gratuluję wszystkim wyróżnionym w tym roku” – mówi wzruszony Andrea Camstra. „Cieszę się bardzo, że po raz kolejny zostałem doceniony gwiazdką Michelin, szczególnie, że moja nowa restauracja NUTA powstała stosunkowo niedawno. Otworzyłem ją zaraz po przerwie spowodowanej pandemią, podczas której z bólem serca podjąłem decyzję o zamknięciu Senses, restauracji uhonorowanej pięciokrotnie przez przewodnik Michelin. Przed otwarciem NUTY – podróżowałem, poszukiwałem inspiracji, odreagowywałem i budowałem siebie na nowo wciąż zakochany w Polsce. I dzięki temu powstała NUTA – spełnienie moich marzeń o miejscu, w którym zgrany zespół wyczarowuje cuda na talerzu. Wszystkie 16 osób, z czego część jest ze mną od wielu lat i budowało także Senses, przyczyniło się do tego sukcesu. Nigdy nie dokonałbym tego bez nich. Jesteśmy sobie bliscy jak rodzina i zgrani niczym orkiestra, która przygotowuje koncert dla smakowych melomanów. Patelnie, garnki, chochle i noże to nasze instrumenty, a najlepszej jakości składniki to nuty, które, właściwie skomponowane, tworzą obłędne dania.”

Gwiazdki Michelin, wprowadzone po raz pierwszy w 1926 roku przez braci André i Edouarda Michelin jako sposób promocji przewodnika samochodowego, są dziś jednymi z najbardziej prestiżowych i najsłynniejszych wyróżnień w świecie gastronomii, a ich otrzymanie wiąże się ze znalezieniem się w kultowym, czerwonym przewodniku, Biblii wszystkich „foodies”. Gwiazdka Michelin daje restauracji popularność na całym świecie. W tym roku Polska po raz pierwszy ma swój własny przewodnik, a do grona miast objętych wyróżnieniami, poza Warszawą i Krakowem, dołączył Poznań.

Maksymalnie można zdobyć trzy gwiazdki – jedna oznacza, że restauracja jest szczególnie warta odwiedzenia w swojej kategorii, dwie, że ma wybitne jedzenie i warto zejść ze szlaku, żeby się do niej udać, a trzy świadczą o absolutnej unikatowości kuchni, dlatego warto wybrać ten lokal, jako destynację podróży. Poza gwiazdkami można zdobyć inne wyróżnienia Michelin przyznawane za wystrój, obsługę oraz ogólną atmosferę panującą w lokalu (sztućce) oraz za świetny stosunek jakości do ceny (Bib Gourmand).

 

 

 

 

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.