Dobre rozpoczęcie dnia ma fundamentalne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. To opinia lekarzy i dietetyków. Ich zdaniem pełnowartościowe, dobrze zbilansowane śniadanie, zjedzone między godziną 7 a 9 rano, to doskonała inwestycja w zdrowie i samopoczucie.

Tekst: Antonina Majewska

W czasie nocnej przerwy organizm zużywa nagromadzone składniki, np. węglowodany, obniża się poziom glikogenu, odpowiedzialnego m.in. za układ nerwowy. Nie działa on w pełni sprawnie, a więc zmniejsza się zdolność koncentracji, możliwość przyswajania wiedzy i wydajność pracy.

Dietetycy podkreślają, że rezygnacja ze śniadania nie sprzyja utrzymaniu właściwej wagi czy odchudzaniu. Kiedy rankiem nie dostarczymy organizmowi odpowiedniej dziennej porcji energii (pierwsze i drugie śniadanie to odpowiednio 25% i 10 % zapotrzebowania energetycznego), potem pochłoniemy zbyt dużo kalorii. Tymczasem większość z nas lekceważy rolę pierwszego posiłku. Często wychodzimy z domu na czczo lub wypiwszy tylko filiżankę kawy, wymawiając się tym, że rankiem nie jesteśmy w stanie nic przełknąć.

Błąd. Takie myślenie bardzo często prowadzi do zaburzeń metabolizmu, a w konsekwencji do nadwagi, obniżenia sprawności umysłowej czy odporności organizmu. 

Jakich składników potrzebujemy na śniadanie?

Aby aktywnie rozpocząć dzień, w pierwszym śniadaniu muszą znaleźć się węglowodany. Potrzebne są nam również białka i tłuszcze, ale w mniejszych ilościach. Rankiem najbardziej potrzebujemy jednak cukrów prostych – bezpośredniego źródła energii, ale nie należy przesadzać z ich ilością (wystarczy łyżeczka miodu na toście albo dodanego do kawy lub owoc), bo organizm zużywa je szybko – oraz cukrów złożonych, które tworzą energetyczny zapas na późniejsze godziny.

A oto, co powinno się znaleźć rano na naszym talerzu:

Węglowodany – znajdziemy w pieczywie np. pełnoziarnistym, chrupkim, tostach, sucharach oraz w dżemach, miodzie, owocach.

Tłuszcze – najlepsze jest prawdziwe masło, wystarczy nam to rozsmarowane na 2-3 kromkach pieczywa.

Białko – czerpiemy z produktów mlecznych, mięsa, jaj, orzechów, tofu. Dzienne zapotrzebowanie na białko to ok. 65-90 gr dla mężczyzn i 55-60 gr dla kobiet.

Makroelementy

Wapń – czerpiemy z mleka i jego przetworów, ziaren zbóż, płatków owsianych, ziaren słonecznika, zielonych warzyw. Dziennie potrzebujemy go ok. 1 grama, co odpowiada w przybliżeniu 3 szklankom mleka, 3 plasterkom żółtego sera, 1 jogurtowi. Dużo wapnia jest też w szczypiorku, liściach pietruszki, kalarepce, fasolce, soi, figach, sezamie, jajach, sardynkach. Jeśli więc nie jemy na śniadanie przetworów mlecznych, zróbmy sobie kanapki z tofu i szczypiorkiem, sardynkami i zieloną pietruszką, zjedzmy jajko albo ugotujmy owsiankę z dodatkiem pestek słonecznika lub orzechów.

Potas – znajdziemy go w warzywach (papryka, pomidor, rośliny strączkowe), bananach, owocach, mięsie, orzechach. Kilka plasterków pomidora czy papryki na kanapce to więc nie tylko urozmaicenie kolorystyczne diety.

Fosfor – mnóstwo jest go w serach twarogowych, jajkach, mięsie, rybach, ziarnach zbóż.

Magnez – wbrew powszechnej opinii nie znajduje się tylko w czekoladzie: magnez jest też w ciemnym pieczywie, orzechach, warzywach liściastych.

Mikroelementy

Miedź, cynk, mangan, żelazo, fluor – znajdziemy je m.in. w zielonych warzywach, orzechach, herbacie, owocach.

Witaminy

C – znajdziemy ją m.in. w zielonej pietruszce, cytrusach, wiśniach, papryce, kiszonkach, pomidorach.

B1 – jest w produktach zbożowych z przemiału.

B2 – jest w mleku, produktach zbożowych, jajkach.

B6 – jest w warzywach strączkowych, ziarnach, jajach, mięsie i rybach. Anglicy, jedząc na śniadanie kiełbaski i fasolę w sosie pomidorowym, mają rację.

Błonnik – znajdziemy go w produktach zbożowych (ciemnym pieczywie), płatkach owsianych, owocach, warzywach. Dziennie potrzebujemy go ok. 18 gramów, przy czym w kromce chleba razowego jest go ok. 5 gramów, a w jabłku 2,8 grama.

Prawidłowo zbilansowane śniadanie powinno być jednak proporcjonalnie dobrane zarówno do wieku, płci, jak i trybu życia. Dorosłe zdrowe kobiety prowadzące umiarkowany tryb życia, potrzebują ok. 2000 – 2200 kcal. dziennie, mężczyźni 2900 – 3000 kcal. Idealne pierwsze śniadanie kobiety powinno więc zawierać ok. 500 kcal, mężczyzny 725 kcal.

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.