Śledzenie płodności jest bardzo ważne na każdym etapie życia kobiety. Zapisywanie prostych informacji o miesiączkach, plamieniach, samopoczuciu, czy odczuwanych objawach może bardzo wiele powiedzieć o statusie kobiecej płodności i zdrowiu hormonalnym. A pomóc przy tym może aplikacja!
Śledzenie płodności jest szczególnie istotne w przypadku kobiet starających się o dziecko. Z czego to wynika i w jaki sposób wiedza o cyklach miesiączkowych i kobiecym zdrowiu hormonalnym, może zwiększyć szanse na zajście w ciążę?
Aplikacja, która zwiększa szanse na zajście w ciążę
Bardzo ciekawym narzędziem i wsparciem dla kobiet jest aplikacja OvuFriend, stworzona przez ekspertów medycznych i naukowców, wspierana przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Aplikacja wykorzystuje sztuczną inteligencję do analizy cykli miesiączkowych, zdrowia i kobiecej płodności. Co to oznacza w praktyce? Kobieta wprowadza proste informacje o sobie i swoim zdrowiu, a w zamian otrzymuje zaawansowane statystyki, raporty i prognozy swoich cykli, analizy i trendy objawów oraz dolegliwości. Głównymi zadaniami aplikacji jest zwiększenie szans na zajście w ciążę poprzez spersonalizowane wsparcie w analizie cykli, dni płodnych, porad eksperckich oraz pomoc w wykryciu ewentualnych problemów ze zdrowiem hormonalnym na wczesnym etapie.
Dlaczego warto obserwować płodność podczas starań o dziecko?
1. Dni płodne i owulacja – klucz do zajścia w ciążę
W każdym cyklu miesiączkowym jest tylko kilka dni, w których zajście w ciążę jest możliwe (zazwyczaj 3-5 dni). Długość dni, w których kobieta ma możliwość zajść w ciążę, zależy od jakości komórki jajowej, ale również od jakości męskiego nasienia. Jeśli jakość komórki jajowej jest niższa (np. z powodu wieku kobiety) lub parametry nasienia są obniżone, dni płodnych i tym samym szans na zajście w ciążę, może być jeszcze mniej. Wiedza, kiedy występują dni płodne i owulacja jest kluczowa podczas starań o dziecko. Obserwując cykle miesiączkowe w aplikacji, zapisując swoje objawy i proste parametry zdrowotne, algorytmy są w stanie w bardzo szybkim czasie nauczyć się kobiecej płodności. Jak to wygląda w praktyce? Kobieta otrzymuje jasny komunikat: Twoje szanse na zajście w ciążę są teraz największe! Z badań wynika, że to może aż 2-krotnie zwiększać szanse na zajście w ciążę.
2. Zaburzenia hormonalne, problemy z płodnością? Mogą zostać wykryte na wczesnym etapie!
Pierwsza wizyta diagnostyczna w kierunku problemów z płodnością jest zalecana po 12. miesiącach bezowocnych starań o dziecko. A co jeśli już wcześniej są przesłanki, że coś może być nie tak? Czy to nie jest trochę strata czasu?
Śledząc cykl miesiączkowy i zapisując codzienne objawy, algorytmy są w stanie pomóc wykryć kobiecie nieprawidłowości i anomalie w cyklach miesiączkowych. Bez prowadzenia obserwacji, raczej trudno jest dostrzec symptomy, które mogą świadczyć o problemach z płodnością. Niektóre z nich są na tyle subtelne, że wiele kobiet nie dostrzega ich na co dzień. A co więcej nie łączy ich z płodnością. Przykładowo zmęczenie, stres, brak ochoty na seks mogą przypisywać szybkiemu i stresującemu trybowi życia, tymczasem mogą to być objawy zaburzeń hormonalnych związanych z tarczycą.
Zaburzenia hormonalne są jedną z najczęstszych przyczyn trudności z zajściem w ciążę. Algorytmy analizują wszystkie objawy i zależności, a jeśli w cyklach miesiączkowych wykryją parametry, które potencjalnie warto skonsultować z lekarzem, informują o tym. To ogromna oszczędność czasu, szansa na szybką diagnozę, podjęcie leczenie i tym samym szybsze zajście w upragnioną ciążę.
3. Interpretacja cyklu pod kątem szans na zajście w ciążę i analiza pierwszych objawów ciąży
Śledzenie płodności, zapisywanie codziennych objawów, samopoczucia, czy obserwacji śluzu szyjkowego, pozwala algorytmom analizować wiele zależności. Dzięki temu aplikacja jest w stanie interpretować każdy cykl pod kątem szans na zajście w ciążę. Kobieta otrzymuje analizę czasu współżycia w odniesieniu do wystąpienia owulacji. Dodatkowo kilka dni po wystąpieniu owulacji, włącza się analiza pierwszych objawów ciąży. Kobieta każdego dnia wie, czy objawy, których doświadcza mogą wskazywać na wczesną ciążę. Jak to możliwe? Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji! Na podstawie tysięcy danych o cyklach miesiączkowych innych kobiet, aplikacja pokazuje procentowo, ile kobiet, którym udało się zajść w ciążę, odczuwało podobne objawy w danym dniu cyklu np. ból głowy, zmęczenie, czy wzdęcia.
4. Analizy, raporty i statystyki cykli miesiączkowych
Cykl miesiączkowy można porównać do maszyny, w której składowe muszą ze sobą współpracować, aby wszystko działało jak należy. Wszystkie fazy cyklu: miesiączka, faza folikularna (faza dojrzewania pęcherzyków), owulacja i faza lutealna (po owulacji) są istotne dla kobiecej płodności i zdrowia intymnego. Dzięki śledzeniu płodności, kobieta może się dowiedzieć, czy długość jej cyklu miesiączkowego jest w normie, czy poszczególne fazy mają prawidłową długość. Odstępstwa od normy mogą świadczyć o zaburzeniach lub problemach z płodnością. Przykładowo faza lutealna (czas po owulacji do następnej miesiączki) powinna trwać 10-16 dni. W tym czasie macica przygotowuje się na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. Jeśli faza lutealna jest za krótka (poniżej 10 dni), a kobieta stara się o dziecko, może to być niewystarczający czas na przygotowanie optymalnych warunków na przyjęcie zarodka. W takiej sytuacji może dojść do zapłodnienia, ale zarodek nie będzie mógł zagnieździć się w macicy.
5. Przegląd i prognozy cykli
Śledzenie płodności jest o tyle istotne, że kobieta ma dostęp do przeglądu oraz prognozy cykli miesiączkowych. Może wrócić do swoich wcześniejszych cykli, co jest szczególnie istotne podczas wizyt lekarskich. Na etapie wywiadu lekarskiego, czy diagnostyki problemów z płodnością, wiedza o cyklach miesiączkowych, objawach i dolegliwościach jest bardzo ważna dla specjalisty. Z aplikacją kobieta zawsze ma dostęp do swoich danych, z którymi może podzielić się z lekarzem. To często duże ułatwienie przy postawieniu trafnej diagnozy.
Prognoza cykli jest dostępna na kolejne 6 miesięcy i zawiera terminy przewidywanych dni płodnych, owulacji oraz miesiączek, co pozwala na świadome planowanie.
6. Stałe punkty programu – analiza objawów PMS i okołoowulacyjnych
Algorytmy są w stanie wychwycić stałe punkty programu w kobiecych cyklach miesiączkowych. Aplikacja wyświetla, które objawy są typowe w dniach poprzedzających miesiączek oraz w dniach okołoowulacyjnych. Dzięki temu kobieta ma większą świadomość. Wie dokładnie, z czym są związane odczuwane przez nią objawy, z jaką fazą cyklu, jakie przemiany zachodzą właśnie w jej organizmie oraz jak sobie z nimi radzić (szczególnie w przypadku PMS).