Impulsywne zakupy, kupowanie za dużej ilości jedzenia i w rezultacie marnowanie go, to błędy, które popełniamy najczęściej. Jak ratować jedzenie i oszczędzać? Oto 7 wskazówek, które pozwolą ograniczyć wydatki na zakupy spożywcze i zmniejszyć marnowanie żywności. 

jedzenie

1. Zrób listę produktów z krótkim terminem

Gdy produktów w lodówce jest dużo, łatwo zapomnieć, które powinny zostać wykorzystane wcześniej z uwagi na krótszą datę przydatności. Zaplanuj kolejność, w której mają zostać zużyte. Pomóc może w tym stworzenie listy wraz z zaznaczeniem tych pozycji, które mają najkrótszy termin. Pamiętaj też, aby w pierwszej kolejności zużywać produkty otwarte.

2. Skorzystaj z aplikacji Foodsi i oszczędzaj 

Jednym ze sposobów na oszczędzanie, a przy okazji ratowanie żywności, jest aplikacja Foodsi. Dzięki niej użytkownicy mogą znaleźć wiele produktów w niższej cenie (nawet do 70% taniej) m.in. warzywa i owoce, pieczywo, wyroby cukiernicze, a także zestawy obiadowe. W ten sposób lokale ratują niesprzedaną żywność przed zmarnowaniem. W dobie szalejącej inflacji i wzrostu cen jest to dobre rozwiązanie na ograniczenie wydatków. Dzięki temu robimy robimy też dużo dobrego dla planety.

3. Zadbaj o odpowiednie przechowywanie produktów

Odpowiednie przechowywanie produktów może znacznie wydłużyć ich świeżość. Niektóre warzywa i owoce powinno przechowywać się w lodówce, ale część z nich lepiej zachowuje świeżość oraz wartości odżywcze poza nią. W temperaturze pokojowej przechowujemy np. cytrusy, jabłka, ogórki, ziemniaki, pomidory, cukinię, bakłażana i cebulę. Natomiast w lodówce należy przechowywać m.in.: truskawki, jagody, śliwki, maliny, winogrona, marchewkę, pora, kapustę czy brukselkę. Ważne jest także, aby po zakupach wyjąć produkty z foliowych opakowań i przełożyć je np. do pojemników na żywność. Dzięki temu zapobiegniemy ich szybszemu psuciu.

4. Oddaj nadwyżki żywności do jadłodzielni lub podziel się ze znajomymi

Nadwyżki jedzenia to częsty problem, zwłaszcza w okresie świąt. Przygotowujemy ogromne ilości jedzenia, które potem zalega w lodówce. Warto podzielić się tym, czego nie jesteśmy w stanie zjeść ze znajomymi lub oddać do jadłodzielni. W jadłodzielniach zwykle znajdują się lodówki na produkty spożywcze, z których mogą korzystać potrzebujący. Dzięki temu nie tylko ratujemy jedzenie, ale także pomagamy. Warto zwrócić uwagę na to, ile żywności marnujemy, szczególnie podczas Międzynarodowego Dnia Świadomości o Stratach i Marnowaniu Żywności (29.09.). To dobry moment na wprowadzenie nawyków, które pomogą być bardziej eko.

5. Ogranicz jedzenie na mieście

Jedzenie na mieście pochłania sporą część naszego budżetu, zwłaszcza jeśli robimy to często. Zwykle wynika to z braku czasu. Ograniczenie zamawiania jedzenia poprawi nie tylko stan portfela, ale także zdrowia. Innym wyjściem z sytuacji jest skorzystanie z Foodsi. Tam znajdziesz pyszne dania wystawione przez restauracje i kawiarnie. Zarezerwuj i odbierz paczkę-niespodziankę z pysznym obiadem np. w postaci sushi lub pizzy.

6. Planuj zakupy na cały tydzień

W ograniczeniu nieprzemyślanych zakupów pomoże stworzenie menu oraz listy zakupów na cały tydzień. Bardzo ważne, aby nie wybierać się do sklepu głodnym. To może sprawić, że wrócimy do domu ze zbędnymi produktami. Przy planowaniu listy zakupów warto uwzględnić obowiązujące aktualnie promocje, a także kupować produkty sezonowe, które są w niższych cenach niż zazwyczaj.

7. Wykorzystuj produkty w 100%

Staraj się wykorzystywać całość produktu podczas gotowania. Kuchnia zero waste jest w modzie, dzięki temu w internecie znajdziesz wiele wskazówek, jak gotować nie produkując odpadów. Nie wyrzucaj niezjedzonych warzyw z rosołu. Świetnie nadadzą się np. do zrobienia sałatki jarzynowej lub kotlecików warzywnych. Wiesz, że liście rzodkiewki również są jadalne? Dostarczają wiele wartości odżywczych. Będą idealne jako dodatek do sałatek.

 

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.