Psychoterapia online staje się coraz powszechniejszą formą doradztwa psychologicznego. Jednym z powodów jest epidemia, natomiast dodatkowo możliwości technologiczne sprawiły, że wiele osób chce wykorzystać rewolucję cyfrową i kontaktować się online.

 

terapia online

 

Psychoterapia w formie online jest uznawana za szybko rozwijającą się formę pomocy, która ma sporo zalet. Największe znaczenie ma tu oszczędność czasu i pieniędzy. Klienci nie muszą dojeżdżać do gabinetu psychologicznego, a więc nie wydają na paliwo, parking, bilety komunikacji miejskiej czy taksówkę. Nie tracą czasu na dojazdy ani na przerwę między wyjściem z pracy a spotkaniem u psychologa. Może to być też ciekawa propozycja dla osób mieszkających w małych miejscowościach, z niepełnosprawnościami lub obłożnie chorych. Zaletą jest także anonimowość, co ma szczególne znaczenie dla klientów podatnych na aprobatę społeczną. Pomoc psychologiczna online jest także formą dostępną, ponieważ skorzystać z niej może w zasadzie każdy, kto ma komputer lub telefon z dostępem do Internetu. Dodatkowo strach przed wizytą stacjonarną lub wyjściem z domu (w przypadku osób z fobią społeczną) jest zminimalizowany. Warto zaznaczyć, że psychoterapia online może mieć również wady. Dla niektórych pacjentów konieczne jest właśnie wyjście z domu, ponieważ w innym wypadku proces leczenia nie będzie przebiegał prawidłowo. Ponadto w trakcie wizyt u psychoterapeuty czasami znaczenie ma wystrój gabinetu, atmosfera, konieczność ubierania się i wyszykowania do wyjścia. Ten ostatni aspekt może odgrywać dużą rolę w przypadku osób pracujących zdalnie lub zajmujących się dziećmi, które rzadko wychodzą z domu. Ostatnią kwestią jest przeprowadzenie kwestionariuszy psychologicznych, ponieważ zupełnie inaczej rozwiązuje się je pod czujnym okiem psychologa, a inaczej na ekranie komputera. Warto dodać, że w trakcie psychoterapii online pojawić się mogą dystraktory, a więc elementy zakłócające. Przykładem mogą być dzieci hałasujące w domu lub kłócący się za ścianą sąsiedzi. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby wybrać odpowiednią porę na kontakt z psychoterapeutą, a także zadbać o wygodne miejsce i komfortową atmosferę. 

Dlaczego psychoterapia online ma sens? Efekty

Zarówno psychoterapia stacjonarna, jak i zdalna, mają swoje wady i zalety. Warto jednak zaznaczyć, że obie te formy przynoszą tak samo dobre efekty. Oznacza to, że bez względu na to, czy spotkania odbywają się w gabinecie psychologa, czy w kawiarni, czy też w zaciszu domowym przed laptopem, efekty są równie skuteczne i korzystne dla klienta. Podejście do terapii w formie niestacjonarnej, zdalnej, niesie ze sobą wiele pozytywnych aspektów, dlatego warto się na nią zdecydować. 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.