Na wielkanocnym stole dobrze łączyć tradycję z nowoczesnością, bo dania, które serwujemy, powinny nam przede wszystkich smakować i podkreślać odświętny charakter spotkania. Przykład? Barszcz biały z jajkiem, ale podany z twarogiem roztoczańskim w wersji polecanej przez Marcina Sikorę – kucharza, eksperta kulinarnego Winiarni Zamojskiej.
„Jako osoba urodzona i wychowana na Roztoczu jestem miłośnikiem regionalnych produktów, na których wychowałem się, dlatego tradycyjne, świąteczne dania często podkręcam produktami z moich okolic. Biały barszcz polecam podać z jajkiem i pokruszonym roztoczańskim twarogiem. Twaróg roztoczański to inaczej biały ser wymieszany z solą, suszonym ziołami i przyprawami. Możemy zrobić go samodzielnie, mieszając twaróg z ziołami. Ten do białego barszczu najlepiej przygotować tydzień wcześniej, zawinąć w gazę lub pergamin i pozostawić do wysuszenia” – radzi kucharz Marcin Sikora. A jak zrobić barszcz biały? Oto jego przepis:
Najlepszy barszcz biały z jajkiem i twarogiem
Składniki na zakwas:
- 6 łyżek pełnoziarnistej mąki pszennej
- 3 liście laurowe
- 4 ziarna ziela angielskiego
- 3 ząbki czosnku
- szczypta soli
- 1 łyżka otartego majeranku
- 1 łyżka suszonego lubczyku
- 1 łyżka kwasu z kiszonych ogórków
- 600 ml wody
Składniki na barszcz:
- 400 g surowej szynki wieprzowej
- 500 g parzonej białej kiełbasy
- 400 g wędzonego boczku
- 400 g wędzonej kiełbasy
- 2 łyżki tartego chrzanu
- 500 ml zakwasu na barszcz biały
- 1 obrana marchewka
- 1 obrana pietruszka
- 2 ząbki czosnku
- sól i pieprz do smaku
- ½ łyżki majeranku
- ½ łyżki suszonego lubczyku
- 1 łyżka krojonej w kostkę cebuli
- 300 ml śmietany 18%
- 2,5 l wody
Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki do wykonania zakwasu włóż do słoika i zalej wodą. Słoik przykryj gazą lub lnianą ściereczką i pozostaw na około 5-7 dni. Szynkę wieprzową wraz z marchewką i pietruszką zalej wodą i gotuj na wolnym ogniu przez około godzinę. Gotowy wywar przecedź, a szynkę pokrój w kostkę. Boczek wędzony pokrój w kostkę, a kiełbasę w pół plastry. Boczek podsmaż wraz z cebulą, a następnie dodaj kiełbasę i ponownie wszystko razem podsmaż. Boczek i kiełbasę dodaj do wywaru, doprowadź do wrzenia. Dodaj do wywaru zakwas oraz zahartowaną śmietanę i dopraw do smaku. Na koniec dodaj suszone zioła, chrzan i starty czosnek.
Barszcz biały podawaj z gotowanym jajkiem i twarogiem roztoczańskim.