„Magiczne piórko Gwendy” to kontynuacja powieści „Pudełko z guzikami Gwendy”, w której utalentowana kongresmenka musi się zmierzyć z pokusą naprawiania rzeczywistości przy pomocy narzędzia nie z tego świata.

Tekst: Sylwia Skorstad

Trzydziestosiedmioletnia Gwendy Peterson jest jedną z najmłodszych kongresmenek w historii USA. Jej historia jest imponująca, na koncie ma między innymi bestsellerowe książki, Oscara za najlepszy film dokumentalny i wreszcie błyskotliwą karierę polityczną. Bywa, że zastanawia się, czy to pasmo sukcesów jest wyłącznie jej zasługą, czy też wynikiem działania niezwykłego pudełka, które miała w dzieciństwie.

W życiu Gwendy zawsze dużo się dzieje, ale ostatnio sytuacja staje się coraz bardziej napięta. Jej mąż przebywa za granicą, relacjonując zachodzące tam dramatyczne wydarzenia. Matka dochodzi do siebie po wyczerpującej terapii mającej zwalczyć nowotwór. W rodzinnym mieście ktoś porywa dzieci. Prezydent i jego polityczni sympatycy zachowują się nieodpowiedzialnie, czym mogą wywołać międzynarodowy kryzys. Jakby tego było mało, w gabinecie Gwendy pojawia się na nowo magiczne pudełko. Ten przedmiot może być w ludzkich rękach bardzo niebezpieczny.

Ciekawość to pierwszy stopień do zbrodni

Gwendy powołał do życia Stephen King, ale to Richard Chizmar nadał jej konkretne rysy, kiedy zdecydował się wspólnie z nim opisać pierwszą część jej niezwykłych przygód. Obaj zastanawiali się nad tym, na ile niebezpieczna jest ludzka ciekawość. Czy gdybyś została posiadaczką narzędzia do zmiany wydarzeń na różnych kontynentach plus czerwony guzik mogący doprowadzić do zagłady, skorzystałbyś z niego? A co, jeśli dodatkowo to narzędzie dostarczałoby ci bardzo wyrafinowanych zachęt do podjęcia próby?

W powieści „Pudełko z guzikami Gwendy” główna bohaterka ostatecznie wyszła z próby zwycięsko, choć nie zawsze udawało się jej oprzeć mocy pudełka równie skutecznie, jak choćby Frodowi mocy pierścienia. Richard Chizmar postanowił przetestować ją raz jeszcze. Tym samym zadał sobie i czytelnikom pytanie, czy dorośli i ich skłonność do racjonalizowania swoich poczynań, mogą się odpierać pokusom skuteczniej od dzieci. Nie pozostawił Gwendy bezbronnej wobec siły przyciągania zagadkowego przedmiotu. W walce z własnymi pokusami kongresmenka ma po swojej stronie magiczne piórko.

Castle Rock wita raz jeszcze

Większa część akcji „Magicznego piórka Gwendy” dzieje się  w Castle Rock, miasteczku dobrze znanym fanom twórczości Stephena Kinga. To tu rozgrywały się wydarzenia opisane między innymi w „Martwej strefie”, „Cujo”, „Mrocznej połowie” czy „Worku kości”, a także akcja popularnego serialu. Kto zna to miejsce, ten wie, że można się w nim spodziewać wszystkiego. W Castle Rock życzliwym, łagodnym z natury ludziom przydarzają się często straszne rzeczy, które trudno potem wytłumaczyć na posterunku miejscowego szeryfa.

Kongresmenka Peterson jeszcze o tym nie wie, ale również ona będzie musiała wyjaśniać szeryfowi Castle Rock rzeczy, które nie mieszczą się w głowie. Być może zmieścić można by je tylko w magicznym pudełku.

Richard Chizmar „Magiczne piórko Gwendy”, Wydawnictwo Albatros

 

 

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.