Psychoterapeuci są zobowiązani do zachowania dyskrecji w sprawach pacjentów. Wolno jest im jednak robić ogólne podsumowania. Terapeuta z ponad trzydziestoletnim stażem zdradza, co go nadal zaskakuje w pracy z pacjentami.

Psychoterapeuci są zobowiązani do zachowania dyskrecji w sprawach pacjentów. Wolno jest im jednak robić ogólne podsumowania. Terapeuta z ponad trzydziestoletnim stażem zdradza, co go nadal zaskakuje w pracy z pacjentami.
Randkowanie to prawdziwa sztuka, a znalezienie idealnej drugiej połówki może przypominać casting na główną rolę w hollywoodzkiej produkcji. Nic dziwnego, że gwiazdy takie jak Ben Affleck czy Drew Barrymore także korzystali z aplikacji randkowych. A kogo najczęściej wybierają single? I co najważniejsze – czy spełniasz te kryteria?
Dyscyplina – to ona kontroluje myśli, uczucia i zachowania. Bez niej bylibyśmy rozproszeni i łatwo się zniechęcali. To ona utrzymuje nas na dobrej drodze do osiągnięcia celów. Rozwijając silną mentalną dyscyplinę, możemy zapewnić sobie sukces w każdej dziedzinie. ⠀
Jak finanse wpływają na relacje partnerskie Polek i Polaków? Okazuje się, że oszczędności, uczciwość i wspólne zarządzanie domowym budżetem są kluczowe dla budowania trwałych i szczęśliwych związków, co jednak nie wyklucza sytuacji, że nie zawsze mówimy partnerowi prawdę o swoich wydatkach.
Od miłości do matematyki droga bywa zaskakująco krótka. A liczby nie kłamią – zwłaszcza gdy chodzi o randki online. Jakie trendy rządzą miłością w cyfrowym świecie? Oto dane dotyczące randek w sieci z jednej z aplikacji randkowych.
Znasz to uczucie, kiedy dopada cię zmęczenie, chandra i brak motywacji? Nie jest łatwo utrzymać energię i optymizm w zimie. Jak o tej porze roku walczyć ze zniechęceniem?
Styczeń to czas, kiedy wielu z nas z nadzieją patrzy na nadchodzące miesiące. Wypełniamy listy celów, planujemy wielkie zmiany i szukamy nowych dróg, które mają nas prowadzić do lepszego życia. Jednak często entuzjazm tych pierwszych dni stycznia szybko ustępuje miejsca zmęczeniu, a nasze plany tracą na znaczeniu. Jak możemy uniknąć tego rozczarowania? Kluczem jest duchowa równowaga.
Ludzie pozytywnie nastawieni zachowują się inaczej niż ci, którzy żywią przekonanie, że nie ma sensu próbować. Kiedy wyznaczamy sobie długoterminowe cele, wiara w siebie i możliwość rozwoju robi największą różnicę.
Zdarza się, że maluch wymyśla niestworzone historie, a ty nie wiesz jak zareagować? Twoje dziecko opowiada koleżankom i kolegom, że zwiedziliście cały świat, a wasz pies mówi ludzkim głosem? Pedagog radzi, jak zachować się, kiedy dziecko kłamie i jak uniknąć takich sytuacji w przyszłości.
Budowanie dobrych relacji z innymi to podstawa harmonijnego życia osobistego i zawodowego. Ludzie są z natury istotami społecznymi, a jakość naszych relacji ma ogromny wpływ na nasze szczęście, zdrowie psychiczne i sukcesy. Jak jednak skutecznie pielęgnować więzi z innymi? Oto kilka wskazówek, które pomogą ci zbudować głębsze i bardziej satysfakcjonujące relacje.
Wisława Szymborska twierdziła, że czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła. To również łatwy i tani sposób na poprawienie pamięci, pogłębienie więzi z ludźmi, a nawet szybsze i lepsze podejmowanie decyzji.
Jednym z noworocznych postanowień, które niechętnie ujawniamy znajomym, jest pragnienie znalezienia partnera. Znawcy ludzkich serc wiedzą jednak, że początek roku to szczególny okres dla samotnych i mają dla nich dobre rady dotyczące randkowania.
Czy kiedykolwiek miałaś wrażenie, że coś uniemożliwia ci nawiązanie głębszych relacji? Być może to nieuchwytna bariera, która powoduje dystans, nawet gdy najbardziej zależy ci na bliskości. Nie jesteś sam. Strach przed bliskością dotyczy wielu osób i nierzadko utrudnia budowanie zdrowych, satysfakcjonujących relacji. Dobra wiadomością jest taka, że możesz przełamać te bariery.
Rodzinne spotkania to czas, kiedy możemy cieszyć się wspólnymi chwilami, jednak często bywają one również areną trudnych rozmów i ocen. Dla wielu rodziców są to chwile, w których spada na nich krytyka dotycząca wychowania dzieci, co może być nie tylko stresujące, ale też raniące. Jak wybrnąć z niewygodnych konwersacji w gronie najbliższych?
Boże Narodzenie to czas radości, ciepła rodzinnego, świątecznych tradycji i… niestety stresu oraz traum. Z każdym rokiem coraz więcej osób boryka się z mentalnym ciężarem przygotowań, tradycji i oczekiwań, które spadają na nas w tym szczególnym czasie. Źródłem napięć, frustracji, a nawet traumy są zarówno przygotowania, kupowanie prezentów jak i spotkania rodzinne. Nowe podejście do Świąt może zminimalizować stres i pozwolić czuć się dobrze ze sobą i bliskimi. Nie róbmy nic na siłę.
Aż 94% młodych Polaków doświadcza FOMO, czyli lęku przed byciem pominiętym, co wpływa na ich poczucie wartości i przynależności. Młodzież bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje wsparcia w odkrywaniu swojej tożsamości, aby budować pewność siebie i autentyczne relacje. Kluczem do ich rozwoju jest przestrzeń na wyrażanie indywidualności i poszukiwanie własnych wartości – bez konieczności szukania zewnętrznej aprobaty.
O jesieniarach stało się głośno 5 lat temu. Młodzież określała w ten sposób sentymentalne nastolatki, które w grubych swetrach zbierały liście w parkach i z wielkich kubków popijały dyniową latte. Z czasem urokowi jesieni zaczęło ulegać jednak coraz więcej osób. Z badania Empiku wynika, że aż 76% respondentów ma wtedy czas, aby naprawdę odpocząć. Kim jest współczesna jesieniara, jak ewoluował ten trend i dlaczego wciąż nas urzeka?
Z najnowszego raportu wynika, że Polacy, którzy zdecydowali się na rozwód, jako główny powód swojej decyzji przeważnie podają tzw. niezgodność charakterów – 28,7%. Prawie tak samo często wskazują na niedochowanie wierności małżeńskiej – 26,1%. Na trzecim miejscu jest nadużywanie alkoholu lub środków odurzających – 15,1%. I te trzy przyczyny razem stanowią 69,9% wszystkich deklaracji.
Według najnowszego badania pewność siebie jest ważniejsza dla kobiet niż dla mężczyzn, częściej też uważają ją za cechę pozytywną. Zdaniem ponad ⅔ Polaków pewność siebie to przede wszystkim wiara we własne możliwości, umiejętność wyrażania i obrony własnego zdania oraz poczucie własnej wartości. Niestety, te cechy dostrzega u siebie mniej niż połowa badanych Polek. Co ważne, zdaniem 63 proc. Polaków, pewność siebie można wypracować, częściej uważają tak kobiety.
Wypalenie zawodowe to stan chronicznego stresu związanego z pracą, który nie został odpowiednio zarządzony. Jest to syndrom uznany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako wynik długotrwałego przeciążenia zawodowego.
Gdy trzynasty dzień miesiąca przypada w piątek – obawiamy się wstać z łóżka. Ten dzień po prostu wolimy „przeczekać”, unikając załatwiania trudniejszych spraw i podejmowania wyzwań. Czego właściwie się obawiamy?
Rozpoczęcie nowego roku szkolnego to dla wielu rodziców czas pełen nadziei, ale i obaw. Z jednej strony chcą jak najlepiej przygotować dziecko na przyszłość, ale z drugiej zdarza się im nieświadomie popełniać błędy, które zamiast motywować – osłabiają chęć dziecka do nauki i rozwijania umiejętności. Oto kilka powszechnych pułapek, w jakie wpadają.
Dysleksja to specyficzne zaburzenie rozwojowe, które dotyka zdolności czytania i pisania. Może mieć znaczący wpływ na rozwój edukacyjny i emocjonalny dziecka. W Polsce, podobnie jak na całym świecie, jest diagnozowana coraz częściej.
Choć sama prokrastynacja nie jest jednostką chorobową, a jedynie mechanizmem obronnym przed trudnymi uczuciami, to długotrwałe odwlekanie i dobrowolne odraczanie zadań może niekorzystnie wpłynąć na życie.
Wysoka reaktywność emocjonalna, czyli inaczej przewrażliwienie, może być przydatnym albo niszczącym mechanizmem w związku. Z jednej strony pozwala wczuć się w emocje partnera, z drugiej może prowadzić do ograniczania jego autonomii.
Początek roku szkolnego to czas niezwykle emocjonalny dla nauczycieli, rodziców, ale przede wszystkim dla uczniów. Co trzeci nastolatek deklaruje, że radzi sobie z trudnymi emocjonalnie sytuacjami całkowicie samodzielnie. Aż 81% młodych ludzi potwierdza, że zdarza się im ukrywać uczucia przed otoczeniem. Jednocześnie 39% przyznaje, że nigdzie nie uczyła się, jak radzić sobie z emocjami, 8% wskazuje szkołę jako miejsce, z którego taką naukę wyniosło – wynika z badania przeprowadzonego w ramach programu „POLećmy ze wsparciem”. Czego jeszcze możemy dowiedzieć się o umiejętnościach radzenia sobie z emocjami młodzieży w wieku 14-18 lat u progu nowego roku szkolnego? Co ma do tego ich zdrowie psychiczne? I jak możemy wspierać młodych w trudnym okresie dorastania?
Alimenty są jednym z najważniejszych elementów wsparcia finansowego, które rodzic musi zapewnić swojemu dziecku po rozstaniu z partnerem. Ich celem jest pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem, edukacją oraz zdrowiem dziecka. Jednak co dzieje się, gdy osoba zobowiązana do płacenia alimentów staje się rodzicem kolejnego dziecka? Czy narodzenie nowego dziecka wpływa na wysokość alimentów, jakie płaci się na rzecz wcześniejszych dzieci?
Polki z przerwą w zawodowym życiorysie i Ukrainki, które znalazły się w Polsce w związku z wojną, potrzebują wsparcia w odnalezieniu się na rynku pracy. Projekt #Welcome Fundacji Mamo Pracuj, działającej od ponad 12 lat na rzecz rozwoju zawodowego kobiet, po raz drugi z sukcesem pomagał im w tym wyzwaniu.
Optymizm często kojarzy się z patrzeniem na świat przez różowe okulary, jednak warto pamiętać, że zdrowy optymizm to coś więcej niż tylko ignorowanie trudnych emocji.