Czy wiesz, że jeśli zaczniesz uprawiać sport, to ludzie będą cię postrzegać w innym, lepszym świetle? Zasłużenie lub nie, aktywność fizyczna daje niemal magiczny społeczny bonus.

Tekst: Sylwia Skorstad

Zalety uprawiania aktywności fizycznej można wymieniać bez końca: lepsze zdrowie fizyczne i psychiczne, poprawienie zdolności koncentracji, zwiększenie koordynacji ruchowej, mniejsze ryzyko wystąpienia większości chorób, lepsze radzenie sobie ze stresem, poprawienie samooceny. Do tej długiej listy należy jeszcze dodać to, że zainteresowanie sportem daje nam szczególny społeczny bonus. Otoczenie zaczyna nas postrzegać pozytywniej i to nawet w takich dziedzinach życia, które niewiele mają wspólnego ze sportem.

Od sportu pięknieje się w oczach (innych)

Osoby uprawiające aktywność fizyczną zdają się nam piękniejsze niż te, które nie lubią, nie mogą lub nie chcą się ruszać. I nie chodzi tylko o to, że oceniamy ich sylwetkę czy też mięśnie jako bardziej atrakcyjne. Słowo „sport” sprawia, iż dostrzegamy w czyichś rysach więcej piękna!

Takie wnioski płyną z badania, jakie przeprowadzili naukowcy z Holandii. Odkryli oni, że im bardziej dana osoba jest zaangażowana sportowo, tym ludzie oceniają jej twarz jako urodziwszą. Efekt ten dotyczy szczególnie twarzy kobiet. Panie uprawiające sport zawodowo zyskują dużo lepsze oceny pod względem atrakcyjności fizycznej niż te, które preferują bierny wypoczynek. Uprawianie sportu sprawia, że kobieta staje się w oczach innych bardziej seksowna i dotyczy to każdej z pięciu badanych grup wiekowych.

Sportowcy są lepsi (we wszystkim)

Tym, jak kobiety postrzegają mężczyzn uprawiających aktywność fizyczną, zajęli się naukowcy z Kanady. Na Uniwersytecie Laurentyńskim przeprowadzono badanie, jakiego wyniki opublikowało czasopismo naukowe „Evolutionary Psychology”.

Naukowcy poprosili 125 kobiet o ocenianie zdjęć różnych mężczyzn, jakich podzielili na 3 grupy: sportowców uprawiających sporty zespołowe, sportowców uprawiających dyscyplinę indywidualną oraz panów nie zainteresowanych sportem. Zadaniem uczestniczek badania było przypisanie wszystkim ocenianym konkretnych cech wyłącznie na podstawie fotografii oraz informacji na temat ich trybu życia.

Okazało się, że uprawianie sportu daje potężny efekt aureoli. Mężczyzna aktywny fizycznie wydaje się kobietom lepszy niemal we wszystkim niż ten, który lubi posiedzieć na kanapie. Większość partycypantek uznawała, że w porównaniu z panami pozbawionymi zainteresowań sportowych, panowie aktywni fizycznie są:

– lepsi w łóżku;

– lepsi w kontaktach społecznych;

– mniej leniwi;

– bardziej pewni siebie;

– bardziej skłonni do podejmowania wyzwań;

– bardziej stabilni emocjonalnie.

Kanadyjscy psychologowie w podsumowaniu porównali benefity społeczne, jakie daje sport, do benefitów, jakie daje uroda. Otoczenie postrzega lepiej tych, którzy dbają o własne zdrowie, ale to dopiero początek. Uprawianie sportu to naturalny afrodyzjak, bowiem aktywność fizyczna kojarzy się nam z dobrym zdrowiem, wartościowym materiałem genetycznym, wytrzymałością fizyczną i urodą.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.