Ciąża stanowi dla organizmu duże wyzwanie. Dlatego tym bardziej potrzebna jest mu odpowiednia, regeneracyjna dawka snu.

O ile w pierwszych tygodniach nadmiar progesteronu sprawia, że spać można niemal w każdej pozycji i miejscu, to taki stan rzeczy nie trwa zbyt długo. Warto jednak powalczyć o dobrze przespaną noc.  Zwłaszcza, że kiedy na świecie pojawi się mały człowiek, na jakiś czas zupełnie zapomnimy, co znaczy, długi, głęboki sen. Niestety nie jest to takie proste. Rosnący brzuszek, dolegliwości kręgosłupa, kopniaki i rozpychanie się dziecka, a także częstsze wizyty w toalecie, utrudniają efektywny wypoczynek. Z miesiąca na miesiąc jest coraz gorzej, dlatego zawczasu warto przygotować sypialnię tak, by był on jak najbardziej komfortowy.

senMetamorfoza sypialni

Oczekiwanie na narodziny dziecka często poprzedza czas remontów. Syndrom wicia gniazda pojawia się niemal u każdej młodej mamy. Zanim jednak zdecydujemy się na urządzanie dziecięcego pokoju, warto zatroszczyć się o swoją sypialnię. W pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach życia, dziecko stale jest  blisko rodziców, dlatego praktycznie jest mieć je w nocy niedaleko łóżka, na wyciągnięcie ręki.  Tym samym to sypialnia zazwyczaj staje się w tym czasie domowym centrum dowodzenia. Wraz z zaawansowaniem ciąży, kiedy brzuszek się zaokrągla, coraz trudniej znaleźć wygodną pozycję do spania. Najlepiej jeśli przyszła mama śpi na lewym boku – wówczas odciążone są nerki, a przepływ krwi zostaje usprawniony. Ma to spore znaczenia dla rozwijającego się pod sercem maleństwa. Jednak zmiana sennych nawyków nie jest taka prosta, dlatego dobry materac to podstawa.

Wygodny, czyli jaki?

„Przede wszystkim materac powinien optymalnie dopasowywać się do kształtów ciała” – podkreśla Tomasz Goc z Fabryki Materacy Janpol. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest model z wkładem lateksowym, na przykład Dafne, który zapewnia kręgosłupowi odpowiednie podparcie, eliminując zbędne napięcia mięśni. Podobne właściwości jak lateks, ma pianka termoelastyczna, wykorzystywana m.in. przez NASA. „Jej działanie opiera się na reakcji na ciepło. Tam gdzie ciało mocniej napiera na materac, wytwarzana jest większa temperatura, a tym samym pianka staje się bardziej elastyczna, przez co dokładniej reaguje na ciężar” – mówi Goc.

W sypialni młodych rodziców może sprawdzić się także materac kieszeniowy – czyli taki, którego konstrukcja oparta jest na sprężynach, ale schowanych w osobnych kieszeniach. Największą zaletą takiego materaca jest to, że jeśli jedna z osób przewraca się z boku na bok, druga praktycznie tego nie odczuwa.

ciazaŚpij i śnij

Sen w ciąży, kiedy już uda się w niego zapaść, zazwyczaj jest bardziej wyrazisty i szczegółowy. Pełen emocji – pozytywnych, ale niestety też negatywnych. Aby unikać tych drugich, warto przed snem spróbować się wyciszyć i uspokoić myśli. Pomóc może napar z melisy i wieczorny spacer. Dlaczego kobiety w ciąży śnią inaczej? Odpowiedzialne za to są hormony, zwłaszcza progesteron, który wpływa na fazę REM i ją wydłuża. Nie bez znaczenia jest także regularne przyjmowanie witamin, szczególnie z grupy B, które korzystnie działają na pracę mózgu.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.