Zapach dobrej książki

Powieść jak od wielkich rosyjskich mistrzów. Są marzenia, miłość, nieokiełznane emocje, dużo alkoholu i Historia, która targa bohaterami na cztery wiatry.

Tekst: Sylwia Skorstad

Olgierd SwierzewskiOleg nie jest zwykłym nastolatkiem. Ma fenomenalną pamięć i talent analityczny, który pozwala mu grać w szachy na mistrzowskim poziomie. Wychowywany przez matkę w szacunku do legendy nieżyjącego ojca – boksera, który walczył na olimpiadzie – nieśmiało marzy o sportowej karierze. Kiedy na jednym z turniejów wygrywa ze znanym szachistą, zostaje dostrzeżony przez władze. Trafia w tryby wielkiej machiny sportowego przemysłu Związku Radzieckiego. Polityka imperium będzie miała wpływ na jego losy, tak jak na losy wielu innych bohaterów tej powieści. Jednak Oleg zdaje się o to nie dbać. Właśnie zakochał się w pięknej i niedostępnej aktorce. Czy kolejne wygrane ze światowymi sławami mogłyby się stać biletem otwierającym drzwi do jej środowiska?

zapach miastaEnergia młodości

Powieść Olgierda Świerzewskiego opowiada o dorastaniu w latach 80-tych w Związku Radzieckim. Czytelnik cały czas ma świadomość, że w tle cyka zegar historii, bo wydarzenia z pierwszych stron gazet wplecione są w biografię bohaterów. Prośba o azyl w USA rosyjskiego tancerza baletowego Aleksandra Godunowa, wybuch w elektrowni jądrowej w Czarnobylu, zestrzelenie koreańskiego samolotu pasażerskiego przez rosyjskiego pilota, to wszystko dotyka bezpośrednio ich bliskich. I jednocześnie bohaterowie pozostają zwykłymi nastolatkami, którzy mają swoje marzenia. Chcą się zakochać bez pamięci, zwiedzać, dobrze się bawić.

Są w tej powieści fragmenty, w których aż kipi energia młodości. Wyprawa trzech przyjaciół z Moskwy do republik położonych nad Morzem Czarnym ma w sobie wszystko to, za czym się tęskni będąc czterdziestolatkiem. Tamto szaleństwo, które podszeptuje, by zaczepiać nieznajome dziewczyny i namawiać je na udział w erotycznych eksperymentach. Beztroskę, dzięki której można jechać przed siebie, nie pytając, co będzie jutro i za co kupimy benzynę. Umiejętność zachwycania się pięknem poranka albo krajobrazem za wzgórzem. I jeszcze odwagę i jakiś rodzaj buty, który każe wierzyć, że świat ma nam do zaoferowania bardzo dużo dobrego, wystarczy brać, trzeba brać!

Miłość do utraty tchu

Cierpliwie brnąć do przodu Oleg zbliża się do celu. Po drodze, na jednym z amerykańskich turniejów szachowych, robi tak wielkie wrażenie na miejscowej dziennikarce, że ta gotowa jest zmienić zdanie o ludziach zza żelaznej kurtyny. W końcu udaje mu się zainteresować wyśnioną Tatianę swoją osobą. Zakochany w niej bez pamięci gra bez kompleksów, gdy jest między nimi dobrze i załamuje się, kiedy pojawiają się problemy. Jednocześnie geniusz staje przed możliwością wzięcia udziału w pojedynku szachowym z dawnym rywalem, w którym stawką będą nie tylko miliony dolarów. Oleg może przekonać, czy spełnienie najskrytszych marzeń ma słodki, czy gorzki smak.

zapach miasta 2Zapach miasta po burzy, Olgierd Świerzewski, Wydawnictwo Muza S.A

Spotkanie z Olgierdem Świerzewskim odbędzie się 28 maja o godzinie 19:00 w Księgarni Świat Książki w Warszawie.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.