Dobry biustonosz sportowy powinien:
  • mieć szersze ramiączka, by ciężar biustu rozkładał się równomiernie i aby ramiączka nie wbijały się w skórę;
  • mieć mniej elastyczne ramiączka, by się zbyt szybko nie rozciągały i lepiej stabilizowały;
  • być wykonany z materiału odprowadzającego pot na zewnątrz;
  • mieć bardzo łagodnie wykończone szwy lub w ogóle ich nie mieć;
  • być trochę ciaśniejszy niż zwykły stanik;
  • mieć możliwość regulacji.
Jak każdy inny element odzieży czy sprzętu sportowego, stanik nie jest nieśmiertelny. Z czasem materiał się rozciąga, osłabiania i stanik nie pełni już swoich stabilizujących funkcji. Wtedy przychodzi najwyższa pora na jego wymianę. Można jednak przedłużyć żywotność biustonosza, odpowiednio o niego dbając.

 

Jak dbać o stanik?

Wszystkie staniki powinno się prać ręcznie w delikatnych płynach. Ma to szczególne znaczenie w przypadku staników sportowych. Wykonane są one ze specjalnej oddychającej tkaniny, której właściwości można zniszczyć zła konserwacja. Jeśli decydujesz się na pranie w pralce, musisz to zrobić w specjalnym worku. Na trwałość staników ma również sposób przechowywania. Nie wolno ich zwijać. Muszą leżeć płasko w szufladzie (lub wisieć na wieszakach jak w sklepie), jeden na drugim, miseczka włożona w miseczkę.

 

Mity o stanikach


MIT 1 – Zbyt ciasny w obwodzie podkreśla obfite kształty.

Fałsz. Przyczyną odznaczającej się tkanki tłuszczowej na plecach jest za szeroki w obwodzie stanik. Dzieje się tak, bo zbyt ściągnięte ramiączka wygniatają ku górze wałeczek tłuszczu. W odpowiednio wąskim, pasek pozostaje na miejscu, tworząc jedynie niewielkie wgłębienie. Jeśli masz taki problem, skorzystaj z modelu o szerokim pasie, wtedy wgłębienie stanie się praktycznie niewidoczne. Mają je staniki dla biegających kobiet o dużym biuście.

 

MIT 2 – Zabudowany stanik nadaje się tylko dla dużych piersi

Fałsz. Wiele kobiet chciałoby, jak Doda, prezentować swoje wdzięki. Pomysł dobry może na walentynkową kolację, ale mało praktyczny na co dzień i do klubu fitness, bo wylewający się ze zbyt małych miseczek biust traci urok, wydaje się ciężki i nieforemny. Zabudowany biustonosz, bez względu na wymiary, zawsze będzie się prezentował elegancko i chronił piersi. Ponieważ zbyt małym miseczkom najczęściej towarzyszy nadmiernie szeroki obwód pod biustem, piersi tracą podtrzymanie, opadają i deformując figurę.

 

MIT 3 – Miękkie staniki przeznaczone są tylko dla młodych kobiet

Fałsz. To nie miseczka decyduje o jędrności piersi, ale odpowiednio dopasowany obwód pod biustem. W dobrze dopasowanym i odpowiednio skrojonym staniku miseczka może być uszyta z przejrzystej siateczki, delikatna i przewiewna, a biust ani trochę nie straci na kształcie i podtrzymaniu. Wiele modeli sportowych staników ma taką konstrukcję.

 

MIT 4 – Fiszbiny w stanikach są niewygodne

Fałsz. Niewygody, których doświadczasz, są najczęściej skutkiem noszenia niewłaściwego rozmiaru stanika. Uciskające druty piersi biorą się ze źle dobranego rozmiaru pod biustem. W takich przypadkach (i ja tak robiłam, kiedy fiszbiny mi przeszkadzały) większość kobiet wyciąga drut. To błąd, bo biustonosz pozbawiony rusztowania zmienia kształt piersi i ich podtrzymanie. Staniki sportowe z fiszbinami lepiej sprawdzają się na sali fitness niż bieganiu.

 

www.maratonwarszawski.pl

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.