Jeśli randkowanie bądź utrzymywanie stałych relacji nie wychodzi ci dobrze, to zapewne zastanawiasz się, co robisz niewłaściwie. Nowe europejskie badania podpowiadają, co można robić lepiej. Oto sposoby na sukces w romantycznych relacjach. 

Tekst: Sylwia Skorstad

sukces w romantycznych relacjach
Fot: Freepik

Brak sukcesów w krótko- i długoterminowych relacjach natury romantycznej może mieć różne, czasem skomplikowane podłoże psychologiczne. Po pierwsze, możesz odczuwać pociąg do niewłaściwych ludzi i podświadomie wybierać takich, z którymi masz większą szansę na ponowne przeżycie dawnych traum niż na „i żyli długo i szczęśliwie”. Po drugie, możliwe, iż doświadczenia z dzieciństwa sprawiły, iż pielęgnujesz w głowie taki model związku, jaki jest mało kompatybilny z przeciętnymi oczekiwaniami. Po trzecie, niewykluczone, że z różnych powodów nie radzisz sobie najlepiej z komunikacją interpersonalną. Po czwarte, możesz mieć zwykłego pecha albo szukać szczęścia w niewłaściwych środowiskach…

Im dłużej byśmy wyliczali, tym większe byśmy zrobili zamieszanie. Zamiast tego lepiej przyjrzyjmy się wypowiedziom Europejczyków, których naukowcy poprosili o zidentyfikowanie takich cech romantycznych partnerów, które zniechęcają do utrzymywania relacji.

7 cech, przez które możemy być singlem z konieczności

Wyniki kilku różnych badań na temat tego, co zniechęca nas w romantycznych relacjach, opublikowano w czasopiśmie „Personality and Individual Differences”. Trzeba podkreślić, że w trakcie trwania projektu do wypełniania ankiet zaproszono jedynie osoby heteroseksualne z krajów europejskich. Z serii badań wynika, iż za odstraszające w związkach cechy uznajemy przede wszystkim:

– Brak ambicji, niezdecydowanie, brak poczucia celu w życiu;

– Wrogość, bycie nieprzyjaznym i zrzędliwym;

– Brak higieny osobistej, niechlujność manifestowana na przykład przez noszenie nieświeżych ubrań czy wydzielanie brzydkich zapachów;

– Arogancję, egoizm, oceniające podejście wobec innych ludzi;

– Brak dbałości o wygląd;

– Nachalność, natarczywość, nadmierne zaangażowanie rozumiane jako przylepność;

– Przemocowość, skłonność do agresji.

Wymieniane cechy miały takie samo znaczenia dla badanych kobiet jak i mężczyzn, płeć nie odgrywała dużej roli w ocenie. Znaczenie miało natomiast to, czy chodziło o relacje krótko- czy długoterminowe. Na przykład niechlujność została uznana za tak samo dużą przeszkodę w utrzymaniu relacji w obu przypadkach – okazjonalnego randkowania oraz stałego związku. Z kolei nachalność okazała się niewielką przeszkodą w stałych związkach, ale znaczącą w krótkoterminowej relacji. W przypadku krótkiego randkowania brak ambicji i celu w życiu był określany jako problem, jaki można zignorować, podczas gdy w stałym związku badani uznali go za cechę, którą trudno wybaczyć.

7 cech, które przyczyniają się do sukcesu w relacjach 

Większość z cech odstraszających ma swoje odbicia lustrzane, co oznacza, iż cecha przeciwna jest postrzegana jako pożądana. Mamy ochotę wchodzić w relacje z ludźmi empatycznymi, dbającymi o wygląd i posiadającymi wytyczony cel w życiu. Chętnie umówimy się na randkę z kimś, kto ma pasje i potrafi dostrzegać pozytywne strony życia, tak samo jak za dzwonek ostrzegawczy uznamy skłonność do pesymizmu czy spędzanie wolnego czasu na oglądaniu telewizji bądź graniu w gry komputerowe.

Z badania wynika też, że poszukując partnerów, mamy tendencję do zwracania baczniejszej uwagi na cechy pożądane niż niepożądane. Mówiąc inaczej, bycie miłym, atrakcyjnym fizycznie i łagodnym przyciąga bardziej niż odstrasza bycie aroganckim, zapuszczonym i agresywnym.

Na koniec warto podkreślić, że w badaniach uzyskano jedynie deklaracje. Ankietowani wypowiadali się na temat cech, jakie hipotetycznie uznają za niepożądane, a nie na temat swoich istniejących związków. Z innych badań psychologicznych wiemy natomiast, że deklaracje dotyczące romantycznych relacji nie zawsze pokrywają się z podejmowanymi decyzjami. Możemy na przykład życzyć sobie związku z osobą ambitną, ale będąc z nią, zdać sobie sprawę, iż jej jasno wytyczone życiowe plany kolidują ze wspólnymi celami.

Źródło: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0191886921007133

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.