Już 60 procent Polek przyznaje, że cierpi z powodu stresu, a większość naszych rodaków uważa, że stres to w dzisiejszym życiu rzecz normalna, do której powinniśmy się przyzwyczaić. Jednak coraz więcej osób daje się przekonać, że tę chorobę łatwo pokonać.

Studio Odnowy ManorHouseZ badań przeprowadzonych przez TNS OBOP wynika, że aż połowa Polaków nie wierzy, że ich stres kiedyś minie. Największą grupą zestresowanych są ci, którzy martwią się sytuacją finansową (31 proc.), kolejnym powodem stresu jest sytuacja w życiu prywatnym (29 proc. respondentów), natomiast 27 proc. Polaków stresuje praca zawodowa. Jak walczyć ze stresem? Tylko 19 proc. naszych rodaków uprawia sport. Inni uciekają w jedzenie, nadmierne spożywanie alkoholu, leki. Jednak coraz częściej świadomie Polacy wybierają fitness, zdrowy tryb życia, czy wyjazdy do SPA.

Kondycja psychiczna Polaków

Samopoczucie i stan psychiczny Polaków jest bardzo zróżnicowany i ma na to wpływ nie tylko nasza codzienna praca, ale także płeć poziom życia i ogólny stan zdrowia. Jak wynika z badań GUS z ubiegłego roku, to kobiety są bardziej podatne na stres. Częściej dopada je chandra, nie tylko ta spowodowana jesienną aurą. Częściej odczuwają wahania nastroju, doświadczają stanów nerwicowych i depresyjnych. Kobiety są jednak o wiele bardziej niż mężczyźni skłonne do leczenia i chcą sobie pomóc. Korzystają z pomocy poradni psychologicznych, potrafią znaleźć sposoby na zrelaksowanie się.

Brak profilaktyki

Z kolei z badań CBOS** wynika, że aż 70 proc. badanych Polaków uważa, że warunki życia w Polsce są trudne, szkodliwe dla zdrowia psychicznego i zwiększają ryzyko zachorowań na choroby psychiczne. Polacy coraz częściej odczuwają rozdrażnienie i zdenerwowanie (86 proc. badanych), a nawet obserwuje u siebie objawy depresji (54 proc. ankietowanych). Jak mówią eksperci brakuje specjalistów od zdrowia psychicznego, a także profilaktyki, dzięki której można zwalczyć ten problem u źródła. Stres powoduje fobie, pogarsza samopoczucie z dnia na dzień, przez co coraz więcej osób budzi się z poczuciem zniechęcenia i żalu. W dzisiejszym pędzącym świecie zaczynamy swój dzień w stresie, nie jesteśmy w stanie tego zatrzymać, ponieważ z problemem zostajemy sami. Jak temu zaradzić?

Stres kontra relaks

Według raportu GUS jeszcze niespełna dwa lata temu ok. 75 proc. Polek zażywało leki uspokajające. Codzienne życie jednak nie zwalnia, ale kobiety łatwiej asymilują się w nowym otoczeniu i szybko odnajdują nowe sposoby zwalczania stresu. Relaks i spokój odnajdują m.in. w ośrodkach SPA. To często wypad z przyjaciółką do miejsca, w którym można odetchnąć i wypocząć po codziennych trudach i zmaganiach. Stres to nie tylko złe samopoczucie, ale także bóle pleców i karku – to stany przewlekłe organizmu powodowane stresem odnotowane już u ok. 60 proc. Polek. Wnioski nasuwają się same – nie tylko odnowa wellness jest potrzebna, ale także odnowa duchowa.

Regeneracja biologiczna i duchowa

Jak ocenia wielu specjalistów, sama odnowa biologiczna nie wystarcza. Zapewnia dobre samopoczucie, które jednak może minąć już po pierwszym dniu w pracy. Dlatego równie ważna jest równoległa odnowa duchowa. Odzyskanie spokoju umysłu i silnej wewnętrznej energii jest często ważniejsze od walki ze stresem w postaci regeneracji ciała. Dlatego coraz więcej osób praktykuje jogę, medytacje, wycisza się słuchając koncertów na misach i gongach tybetańskich, stosuje koloroterapię czy korzysta z energii drzew. Spróbujecie?

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.