Aż 94% młodych Polaków doświadcza FOMO, czyli lęku przed byciem pominiętym, co wpływa na ich poczucie wartości i przynależności. Młodzież bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje wsparcia w odkrywaniu swojej tożsamości, aby budować pewność siebie i autentyczne relacje. Kluczem do ich rozwoju jest przestrzeń na wyrażanie indywidualności i poszukiwanie własnych wartości – bez konieczności szukania zewnętrznej aprobaty.
O jesieniarach stało się głośno 5 lat temu. Młodzież określała w ten sposób sentymentalne nastolatki, które w grubych swetrach zbierały liście w parkach i z wielkich kubków popijały dyniową latte. Z czasem urokowi jesieni zaczęło ulegać jednak coraz więcej osób. Z badania Empiku wynika, że aż 76% respondentów ma wtedy czas, aby naprawdę odpocząć. Kim jest współczesna jesieniara, jak ewoluował ten trend i dlaczego wciąż nas urzeka?
Z najnowszego raportu wynika, że Polacy, którzy zdecydowali się na rozwód, jako główny powód swojej decyzji przeważnie podają tzw. niezgodność charakterów – 28,7%. Prawie tak samo często wskazują na niedochowanie wierności małżeńskiej – 26,1%. Na trzecim miejscu jest nadużywanie alkoholu lub środków odurzających – 15,1%. I te trzy przyczyny razem stanowią 69,9% wszystkich deklaracji.
Według najnowszego badania pewność siebie jest ważniejsza dla kobiet niż dla mężczyzn, częściej też uważają ją za cechę pozytywną. Zdaniem ponad ⅔ Polaków pewność siebie to przede wszystkim wiara we własne możliwości, umiejętność wyrażania i obrony własnego zdania oraz poczucie własnej wartości. Niestety, te cechy dostrzega u siebie mniej niż połowa badanych Polek. Co ważne, zdaniem 63 proc. Polaków, pewność siebie można wypracować, częściej uważają tak kobiety.
Wypalenie zawodowe to stan chronicznego stresu związanego z pracą, który nie został odpowiednio zarządzony. Jest to syndrom uznany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako wynik długotrwałego przeciążenia zawodowego.
Gdy trzynasty dzień miesiąca przypada w piątek – obawiamy się wstać z łóżka. Ten dzień po prostu wolimy „przeczekać”, unikając załatwiania trudniejszych spraw i podejmowania wyzwań. Czego właściwie się obawiamy?
Rozpoczęcie nowego roku szkolnego to dla wielu rodziców czas pełen nadziei, ale i obaw. Z jednej strony chcą jak najlepiej przygotować dziecko na przyszłość, ale z drugiej zdarza się im nieświadomie popełniać błędy, które zamiast motywować – osłabiają chęć dziecka do nauki i rozwijania umiejętności. Oto kilka powszechnych pułapek, w jakie wpadają.
Dysleksja to specyficzne zaburzenie rozwojowe, które dotyka zdolności czytania i pisania. Może mieć znaczący wpływ na rozwój edukacyjny i emocjonalny dziecka. W Polsce, podobnie jak na całym świecie, jest diagnozowana coraz częściej.
Choć sama prokrastynacja nie jest jednostką chorobową, a jedynie mechanizmem obronnym przed trudnymi uczuciami, to długotrwałe odwlekanie i dobrowolne odraczanie zadań może niekorzystnie wpłynąć na życie.
Wysoka reaktywność emocjonalna, czyli inaczej przewrażliwienie, może być przydatnym albo niszczącym mechanizmem w związku. Z jednej strony pozwala wczuć się w emocje partnera, z drugiej może prowadzić do ograniczania jego autonomii.
Początek roku szkolnego to czas niezwykle emocjonalny dla nauczycieli, rodziców, ale przede wszystkim dla uczniów. Co trzeci nastolatek deklaruje, że radzi sobie z trudnymi emocjonalnie sytuacjami całkowicie samodzielnie. Aż 81% młodych ludzi potwierdza, że zdarza się im ukrywać uczucia przed otoczeniem. Jednocześnie 39% przyznaje, że nigdzie nie uczyła się, jak radzić sobie z emocjami, 8% wskazuje szkołę jako miejsce, z którego taką naukę wyniosło – wynika z badania przeprowadzonego w ramach programu „POLećmy ze wsparciem”. Czego jeszcze możemy dowiedzieć się o umiejętnościach radzenia sobie z emocjami młodzieży w wieku 14-18 lat u progu nowego roku szkolnego? Co ma do tego ich zdrowie psychiczne? I jak możemy wspierać młodych w trudnym okresie dorastania?
Alimenty są jednym z najważniejszych elementów wsparcia finansowego, które rodzic musi zapewnić swojemu dziecku po rozstaniu z partnerem. Ich celem jest pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem, edukacją oraz zdrowiem dziecka. Jednak co dzieje się, gdy osoba zobowiązana do płacenia alimentów staje się rodzicem kolejnego dziecka? Czy narodzenie nowego dziecka wpływa na wysokość alimentów, jakie płaci się na rzecz wcześniejszych dzieci?
Polki z przerwą w zawodowym życiorysie i Ukrainki, które znalazły się w Polsce w związku z wojną, potrzebują wsparcia w odnalezieniu się na rynku pracy. Projekt #Welcome Fundacji Mamo Pracuj, działającej od ponad 12 lat na rzecz rozwoju zawodowego kobiet, po raz drugi z sukcesem pomagał im w tym wyzwaniu.
Optymizm często kojarzy się z patrzeniem na świat przez różowe okulary, jednak warto pamiętać, że zdrowy optymizm to coś więcej niż tylko ignorowanie trudnych emocji.
Kiedy w wakacje inni mają mniej pracy, detektywi mają jej więcej. Często jadą w ślad za obserwowanymi, by zweryfikować, czy „praca sezonowa” nie wiąże się z romansami. Podobnie jest z sytuacjami, gdy żony jadą na „babskie wypady” lub gdy mężowie „jadą na ryby” z przyjaciółmi.
Ładni ludzie mają w życiu łatwiej, ale nie zawsze. Dla młodych kobiet uroda bywa czynnikiem ryzyka w kwestii nadużywania alkoholu.
Psychoterapia poznawczo-behawioralna, znana również jako CBT (od ang. Cognitive Behavioral Therapy), to forma terapii psychologicznej, która koncentruje się na identyfikowaniu i zmienianiu negatywnych wzorców myślenia oraz zachowania.
W dzisiejszym niezwykle dynamicznie zmieniającym się świecie, sukces często kojarzony jest przede wszystkim z rozwojem kariery, czy mnożącymi się na koncie zerami. Jednak, jak uważa Inessa Kim dyplomowana Instruktorka NeuroGrafiki, prawdziwe uwalnianie potencjału biznesowego zaczyna się od zrozumienia, czym sukces jest dla nas samych.
Dzisiejsze warunki gospodarcze i trendy rynku pracy wskazują, że będziemy pracować dłużej, a pokolenie silver będzie schodziło z rynku pracy później, niż miało to miejsce w przeszłości. To może być wyzwanie, biorąc pod uwagę, że – jak wynika z najnowszego badania Pracuj.pl – aż 33% ogółu badanych i 73% respondentów w wieku 55-65 lat w poszukiwaniach pracy odczuwa trudności związane z wiekiem. Jak przedstawiciele pokolenia silver oceniają swoją pozycję na dzisiejszym rynku pracy?
To, na ile ktoś jest chętny do wejścia z nami w trwałą relację romantyczną, możemy poznać po jego deklaracjach i czynach. Powinny one ze sobą korespondować. Na co konkretnie powinniśmy zwracać uwagę, analizując stopień zaangażowania drugiej strony? Jakie sygnały świadczą, że partner traktuje związek poważnie?
Zazdrość to skomplikowane uczucie. Wbrew pozorom nie jest związana z historią naszych wcześniejszych relacji, posiadaniem dzieci albo doświadczeniem niewierności w przeszłości. Istotne czynniki w przeżywaniu zazdrości to natomiast płeć i wiek.
Czy planowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej odchudzenie kanonu lektur szkolnych to dobry kierunek? W jaki sposób omawianie na lekcjach przeczytanych książek może rozwinąć kompetencje miękkie u uczniów, czyli umiejętności, które będą najbardziej cenione na rynku pracy w przyszłości?
Stres towarzyszy nam w wielu sytuacjach, a ciągły pośpiech, obowiązki, nieoczekiwane sytuacje mogą negatywnie odbijać się na naszym zdrowiu fizycznym i psychicznym. Poszukujemy rozwiązań i sposobów na radzenie sobie ze stresem bądź zminimalizowanie częstotliwości jego występowania. Czy pies może nam w tym pomóc?
Tworzymy w życiu różne związki, których siłą napędową jest najczęściej uczucie. I choć wydaje się, że relacje, które bazują na miłości, to wyłącznie nasza sprawa, okazuje się, że jest wiele prawnych regulacji, zabezpieczających obie „zakochane” strony przed ewentualnymi trudnościami, jakie staną na miłosnej drodze. Jak wyglądają zakochani w świetle prawa?
Jak dbać o wieloletni związek, by czuć się szczęśliwym? Jakie sytuacje zwiastują kryzys między partnerami i jak mu zapobiegać? Aneta Krakowińska, psycholog z Poradni Zdrowia Psychicznego Harmonia podaje cztery porady na udany związek.
Twój rok będzie taki, jakim go uczynisz (jeśli w to uwierzysz, to będzie jeszcze lepszy, więc się postaraj). Skorzystaj z cennych, czasem dziwacznych i zaskakujących podpowiedzi naukowców, jak zrobić sobie dobry rok.
Być może i ciebie to spotkało. Zadowolona z awansu, chciałaś pochwalić się swoim sukcesem w gronie znajomych albo odwrotnie – mając poczucie żalu, szukałaś u kogoś pocieszenia. Niestety, w odpowiedzi usłyszałaś coś, czego się kompletnie nie spodziewałaś. Dlaczego niektórzy ludzie reagują w ten sposób na triumfy czy traumy innych? Skąd bierze się w nich to umniejszanie innym?
Kiedy myślimy o Wigilii, wyświetla nam się obraz szczęśliwej rodziny przy świątecznym stole, dzieci otwierających prezenty, uścisków i życzeń podczas dzielenia się opłatkiem. Ten obraz nie dotyczy jednak wielu rodzin, w szczególności tych, które się rozpadły. Jak zatem spędzać święta po rozwodzie? Czy jest szansa na utrzymanie spokojnej, świątecznej atmosfery?
Przed nami świąteczny czas – spotkań z bliskimi i przeżywania atmosfery świąt, ale też czas wielu napięć, pędu, zakupów, wielu przygotowań. Jak zaplanować i przeżyć Święta ze spokojną głową? Radzi Maciej Jonek z Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW, psycholog społeczny, badacz relacji społeczności lokalnych.
Osoby z ADHD mogą być ostrzegane przez otoczenie jako leniwe, nieodpowiedzialne albo niesłowne, bo trudno jest im dotrzymywać terminów i stawiać się punktualnie na spotkania. Powodem ich spóźnień może być jednak odmienne od przeciętnej postrzeganie czasu.