„Wszędzie dobrze, ale w sekcie najlepiej” – mogłaby ci powiedzieć bohaterka nowego thrillera Alex Marwood „Zatruty ogród”, gdybyś została jej najlepszą przyjaciółką. Tę pozycję polecamy jako książkę na weekend. 

Tekst: Sylwia Skorstad

 

Dwudziestoletnia Romy jest jedyną dorosłą osobą ocalałą z pogromu, do jakiego doszło na walijskiej farmie Plas Golau. Miejsce to było główną siedzibą sekty głoszącej rychłe nadejście apokalipsy oraz przygotowującej swoich mieszkańców do przetrwania w trudnych warunkach. To oni, zahartowani i świadomi wszelkich naturalnych zagrożeń, mieli się stać przyszłością ludzkości.

Romy trafiła do wspólnoty jako mała dziewczynka. Na farmie przyszło na świat jej rodzeństwo, w tym będąca córką najwyższego guru Eden, która pewnego dnia mogła zostać jedyną wybraną. Dorastanie bez kontaktu ze światem zewnętrznym wydawało się dzieciom zupełnie naturalne. Świat poza farmą przedstawiano im bowiem jako zdemoralizowany i zagrażający. Teraz Romy musi zmierzyć się z tą rzeczywistością i spróbować odszukać nieletnie rodzeństwo, które również przetrwało zagładę sekty.

 

Czym skorupka za młodu…

Alex Marwood powoli wprowadza czytelnika do psychicznego uniwersum wychowanków osobliwej wspólnoty. To świadomy i trafiony zabieg. Ktokolwiek zyskałby wgląd w ich system wartości oraz wierzeń już przy pierwszym spotkaniu, mógłby zrezygnować z prób zrozumienia, w jaki sposób go wykształcono.

Brytyjska pisarka stara się odpowiedzieć na pytanie, co sprawia, iż sekty bywają pociągające dla osób wrażliwych, inteligentnych i poszukujących swojego miejsca w świecie.

„Zbierając materiały do tego thrillera, zauważyłam, że to, co czyni człowieka najbardziej podatnym na zakusy sekt, to autorytarne wychowanie” – powiedziała w wywiadzie dla crimereads.com. „Zawsze byliśmy podatni na pomysł, iż każdy problem da się rozwiązać, jeśli tylko co do joty będziemy przestrzegać jakiś konkretnych zasad.”

Bohaterowie thrillera „Zatruty ogród” przestrzegają zasad, jakie im wpojono, nawet, gdy sekta przestaje istnieć. Tylko oni widzą to, czego nie dostrzega nikt inny – że wszyscy wokół są już Martwi.

„Zatruty ogród”, Alex Marwood, Wydawnictwo Albatros

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.