Co robić we dwójkę, gdy trzeba więcej czasu niż zwykle spędzać w domu? Lista możliwości jest bardzo długa, a szczęśliwa relacja partnerska w czasie pandemii możliwa.

Tekst: Jamie Stewart

relacja partnerska w związku

 

W ostatnich tygodniach czasopisma naukowe publikują alarmujące prognozy dotyczące relacji partnerskich. Czy do was też dotarły ankiety z pytaniami o wasz związek? Wielu moich znajomych wypełniło takie przez Internet. Naukowcy badają, jak pandemia i związane z nią ograniczenia na nas wpłyną. To, co dzieje się teraz na świecie, jest na swój sposób unikatowe, zatem badacze nauk społecznych nie chcą przepuścić tej szansy, nie zebrawszy na czas danych o tym, jak restrykcje wpływają na nasze: relacje, uczucia, życie seksualne, towarzyskie itp. Z prognoz psychologów wynika, iż za kilka miesięcy możemy się spodziewać fali rozwodów, bo na przykład: zmieniły się nasze nawyki i przyzwyczajenia, znowu kłócimy się o opiekę nad dziećmi, niepewna przyszłości sprawia, iż stajemy się nerwowi itp.

Coś wam powiem. To, jak wasz związek poradzi sobie z nową sytuacją, zależy wyłącznie od was. Jeśli pandemia sprawiła, że macie z partnerem więcej czasu dla siebie, wykorzystajcie go! Świat trochę zwolnił i pozwala nam po prostu „zatrzymać się i wąchać róże”. Opowiem wam o niektórych aktywnościach, jakie podejmujemy z żoną w czasie drugiej fali pandemii, jakiej aktualnie doświadczamy w Melbourne.

Spacery i aktywność fizyczna

Zachowywanie sprawności fizycznej jest teraz jeszcze bardziej istotne niż wcześniej. Idźcie na spacer, choćby najbliższymi, znajomymi ulicami. Codzienna aktywność fizyczna na tyle sposób pomaga zachować fizyczne i psychiczne zdrowie, że naukowcy nie nadążają z robieniem nowych badań na ten temat. Między innymi: redukuje skutki stresu oraz niepokoju, reguluje rytm snu i czuwania, a także przeciwdziała nadwadze.

Romantyczna randka w domu

Prawdopodobnie brakuje wam wyjść do restauracji, ale nie popadajcie z tego powodu w przygnębienie. Ugotujcie dobry obiad we dwójkę albo zamówcie jedzenie w restauracji dowożącej posiłki do domu (może uda się uniknąć zwyczajnej pizzy?). Załóżcie takie ubrania, w jakich zwykle wychodzicie na ranki. Nie żałujcie sobie, możecie się nawet wystroić jak na odwiedziny królowej angielskiej. Udekorujcie stół jak na przyjęcie gości, otwórzcie butelkę wina, włącznie ulubioną muzykę. Z oficjalnej części randki zróbcie nawet zdjęcia, żeby potem było co miło wspominać. 

Serial dobry dla dwojga

Platformy streamingowe oferują teraz tyle interesujących seriali, że na pewno znajdziecie tam coś dla siebie. Jeśli nie macie pomysłów, wystarczy, że zapytacie swoich znajomych. Podrzucą wam propozycje na cały rok, jeśli tylko określicie, jakiego gatunku szukacie i co się wam wcześniej podobało. Usiądźcie wygodnie i włączcie play. Może się okazać, że każdy kolejny odcinek stanie się pretekstem do interesującej dyskusji. Jeśli macie czasem wrażenie, że wiecie już o sobie wszystko, zapewniam was, że się mylicie. Gdy zaczniecie na przykład dyskutować o motywach różnych bohaterów albo waszych reakcjach emocjonalnych na ich działania, wkrótce się okaże, że tematów macie bez liku.

Skype/Facetime

Rozmowa za pośrednictwem Internetu ze wspólnymi przyjaciółmi bądź członkami rodziny, których nie możecie aktualnie odwiedzić, to najlepszy sposób, żeby pozostać w kontakcie. Czy zauważyliście, jak wielu ludzi potrzebuje teraz po prostu pogadać? Zobaczenie znajomych twarzy i wspólne pośmianie się z absurdów dnia codziennego może sprawić, iż problem odległości przestanie istnieć. Spróbujcie, może się okazać, że dzięki nowoczesnym technologiom będziecie w stanie poczuć taką samą bliskość, jakbyście wszyscy siedzieli w jednym pokoju.

Gry planszowe

Jeśli na dnie szaf, na strychu lub w piwnicy macie upchane pudełka z grami planszowymi, teraz nadszedł czas, aby je odnaleźć i wytrzeć z kurzu. Kiedy ostatni raz graliście w Scrabble, Monopol albo Kolejkę? Im dawniej, tym więcej będziecie mieli teraz zabawy. I to bez alkoholu, choć z nim też bywa śmiesznie. Gra w karty to również okazja do dobrej rozrywki, a jeśli macie ochoty na przygody, to zwykłego pokera zawsze można zamienić w rozbieranego.

Kąpiel z bąbelkami

Jeśli macie w domu wannę, to jest okazja do uciechy i przynajmniej kilku dobrych pomysłów na miłe spędzenie czasu we dwoje. W zabieganej rzeczywistości zapewne nie mieliście na to czasu, czemu nie znaleźć go teraz? Możecie ustroić łazienkę tak, jakby to było luksusowe SPA, do wody nasypać tych wszystkich cudownych pachnideł, zapalić świece. Śmiało, zmieścicie się.

Seks

Pary, które są ze sobą przynajmniej od kilku lat, raportują, że natłok codziennych obowiązków oraz rutyna kładą się cieniem na ich życiu seksualnym. Teraz jest okazja, by coś zmienić, postarać się na nowo. Pamiętajcie, że wszyscy ewoluujemy, zmieniamy się. Dziś twój partner może mieć już nowe fantazje erotyczne niż jeszcze pięć lat temu, dlatego zawsze warto być otwartym i zadawać pytania. Pamiętajcie również, że seks jest zdrowy. Wzmaga wydzielanie dopaminy, endorfin oraz oksytocyny, w tym samym czasie obniżając poziom kortyzolu.

Dla mnie i żony lockdown związany z koronawirusem okazał się doświadczeniem dobrym dla związku. Nowa rzeczywistość zbliżyła nas do siebie i kiedy życie wróci już do warunków sprzed restrykcji, postaramy się trzymać tego, czego nauczyliśmy się zamknięci w czterech ścianach. Szczęśliwa relacja partnerska w czasie pandemii jest możliwa. 

 

 

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.