„Jak zdradzają Polacy” to książka Patryka i Zuzanny Szulc, którzy przeprowadzili wywiad-rzekę z prywatnym detektywem. Jego zdaniem Polacy zdradzają się często, a zdecydowana większość zostanie na tym przyłapana.

Tekst: Sylwia Skorstad

 

Żona podejrzewa, że mąż ją zdradza. Jest nieobecny myślami, telefonu pilnuje jak oka w głowie, często wyjeżdża w służbowe podróże. Choć małżonek zapewnia, że wszystko jest w porządku, przeczucie podpowiada jej, iż pojawił się ktoś trzeci. Idzie zatem do agencji detektywistycznej i zleca jej misję śledzenia partnera.

O tym, co zwykle dzieje się w takich sprawach potem, opowiada książka Patryka i Zuzanny Szulc, którzy przeprowadzili wywiad-rzekę z byłym policjantem, obecnie prywatnym detektywem i założycielem agencji przyjmującej między innymi zlecenia dotyczące zdrad małżeńskich. Ten na pytanie, jak nie zostać złapanym na niewierności, odpowiada krótko: „nie zdradzać”.

Zostaje tylko śmiech

Warto zacząć od tego, że „Jak zdradzają Polacy” nie jest książką psychologiczną. Kto szuka odpowiedzi na pytanie, jakie mechanizmy sprawiają, iż ktoś dopuszcza się zdrady lub zostaje zdradzony, powinien sięgnąć po coś innego. Detektyw Dariusz Korganowski psychologiem nie jest i dobrze, że nie jest.

Autorzy skupiają się na tym, jak wyglądają tajniki zawodu detektywów tropiących osoby niewierne. Mówią o sprawach technicznych, etyce wykonywania tego rodzaju zleceń i sposobach na to, aby przyłapać nawet najbardziej dyskretnych potajemnych kochanków. Mają przy tym dużo dobrej zabawy. „Jak zdradzają Polacy” to książka miejscami bardzo zabawna, pełna soczystych wulgaryzmów, obrazowych opisów erotycznych schadzek oraz relacji z rozmów przeprowadzanych z wyjątkowo wymagającymi klientami, którzy lubią sobie wyobrażać, iż praca detektywów wygląda tak, jak na filmach. Odpowiada na pytania, jak zajrzeć przez firankę na piętro wysokiego wieżowca, rzucić okiem na „pokój relaksu” w siedzibie korporacji albo zorganizować skuteczną obserwację domu stojącego w szczerym polu.

Tam, gdzie kończy się bajka

„Jak zdradzają Polacy” na pewno nie jest książką, którą można by podarować cioci na imieniny. To rozmowa opisująca rzeczywistość widzianą z perspektywy ludzi wkraczających tam, gdzie nie ma już krzty sentymentalizmu, czyli świat burdeli, prostytutek, szybkich numerów w samochodach oraz małżonków, którzy pragnąc sobie nawzajem dopiec, posuną się do wszystkiego. W tym świecie każdy zdradza każdego, a jeśli tego jeszcze nie zrobił, to wkrótce zacznie.

Tak, jak doświadczony policjant powie, że każdy ma zadatki na przestępcę, nocny taksówkarz, że wszyscy piją, a fryzjer, że ludzie są generalnie rozczochrani, tak i detektyw śledzący niewiernych małżonków ma swoją optykę. Spojrzenie na życie intymne Polaków przez jego okulary to interesujące doświadczenie, po którym jednak ma się ochotę umyć ręce i obejrzeć komedię romantyczną.

Dariusz Korganowski, Patryk Szulc, Zuzanna Szulc, „Jak zdradzają Polacy”, Wydawnictwo Prószyński i S-ka.

 

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.