Kilka dni temu byłem zmuszony pożegnać bliską osobę – wieloletniego przyjaciela i chcę się z wami podzielić refleksjami na ten temat.

Tekst: Jamie Stewart

jak pożegnać bliską osobę

 

Pożegnanie bliskiej osoby to jedno z najtrudniejszych zadań, jakie przypada nam w udziale. Wciąż pamiętam myśli i uczucia, jakich doświadczałem dwadzieścia lat temu, kiedy przy szpitalnym łóżku mojej mamy spędzałem z nią ostatnie chwile. Nie ma dnia, bym w jakiś sposób jej nie wspominał. Jedna rzecz jest dla mnie szczególnie cenna – wiedząc, że mama odchodzi, miałem możliwość opowiedzieć jej o swoich emocjach i dzięki temu nie musiałem potem żałować, że coś miedzy nami pozostało niedopowiedziane. Pozwólcie mi podzielić się słowami, jakie warto powiedzieć bliskim nam ludziom, kiedy przychodzi czas pożegnania.

Trudne, ważne komunikaty

Kocham cię

Te dwa słowa to najbardziej wyjątkowe przesłanie, jaki każdy z nas może otrzymać od innych. Czy wiecie, że są tacy ludzie, którzy przez całą swoją życiową podróż nigdy ich nie usłyszeli, nawet od swoich rodziców? Wydaje się to niewiarygodne, ale zapewniam, że każdy ma kogoś takiego w gronie znajomych.

Gdy bliska wam osoba zbliża się do kresu wędrówki, zastanówcie się nad tym, kiedy ostatnio usłyszała od was te dwa wyjątkowe słowa. Nawet, jeśli od tamtej pory nie minęło wiele czasu, warto to powtórzyć. TERAZ. Powiedzcie to, nawet jeśli stan psychofizyczny rozmówcy nie daje gwarancji, iż komunikat zostanie zrozumiany.

Wybacz mi, proszę/wybaczam ci

Nikt z nas nie jest idealny. Wszyscy mamy na sumieniu coś, co wymaga przebaczenia. Czasem krzywda była wyrządzona świadomie, czasem nie, ale nie ma takiej relacji międzyludzkiej, w której nie byłoby za co przepraszać. Prośba o wybaczenie jest łatwiejsza niż się wydaje.

Jeśli bliska wam osoba chowa żal i urazę, prośba o puszczenie tego w niepamięć może być dużą ulgą dla obu stron. Łatwiej jest potem iść bez tego dodatkowego bagażu emocjonalnego. I działa to w obie strony, zawsze warto powiedzieć, że wy również nie żywicie za nic urazy.

Dziękuję ci

Pamiętajcie, żeby użyć również tych słów jako elementu pożegnania z drogimi waszemu sercu ludźmi. Podziękujcie za to, co wniosły do waszego świata. Możecie to zrobić w najprostszy ze sposobów, czyli mówiąc: „Dziękuję za wszystko, co dla mnie zrobiłaś/zrobiłeś” lub „Dziękuję za twoją troskę o mnie i obecność w chwilach, gdy była mi potrzebna”. Wasze słowa na pewno zostaną docenione.

Żegnaj

Wypowiedzenie tego słowa będzie dla osoby odchodzącej znakiem, iż macie w sobie zgodę na rozstanie, w ostatnich chwilach nie trzeba się będzie martwić, czy sobie poradzicie. Choć to bardzo trudne, może najtrudniejsze, co trzeba w życiu wyartykułować i poczuć, jest konieczne. Przywiązując się do kogoś, wyrażamy jednocześnie podświadomą zgodę na cierpienie, jakie będzie towarzyszyć rozstaniu. Możecie też użyć słów „do zobaczenia”, aby podkreślić, że droga wam osoba nigdy całkowicie nie zniknie, bowiem będziecie o niej pamiętać.

Potęga dotyku

Nie tylko słowa są istotne podczas pożegnania. Czasami przestają mieć znaczenie albo po prostu tracą swoją moc. W takich wypadkach należy szukać bliskości poprzez dotyk. Ujęcie w dłoni, pogłaskanie ramienia czy głowy to komunikat, który niesie ze sobą przesłanie „Jestem tutaj z tobą”. Nawet jeśli chory nie jest już wam w stanie odpowiedzieć, na pewno na jakimś poziomie wyczuje obecność życzliwej, bliskiej duszy.

Ostatnie rozmowy

Moja mama i ja dużo rozmawialiśmy, szczególnie o podróżach. Mieliśmy to szczęście, by kilkukrotnie spędzić razem wakacje i zdobywać wspólne doświadczania. W naszych ostatnich rozmowach często poruszaliśmy wątek jej rodzinnego miasta Szczecina. Ciągle planuję je odwiedzić i wiem, że przechadzając się po jego ulicach znowu na chwilę znajdę się blisko kogoś, kto ma w moim sercu szczególne miejsce.

Chciałbym się jeszcze podzielić z wami wpisem, jaki niedawno zauważyłem w mediach społecznościowych bliskiego przyjaciela. Towarzyszył mi w pisaniu tego tekstu.

Jest w życiu 5 takich rzeczy, których nie można odwrócić:

Kamienia… gdy raz został rzucony;

Słowa… gdy zostało wypowiedziane;

Okazji… gdy została zaprzepaszczona;

Czasu… gdy przeminął;

Osoby… gdy odejdzie.

Życie jest krótkie. Łamcie zasady. Wychodźcie poza schematy. Wybaczajcie szybko. Całujcie powoli. Kochajcie prawdziwie. Śmiejcie się niepowstrzymanie. Nigdy nie żałujcie niczego, co sprawiło, że się uśmiechnęliście.

 

 

 

 

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.