W tym roku zaczęliśmy wcześniej przygotowania do świąt. Może to wpływ pandemii, a może listopadowej aury, ale zapragnęliśmy już w listopadzie dekorować okna i drzwi światełkami i wieńcami. Jak jednak dobrać dekoracje na święta do konkretnego stylu panującego we wnętrzu?

Tekst: Antonina Majewska

 

Ponieważ w naszej tradycji choinki i ozdoby świąteczne w większości domów pozostają do 2 lutego, więc inwestycja w dekoracje na święta nie jest złą decyzją. Ważniejszy od nakładów finansowych jest jednak pomysł! Czasem prosty zabieg dobrany do stylu mieszkania potrafi zrobić większe wrażenie niż gotowe stroiki i girlandy.

Styl kolonialny

Zrodzony na styku kultury indyjskiej i brytyjskiej, w dekoracjach bliższy jest tej drugiej. Towarzyszą mu typowe dla kultury anglosaskiej skarpety na prezenty, oświetlone girlandy z igliwia na filarach i balkonach, czy ozdobny wieniec na drzwiach wejściowych i w kuchni. Można taki zrobić samemu, dobierając go kolorystycznie do wnętrza.

Styl glamour

Obowiązkowe są w nim kryształowe, choćby udawane, żyrandole, intensywne barwy, przełamane czernią i masą blasku. Tapety w „esy-floresy”, sztuczne srebro, złoto, ornamenty, do tego szezlongi i zdobione fotele. Koraliki, kryształki i lustra. W święta ma się to wszystko jeszcze bardziej błyszczeć, ale uwaga! – bardzo ważna jest konsekwencja. Jeśli wstawimy do wnętrza glamour choinkę, musi być utrzymana w kolorach, które już są w nim obecne.

Styl industrialny

Sprawia wrażenie niedokończonego remontu lub zaadaptowanej do zamieszkania… fabryki. Znajdziemy w nim wiele surowych elementów, czasem poplamione farbami drewno, betonowe ściany, nieotynkowane cegły. Takie wnętrze najczęściej jest przedmiotem wyboru osób z dużym poczuciem humoru i dystansu do życia. Dlatego świąteczne ozdoby będą tu swoistym żartem, puszczeniem oka do tradycji. Często spotyka się w tym stylu monotematyczność dekoracji – na przykład wiele wyłącznie białych światełek choinkowych w całym domu. Albo przeciwnie – same elementy zielone. Mile widziany również jednostkowy kicz, np. podświetlany plastikowy renifer.

Styl rustykalny

Styl ten miewa wiele odsłon. W zależności od kraju, do którego tradycji w aranżacji wnętrz nawiązuje (Francja, Wielka Brytania, Włochy, Rosja, czy Polska), szczegółowe elementy wystroju będą się od siebie różnić. Łączą je cechy wspólne: przewaga naturalnego drewna, malowane skrzynie, meble zdobione techniką postarzania, motywy roślinne i ręcznie wykonywane ozdoby. Podwieszone do belek stropowych pachnące gałęzie ozdobione słomkowymi i drewnianymi zabawkami, kolorowa przybrana orzechami, cukierkami, piernikami i ręcznie robionymi przez dzieci dekoracjami choinka, ciepłe kolorowe pledy, kraciasty obrus i światło świec to jest to!

Styl skandynawski

Ten, który znamy w Polsce, opiera się na prostych, funkcjonalnych i wdzięcznych rozwiązaniach aranżacyjnych, jak te rodem ze szwedzkiego sklepu meblowego. Do nich i neutralnych kolorów ścian (beże, złamane biele i szarości, brązy, pastele) pasują wszelkie rodzaje dekoracji – od bardzo tradycyjnych drewnianych i papierowych, czy filcowych, po wykonane z tworzywa sztucznego czy gliny figurki, bombki, girlandy i wielokolorowe światełka.

dekoracje świąteczne

Styl shabby chic 

Styl shabby chic opiera się na tym, co stare lub na takie wygląda. Jest romantyczny, pełen uroku, ale łatwo przy nim o przesadę, więc trzeba trzymać wyobraźnię na wodzy, by nie popaść w kicz. Shabby chic kocha bielone, postarzane drewno, stare ramki, kufry, pudrowe róże, rozbielone błękity, żółcienie, szarości oraz wypłowiałe brązy. 

  

 

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.