Jeśli potrafisz zrobić pewną sztuczkę ze swoimi snami, to według najnowszych badań naukowych, jesteś bardziej stabilna psychicznie i mniej narażona na depresję od przeciętnej.

Tekst: Iza Kołodziej

W ostatnich latach coraz więcej dowiadujemy się o roli śnienia. Kolejne badania rzucają nowe światło na fenomen snu, który od wieków fascynował ludzi i rodził wiele pytań. Niedawno, bo w roku 2014, Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii otrzymała para norweskich neurofizjologów za odkrycie neurolobiologicznego systemu orientacji przestrzennej, w którym istotne rolę odgrywa właśnie śnienie.

Okazuje się, że we śnie poszczególne komórki służące do tworzenia map przestrzennych aktywizują się w dokładnie takich samych sekwencjach jak na jawie. Dowodzi to, że śniąc przyswajamy sobie dokładnie plany nowych miejsc, jakie odwiedziliśmy na jawie, co udowodniono badając mózgi szczurów. I prawdopodobnie nie tylko ta, jedna z najważniejszych teorii dotyczących roli snów, mówi, iż służą one w dużej mierze przyswajaniu nowych danych z różnych dziedzin. Czasopismo naukowe „Frontiers in Psychology” właśnie opublikowało kolejne interesujące doniesienie na temat śnienia.

Świadomy sen

Psychologowie z izraelskiego Uniwersytetu Ben Guriona odkryli, iż zdolność do świadomego śnienia jest skorelowana ze zdrowiem psychicznym. Świadome śnienie jest dość rzadkim fenomenem polegającym na tym, iż śniący zdaje sobie sprawę z tego, że śni i może w pewnym stopniu kontrolować treść marzenia sennego. Okazuje się, że osoby posiadające tę zdolność rzadziej od przeciętnej skarżą się na objawy depresji, objawy stresu oraz niepokój. Z izraelskich badań wynika, że ogólnie cieszą się one lepszym od przeciętnej zdrowiem psychicznym.

Nie wiadomo jeszcze, dlaczego możliwość wpływania na swoje sny idzie w parze z większą od przeciętnej tolerancją na stres oraz stabilnością emocjonalną. Na razie naukowcy przestrzegają, że usilne próby nauczenia się kontrolowania snów mogą raczej doprowadzić do zaburzeń rytmu snu i czuwania niż lepszego zdrowia psychicznego, ale jednocześnie zapowiadają dalsze badania tego tematu.

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.