Dwa dni w maju

Barcelona w roku 1949 nie jest bezpiecznym miejscem. Państwo sprawuje kontrolę nad wszystkimi aspektami życia obywateli, nie spuszcza oka z działań inteligencji, cenzuruje prasę i stosuje represje na szeroką skalę. Nikt nie może być pewien, że wieczorem wróci do domu, bowiem każdy może zostać aresztowany bez powodu i zatrzymany w więzieniu na dowolny czas.

Tekst: Sylwia Skorstad

Były policjant Miquel Mascarell dowiaduje się, że ofiarą represji padł również jego dawny przełożony i przyjaciel. Mateo Galvany najpierw był przesłuchiwany przez policję, a tuż po wyjściu z aresztu w dziwnych okolicznościach śmiertelnie potracił go samochód. Na prośbę córki zmarłego Mascarell angażuje się w sprawę, choć wie, że przysporzy mu ona wielu kłopotów.

Duma Katalonii

Kataloński pisarz Jordi Sierra i Fabra mawia, że pisałby nawet, gdyby musiał za to płacić, zatem fakt, iż jego książki sprzedają się na całym świecie w milionowych nakładach, jest fortunnym zbiegiem okoliczności. Zaczął tworzyć już jako dziecko i jak dotąd opublikował ponad pół tysiąca pozycji dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Europejską sławę przyniosły mu powieści dla młodzieży, które na francuski, niemiecki, angielski i holenderski zaczęto tłumaczyć już w 1988 roku. Dziś książki Sierra i Fabra tłumaczone są na ponad 25 języków, a jedną z najchętniej czytanych serii dla dorosłych jest ta o emerytowanym policjancie z Barcelony.

W Barcelonie coraz goręcej

Katalonia z kryminałów z Miquelem Mascarellem to miejsce duszne, ale nie pozbawione uroku. Niemal wszystko można tam załatwić rozmową. Kontakt z innymi ludźmi sprawia, że bohaterowie znajdują to, czego potrzebują – informacje, bezpieczeństwo spokój, ochronę, nowe rozwiązania czy pomocną dłoń. Każdą, nawet najtrudniejszą zagadkę, da się rozwiązać na drodze logicznego rozumowania oraz metodycznego zdobywania informacji.

Mascarell nie jest superbohaterem, nie jest młodzieniaszkiem, nie posiada nawet broni. Umie za to rozmawiać i umiejętnie wcielać się w różne role. Łatwo jest go polubić i łatwo można się z nim identyfikować. Im goręcej robi się w Barcelonie, tym bardziej mu kibicujemy. Czy uda mu się znaleźć przyczynę śmierci dawnego przyjaciela i jednocześnie nie narazić na niebezpieczeństwo siebie oraz bliskich mu osób?

„Dwa dni w maju”, Jordi Sierra i Fabra, Wydawnictwo Albatros

Nie ma jeszcze komentarzy.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.