Styczeń to miesiąc pobożnych życzeń. Chcemy schudnąć, więcej się ruszać, mniej palić, odstawić cukier. Co zrobić, by zwiększyć swoje szanse na sukces?

Tekst: Sylwia Skorstad

Pragnienie schudnięcia jest najbardziej uniwersalnym z noworocznych życzeń. Zrzucenie wagi stawiają sobie za najważniejszy cel na nowy rok między innymi Amerykanie, Kanadyjczycy, Francuzi, Niemcy, Szwedzi, Polacy i Finowie. Internetowe wyszukiwarki notują znaczący wzrost poszukiwania takich fraz, jak: „sprzęt do ćwiczeń”, „siłownia”, „centrum fitness”, „skuteczna dieta” itp. Przyrządy do ćwiczeń i karnety do siłowni sprzedają się jak świeże bułeczki.

Trend zamiera już pod koniec stycznia. Większość z nas odkłada na półkę noworoczne postanowienia o zdrowszym życiu i powraca do starych nawyków.

Zhakuj umysł

Oto kilka psychologicznych tricków, które zdaniem naukowców pomagają dotrzymać postanowień:

  • Podziel się z kimś swoim postanowieniem. Zwierz się współpracownikom, rodzinie albo znajomym w mediach społecznościowych. Z badań wynika, iż publiczna deklaracja danego zamierzenia zwiększa motywację nawet o jedną trzecią. Tym bardziej, że głupio jest nam się z niej wycofać.
  • Znajdź kogoś, kto podejmie noworoczne wyzwanie razem z tobą. Odzwyczajać się od spożywania dużych ilości cukru można wspólnie z partnerem, biegać z sąsiadką, rzucać palenie z koleżanką z pracy. Wysiłek grupowy ma nawet o połowę większą szansę powodzenia, bowiem angażuje w nas wiele emocji. Umawiając się na wspólne wyzwanie, chcemy być lojalni i poczuwamy się do odpowiedzialności za drugą osobę. Bywa też, że mamy ochotę współzawodniczyć i osiągnąć lepsze od niej wyniki.
  • Śmiej się. Żeby wyzwanie nie było zbyt trudne, trzeba je kojarzyć z pozytywnymi emocjami. Śmiech sprawia, iż nawet trudne doświadczenia zapamiętujmy i „kodujemy” w pamięci jako dobre. Podczas biegania możesz słuchać podcastów z elementami humorystycznymi, a przed wejściem na siłownię przeglądać ulubione strony dostarczające rozrywki.
  • Podziel cel na etapy i wyznacz system nagród. Jeśli powiesz sobie na przykład, że chcesz schudnąć 8 kilogramów, wyzwanie będzie ci się wydawało karkołomne. Zamiast tego lepiej umówić się ze sobą na pół kilograma tygodniowo i za każdy udany etap przyznać wybraną premię. Podobnie, jeśli obiecasz sobie „ćwiczyć od stycznia”, prawdopodobnie odłożyć ten plan na półkę przed upływem dwóch tygodni. Zwiększasz swoją szansą na sukces decydując się na przykład na półgodzinny spacer w każdy poniedziałek, środę i piątek.
  • Wykorzystaj moc wspomnień z dzieciństwa. Przypomnij sobie, jaka aktywność fizyczna sprawiała ci wtedy radość – pływanie, jazda na rowerze, a może granie w badmintona? Twoje ciało odpowie bardziej entuzjastycznie na powrót do znanej, dobrze skojarzonej aktywności niż zupełnie nowej, budzącej niepokój. Na przykład hot joga, którą zachwyca się twoja koleżanka, może przynieść znakomite efekty u niej, a ciebie oddalić od osiągnięcia celu.

Powodzenia i zdrowego roku 2019!

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.