Pić też trzeba umieć. Nie wszystkimi napojami ugasimy pragnienie, nie wszystkimi dodamy sobie zdrowia. Co więc pić? Wodę, soki, nektary?

Tekst: Antonina Majewska

woda z cytryna

 

Dietetycy i lekarze są zgodni – woda to najlepszy wybór spośród napojów do picia i to nie tylko w letnie, upalne dni. W wodzie nie ma nic zbędnego: ani konserwantów, ani sztucznych aromatów. Jest w niej natomiast to, co ważne dla każdego z nas: wapń, magnez, potas i sód, żelazo, mangan, miedź, kobalt, krzem, selen, jod, fluor, potas, cynk i to w proporcjach, które są najwłaściwsze z właściwych, bo wyważyła je natura. Picie wody jest szczególnie ważne, gdy się odchudzamy. Woda nie ma kalorii, a wypijana przed posiłkiem wypełnia wolną przestrzeń w żołądku, co skutecznie ogranicza apetyt. Picie wody ma także działanie w sferze psychiki: robimy przecież coś dobrego dla ciała.

Woda pomaga też w wypłukiwaniu z organizmu szkodliwych związków, powstających w wyniku spalania tłuszczów, a ponieważ, w czasie odchudzania tracimy najpierw beztłuszczową masę ciała, czyli właśnie wodę, musimy ją uzupełniać.

Gazowana czy nie?

A co do dylematu – gazowana czy niegazowana…? Woda gazowana – nie jest dla wszystkich. Dwutlenek węgla drażni śluzówkę żołądka, więc przeciwwskazaniem do jej spożywania są dolegliwości żołądkowo-jelitowe, wzdęcia, zgaga. Wody o bardzo wysokim nasyceniu CO2, będą także niewskazane dla osób z niewydolnością układu krążenia i układu oddechowego. Nie powinny ich też pić małe dzieci.

Jednakże gdy nie jesteśmy w stanie przekonać się do wody niegazowanej, pijmy gazowaną, gdyż latem priorytetem jest uzupełnianie płynów w organizmie. Lepiej regularnie pić wodę gazowaną niż inne napoje zawierające dużą ilość cukru. Pamiętajmy tylko, by wody gazowanej nie pić przez słomkę, ponieważ dodatkowo połykamy wtedy powietrze, a to prowokuje przykre wzdęcia.

A może soki?

Czy powinno się pić latem soki owocowe? Owoce są przecież najlepszym z możliwych naturalnych źródeł witamin i minerałów, a żywieniowcy zachęcają, by wraz z warzywami, jeść je pięć razy dziennie. Owszem, soki są świetne, ale… warto wybierać te wyciskane, a nie z zagęszczonego koncentratu owocowego. Wówczas owoce przeznaczone na sok podgrzewa się, odbierając z nich wodę i uzyskany w ten sposób zagęszczony sok owocowy rozcieńcza taką ilością wody, jaką się odjęło. Aby przywrócić sokowi aromat i podnieść walory smakowe dodaje się substancje słodzące, sok z cytryny bądź kwas cytrynowy. Do soków przecierowych wrzuca się także fragmenty miąższu, by były gęstsze.

Dobrym rozwiązaniem jest więc picie soków wyciskanych, ich samodzielne przygotowywanie lub… rozcieńczanie soku z kartonu przed wypiciem pół na pół z wodą. Ma to jeszcze jedną dobrą stronę – soki, zawierające w sobie cukier, są kaloryczne. Nie jest to więc produkt, który można pić bez ograniczeń, jeśli dba się o linię.

 

 

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.