Czy każde zęby można wybielić? Kiedy wybielanie szkodzi i czy można się od niego uzależnić? Na pytania odpowiada dr Iwona Gnach-Olejniczak, stomatolog z kliniki UNIDENT UNION Dental Spa.

dr OlejniczakWybielanie szkodzi zębom

PRAWDA I NIEPRAWDA: Wybielanie jest bezpieczne tylko dla zębów zdrowych, dlatego przed zabiegiem konieczna jest konsultacja stomatologiczna. A gdy chociaż jeden wybielany ząb jest chory?  „Trzeba się liczyć z jego trwałym uszkodzeniem, a nawet z koniecznością usunięcia” – mówi dr Iwona Gnach-Olejniczak. Przed zabiegiem wybielania stomatolog wyklucza lub leczy próchnicę, także ukrytą pod kamieniem nazębnym. Zanim zaczniesz się wybielać, wylecz też stany zapalne dziąseł. Jeśli syczysz z bólu, gdy jesz coś kwaśnego czy gorącego, pomyśl, jak mogą zareagować twoje zęby na kontakt z substancją wybielającą.

 

Przed wybielaniem sprawdź, czy zgrzytasz

PRAWDA: Na liście schorzeń do opanowania przed rozjaśnieniem uśmiechu jest bruksizm, czyli odruchowe zgrzytanie zębami, najczęściej pod wpływem stresu. Bruksizm niszczy szkliwo. „Gdy zęby pozbawione ochrony szkliwnej potraktuje się preparatem wybielającym, może dojść do rozwoju nadwrażliwości, a nawet do uszkodzeń” – ostrzega stomatolog i dodaje, że taka nadwrażliwość występuje powszechnie u osób wybielających się bez nadzoru lekarza, które nawet nie wiedzą, że cierpią na bruksizm (nieświadome zgrzytanie występuje w czasie snu). Zanim zaczną się wybielać powinny odbudować szkliwo (remineralizacja) oraz opanować nawyk (leczenie szyną na bruksizm).

Wybielanie uwrażliwia zęby

TAK, ALE PRZEJŚCIOWO: Czasowa wrażliwość występuje u niektórych pacjentów, mimo że ich zęby są zdrowe. Trwa ona maksimum 2 tygodnie wybielania nakładkowego lub dobę po wybielaniu gabinetowym.  „Wywołują ją nadtlenki przenikające w głąb zęba. Dochodzi do czasowej dehydratacji zębiny. Reakcja ta – choć może być odczuwalna – jest obojętna dla zdrowia zębów” – mówi dr Gnach-Olejniczak. „Ponowne nawodnienie zębiny trwa średnio 2 tygodnie. To okres stabilizacji wybielonej barwy uzębienia” – wyjaśnia ekspert. Indywidualną wrażliwość na ten proces ocenia się w prosty sposób, badając zgłębnikiem lub podmuchem powietrza.

Wrażliwych zębów się nie wybiela

NIEPRAWDA: Posiadacze wrażliwych zębów mogą wybielać zęby, pod warunkiem że lekarz dobierze odpowiednią metodę i połączy terapię rozjaśniającą z kuracją odwrażliwiającą. Dr Iwona Gnach-Olejniczak zmniejsza wtedy częstość aplikacji lub czas noszenia szyny lub wręcz przeciwnie stosuje jednorazowe wybielanie gabinetowe, ale przed nim aplikuje do szyny wybielającej substancję znoszącą nadwrażliwość (azotan potasu). Innym rozwiązaniem – polecanym zwłaszcza przy wybielaniu nakładkowym – jest stosowanie płukanek i żeli na bazie fluoru, umieszczanych w szynie wybielającej na ok. 10 minut dziennie, a także używanie past z solami potasu.

zeby 2Zęby można wybielić tylko chemicznie

NIEPRAWDA: Niektóre rodzaje przebarwień można usunąć mechanicznie. Mikro- i megaabrazja są zatwierdzonym standardem niwelacji przebarwień, jednak niewielu lekarzy w Polsce specjalizuje się w takich technikach. Wiele osób ma matowe i chropowate zęby, w dodatku z licznymi zagłębieniami, co nadaje im ciemniejszą barwę. Mikroabrazja, czyli mechaniczne wypolerowanie szkliwa, rozjaśnia optycznie uśmiech i zmniejsza podatność zębów na odkładanie kamienia i osadu. „Mikroabrazja sprawdza się także przy umiarkowanej fluorozie” – mówi dr Iwona Gnach-Olejniczak. Jeśli białe plamy sięgają w głąb zęba, lekarz wykonuje megaabrazję, czyli zeszlifowuje przebarwione szkliwo i zębinę, a ubytek wypełnia kompozytem, dopasowując jego barwę do reszty zęba.

Można się uzależnić od wybielania

PRAWDA: Bleachoreksja, czyli uzależnienie od wybielania zębów, to schorzenie podobne do anoreksji czy tanatoreksji. Jest problemem psychologicznym, związanym z zaburzonym postrzeganiem własnego wyglądu. „Tak jak anorektyczce wiąż wydaje się, że jest za gruba, a tanatorektyczce – że zbyt blada, tak osoba uzależniona od wybielania zębów chce mieć je bielsze i bielsze” – opisuje stomatolog. Na szczęście doświadczony lekarz jest w stanie rozpoznać, że pacjent wybiela zęby za często, korzystając z kilku gabinetów i terapii domowych. Po wyglądzie dziąseł i szkliwa. „Zawsze powtarzam pacjentom, że zęby powinny wyglądać naturalnie, pasować barwą do karnacji i wieku. W przeciwnym razie rażą sztucznością, a nie o taki efekt nam chodzi” – puentuje stomatolog.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.