Trochę głupio o to pytać. Czy jeszcze jest ktoś, kto tego nie wie? A jednak tak wiele osób wciąż ma spore problemy dentystyczne, a według statystyk sprzed kilku lat – 60% Polaków nawet nie używa szczoteczki! Dlatego porozmawiajmy dziś o tym, jak dbać o zęby.

Tekst: Joanna Zaguła

Kto w podstawówce nie należał do klubu wiewiórki!? Wszystkim nam wydaje się więc, że wiemy, jak dbać o zęby. Podstawa to regularne szczotkowanie i wizyty kontrolne u dentysty. Nie jest jednak tak łatwo, jak się wam wydaje. Po pierwsze – wiele osób woli zapomnieć o takiej higienie. A nawet ci, którzy myją zęby codziennie, często robią to niedbale i za krótko. Warto sobie odświeżyć wiedzę na temat prawidłowego szczotkowania, choćby oglądając filmik na YouTube. Nieprawdą jest to, że należy myć zęby po każdym posiłku, to pozbawia je naturalnej warstwy ochronnej. Wystarczy przepłukać usta wodą, by pozbyć się kwasów. Znacznie zdrowsze jest mycie przed posiłkiem, bo warstwa fluoru chroni zęby przed uszkodzeniami podczas jedzenia. Dodatkowo po myciu używamy nici dentystycznej. Nie polecamy natomiast płynów do płukania jamy ustnej, które często zawierają cukier i alkohol, a te pozostając w jamie ustnej po myciu i płukaniu, niszczą szkliwo.

Prawdą jest natomiast to, że warto po jedzeniu żyć gumę, ale tylko taką bez cukru. Oczyści zęby z resztek jedzenia i zabije bakterie. Dobroczynne działanie mają też… goździki. Nasze babcie trzymały je między zębami, gdy te bolały. Ta metoda naprawdę działa, więc można ją stosować, siedząc w kolejce u lekarza.

Ważna jest nie tylko higiena, powinniśmy nasze zęby także oszczędzać. Nie używajmy ich do rozgryzania orzechów, odrywania taśmy klejącej, otwierania piwa czy jakichkolwiek innych tricków, które przychodzą nam do głowy. Bo to je najzwyczajniej w świecie niszczy i może powodować nawet ich kruszenie się.

Ostatnim już czynnikiem wpływającym na zdrowie zębów jest dieta. Omijamy oczywiście słodycze i nie gryziemy cukierków. Nie przesadzamy też z ilością mocnej kawy. Zaszkodzić mogą też duże porcje słodkich i kwaśnych owoców. Pomoże natomiast np. zielona herbata (działa antybakteryjnie i zawiera fluor) czy nabiał, który dostarcza wapnia dla wzmocnienia zębów. Niektóre glony (np. wakame) zawierają go jednak jeszcze więcej, co ucieszy wegan. Zdrowe dla zębów są też warzywa takie jak rzodkiew czy kalarepa, które naturalnie je oczyszczają i masują dziąsła.  

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.