Aparaty ortodontyczne to często jedyny sposób, by skorygować krępujące wady zgryzu czy wyprostować zęby. Do wyboru mamy zarówno aparaty stałe, które mogą być bardziej lub mniej widoczne, jak i zdejmowane. Kto decyduje o tym, jaki typ aparatu powinien pojawić się na zębach? Jakich efektów możemy się spodziewać po ich zastosowaniu oraz ile kosztują aparaty na zęby?

 

Główne zastosowanie, jakie znajduje aparat na zęby, to leczenie wad zgryzu u dzieci, młodzieży, ale także poważnych zmian w obrębie szczęki u osób dorosłych. Ortodonta może również zalecić jego noszenie w celu korekty niewłaściwie ustawionych zębów.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Istnieją dwa główne typy aparatów ortodontycznych. Pierwszy z nich to aparaty stałe, czyli takie, które pracują nad usunięciem danego problemu ortodontycznego przez cały czas terapii. Drugi typ stanowią aparaty zdejmowane – działające tylko przez okres noszenia, który powinien być ściśle przestrzegany, a wcześniej ustalony z ortodontą.

aparaty ortodontyczne

Stałe aparaty ortodontyczne na zęby

Ich zakładaniem i zdejmowaniem zajmuje się ortodonta. Są one polecane przy bardzo poważnych i trudnych do skorygowania wadach zgryzu. Noszące je osoby muszą nastawić się na długotrwałą terapię z ich użyciem, która może potrwać nawet dwa lata. Aparaty te umieszcza się na przedniej części zębów bądź po stronie językowej. Wyróżnia się kilka typów aparatów stałych.

Aparaty kryształowe

Najbardziej dyskretny typ aparatów ortodontycznych, gdyż wyposażony jest w kryształowe zamki. Cała jego konstrukcja jest natomiast niemal przeźroczysta, a tym samym aparat w ogóle nie rzuca się w oczy. Wybierają go głównie osoby, które pełnią ważne reprezentatywne funkcje i chcą uniknąć nieprzyjemnego uczucia skrępowania w czasie swoich wystąpień. Inne zalety tego rodzaju aparatów to:

  • doskonałe twardość i odporność;
  • całkowicie gładkie zamki, co jest mocno odczuwalne zwłaszcza w czasie mówienia;
  • nie ulegają przebarwieniom.

Do wad tego typu aparatów zalicza się natomiast o wiele grubsze zamki, przez co noszący je muszą przygotować się na niedogodność w użytkowaniu. Z czasem odczuwany dyskomfort ulega oczywiście zmniejszeniu.

Aparaty porcelanowe

To również rodzaj estetycznych aparatów na zęby. Wykonane z porcelany mlecznobiałe zamki świetnie dopasowują się do naturalnej barwy naszych zębów. Jego estetykę oraz niewidoczność uzupełniają dodatkowo biały łuk oraz przezroczyste gumki (ligatury). Tego rodzaju aparaty ortodontyczne zazwyczaj nabywają osoby, którym zależy na estetyce wyglądu ich korygowanego uzębienia. Estetyka to nie jedyna zaleta tego typu aparatów. Są one również:

  • niezwykle wygodne w noszeniu – dzięki idealnemu dopasowaniu;
  • dość odporne na na uszkodzenia.

Niestety nie u każdego mogą one być stosowane ze względu na niestandardowy duży rozmiar zamków – w zgryzie może zabraknąć po prostu na nie miejsca. Minus stanowi także konieczność częstej wymiany, ponieważ porcelanowe zamki dość szybko zmieniają swój odcień. Bywa też, że mogą odznaczać się na nieco ciemniejszych zębach.

Aparaty metalowe

Dość popularny rodzaj aparatów, który traktowany jest przez osoby noszące go, jako swego rodzaju ozdoba. Zadanie to spełniają ligatury, które mogą przybrać bardzo zróżnicowane kolory. Najczęściej sięga po niego młodzież szkolna, uznając swój aparat za biżuterię na zęby. Jego największą zaletę stanowi podnoszący komfort użytkowania niewielki rozmiar zamków.

Zdejmowane aparaty na zęby

Pozwalają na korektę niektórych wad typu tyło – lub przodozgryz oraz niewłaściwych nawyków typu zgrzytanie zębami czy ich zaciskanie. Chociaż ich noszenie oznacza sporą wygodę, to wymaga też równie dużego zdyscyplinowania.

Aparaty jednoszczękowe

Osadzane są na jednym łuku. Są one stosowane, gdy chodzi o konieczność korekty zębów przednich. Służą do ich prostowania i właściwego ustawiania. Wykonuje się je z przyjaznego dla podniebienia materiału. Pacjent może sam wybrać dowolnie jego kolor.

Aparaty dwuszczękowe

Osadza się je na dwóch łukach szczękowych – górnym i dolnym. Stosuje się je głównie do eliminacji szkodliwych nawyków i wykształcenia prawidłowych. Zazwyczaj towarzyszą we wczesnym etapie leczenia. Tutaj pacjent także decyduje sam o kolorze, jaki ma przybrać jego aparat na zęby. Zarówno aparaty jedno – jak i dwuszczękowe stosuje się głównie u dzieci w wieku 4 – 12 lat.

Aparaty nakładkowe

To swoista nowość w dziedzinie ortodoncji dedykowana osobom ze stałymi zębami – dorośli, młodzież. Tego rodzaju nowoczesne aparaty na zęby w niczym nie przypominają tradycyjnych odpowiedników. Przede wszystkim są niewidoczne, gdyż wykonuje się je z całkowicie przezroczystego tworzywa. Dzięki idealnemu wyprofilowaniu i dopasowaniu do kształtu zębów niezwykle wygodnie się z nich korzysta. Nie podrażniają przy tym dziąseł.

Ich sporą zaletą jest niezwykła prostota, jeśli chodzi o utrzymanie ich w czystości. Poza tym gwarantują dość szybkie efekty bez konieczności jakiejkolwiek ingerencji w strukturę zębów. Wymienia się je co 7-14 dni na mocniejsze. Niestety można przy ich użyciu korygować jedynie niewielkie wady zgryzu. Minus stanowi też bardzo wysoki koszt.

Ile kosztują aparaty ortodontyczne na zęby?

Ceny aparatów ortodontycznych zależą ściśle od ich rodzaju i tego, z jakiego materiału zostały wykonane. Do najdroższych zaliczają się aparaty nakładkowe. Mówimy tu o kwotach sięgających nawet kilkunastu tysięcy złotych. Nieco tańsze są aparaty stałe estetyczne. Ich koszt waha się między 1500 – 2000 zł. Najtańsze są aparaty ortodontyczne dla dzieci. Mówimy tu o kilkuset złotowych sumach.

 Poznaj ceny aparatów ortodontycznych sprawdź tu!

Osoby, które nie są przygotowane na takie wydatki, ale chcą jak najszybciej pozbyć się swojego problemu ortodontycznego, mogą skorzystać z pewnego prostego narzędzia do finansowania tego typu usług medycznych. Jest nim system pożyczkowy MediRaty.

Do dyspozycji zainteresowanych są dwie opcje. Pierwsza – to klasyczna pożyczka na zabieg ze spłatą ratalną według ustalonego schematu. Pozwala ona na sfinansowanie usługi medycznej, której koszta mieszczą się w przedziale 5000 zł-50000 zł. Druga – obejmuje program „Kupuję Teraz – Płacę Później”. Pozwala na pożyczkę w kwocie od 100 zł – 5000 zł. Honorowana jest jedynie w placówkach medycznych, które realizują programy PayPlus oraz PayDent.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.