Tabletka ellaOne to tzw. antykoncepcja kryzysowa, awaryjna, doraźna, ratunkowa, stosowana po niezabezpieczonym stosunku lub gdy zawiodła stosowana antykoncepcja. Tyle mówi definicja. Co jeszcze warto wiedzieć o „mitycznej” tabletce?

Na pytania odpowiada dr farmacji Marek Malinowski, farmaceuta pracujący w spółce należącej do DOZ SA

1. Kiedy należy przyjąć ellaOne?ella one

Tabletkę należy przyjąć w ciągu 24 godzin od współżycia, maksymalnie do 120 godzin, czyli 5 dni.

2. Jak działa tabletka ellaOne?

EllaOne zawiera substancję czynną – octan uliprystalu w dawce 30 mg, który jest tzw. selektywnym modulatorem receptora progesteronowego w przysadce mózgowej, czyli działa jako syntetyczna substancja działająca jako częściowy antagonista (przeciwieństwo) progesteronu. Naturalny progesteron (potocznie luteina wydzielana u kobiet głównie przez jajniki) po połączeniu się z receptorem odgrywa istotną rolę m.in. w procesie prawidłowego jajeczkowania (owulacji; to oznacza, że po zastosowaniu syntetycznego leku jajeczko zostanie uwolnione do jajowodu ze znacznym opóźnieniem, zatem może mieć to wpływ na uniemożliwienie zapłodnienia); również w przygotowaniu wyściółki (błony śluzowej; endometrium) macicy do zagnieżdżenia się zarodka (zapłodnionego jaja) oraz czuwa nad prawidłowym procesem implementacji (zagnieżdżenia). Także zabezpiecza rozwijający się zarodek poprzez wpływ na zmniejszenie kurczliwości mięśniówki macicy, a także za zmiany w nabłonku jajowodów, szyjki macicy i pochwy. Gdy nie dochodzi do zapłodnienia, stężenie hormonu w ustroju obniża się, receptory zostają go pozbawione, co skutkuje menstruacją. U kobiet planujących ciążę wydzielany fizjologicznie progesteron jest odpowiedzialny głównie za prawidłowe jajeczkowanie. Częściowy antagonista tych receptorów, czyli octan uliprystalu, hamuje naturalną owulację, co może mieć wpływ na uniemożliwienie zajścia w ciążę.

3. Jaka jest skuteczność tabletki ellaOne?

Skuteczność tej tabletki wynosi 97,9 proc. Im później tabletka zostanie przyjęta, tym zmniejsza się skuteczność. W tym przypadku bardzo liczy się czas. Największą skuteczność ellaOne ma 24 godziny po stosunku.

4. Czy tabletka ellaOne ma działanie wczesnoporonne?

Nie. Tabletka ellaOne zapobiega ciąży, zapobiegając owulacji lub opóźniając ją lub utrudniając zagnieżdżenie się zarodka / zapłodnionego jajeczka  w macicy. Jeśli uznajemy, że początek życia to powstanie zarodka, to stosowanie tego środka będzie dla nas kontrowersyjne.

antykoncepcja doraźna

5. Jak często można przyjmować tabletkę ellaOne?

Nie należy stosować preparatu wielokrotnie w tym samym cyklu miesiączkowym. Kilkukrotne zażycie ellaOne może spowodować pojawienie się zaburzeń hormonalnych i rozregulować cykl miesiączkowy.

6. Czy przyjęcie tabletki ellaOne z innymi lekami jest bezpieczne? Nie zmieni działania tabletki ellaOne?

Ze stosowaniem tabletki ellaOne szczególnie powinny uważać kobiety, które cierpią na zaburzenia wątroby, nerek, ciężką postać astmy oskrzelowej, dziedziczną nietolerancję galaktozy, niedobór laktozy Lappa lub zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Zalecałbym również ostrożność tym paniom, które przyjmują inne leki antykoncepcyjne, leki pobudzające aktywność enzymów wątrobowych (np. ryfampicynę, fenytoinę, fenobarbital, karbamazpinę, rytonawir, ziele dziurawca) – leki te mogą prowadzić do zmniejszenia skuteczności leku. Także leki zmniejszające kwaśność soku żołądkowego (np. leki zobojętniające) mogą być przyczyną zmniejszonej skuteczności leku.

7. Jak tabletka ellaOne wpływa na zdrowie kobiety? Czy jest bezpieczna?

EllaOne to tabletka antykoncepcyjna zawierająca substancję działającą modulująco na receptor progesteronowy. Chociaż przyjęcie tabletki ellaOne nie stanowi przeciwwskazania do kontynuacji stałej antykoncepcji hormonalnej, produkt ten może zmniejszyć działanie przyjmowanych regularnie leków antykoncepcyjnych. Dlatego po zastosowaniu tej metody, podczas aktywności seksualnej i stosowania doustnej antykoncepcji, zaleca się stosowanie dodatkowego zabezpieczenia za pomocą metody mechanicznej, aż do czasu rozpoczęcia następnego cyklu miesiączkowego.

 

 

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.