Eksperci twierdzą, że dobrze przeprowadzone oczyszczanie organizmu to inwestycja w zdrowie i samopoczucie. Jak je przeprowadzić, by było skuteczne i bezpieczne?
„Oczyszczanie organizmu składa się z dwóch etapów: unieszkodliwienia szkodliwych substancji (detoksykacji) oraz ich wydalenia. Na pierwszy proces mamy jedynie pośredni wpływ, a jego tempo zależy od sprawności organów odpowiedzialnych za wydalanie oraz tego, co i jak jemy. Drugi etap możemy regulować samodzielnie. Preparaty ziołowe wspomagają pracę kanałów odtruwających: wątrobę z jelitami, nerki z drogami moczowymi oraz skórę. Dlatego popijając odpowiednie mieszanki, czy zmieniając dietę, możemy spodziewać się lepszej perystaltyki jelit, zwiększenia produkcji moczu, a w rezultacie pozbywania się nagromadzonych toksyn – twierdzi Alicja Kalińska, ekspert Elavii, doradca żywieniowy w Centrum Dietetycznym Set Point.
Rozpoczynając detoks, warto zatem pomyśleć o zdrowej, bezpiecznej i odpowiednio dopasowanej suplementacji. Jakie składniki mogą nam pomóc? Oto lista sprzymierzeńców:
- zielona herbata – regularne spożywanie wspomaga procesy trawienne, oczyszcza organizm z toksyn, zawiera w sobie katechiny, z których najważniejszy jest galusan epigalokatechiny (EGCG ) – przeciwutleniacz powodujący wzrost metabolizmu.
- ostrokrzew paragwajski (Yerba Mate) – efektywnie usuwa toksyny z krwiobiegu i organów wewnętrznych, wpływa pozytywnie na pracę nerek, ma działanie moczopędne, łagodzi problemy z pęcherzem.
- koper włoski – stymuluje wydzielanie soku żołądkowego, zmniejsza napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego, pobudza ruchy perystaltyczne jelit, działa moczopędnie.
- seler – znajdują się w nim m.in. substancje czynne odpowiedzialne za zdrowotne właściwości warzywa, czyli flawonoidy, furanokumaryny. Flawonoidy są związkami roślinnymi, które mają silne działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne, uszczelniające na naczynia krwionośne, rozkurczające i moczopędne. Również furanokumaryny wykazują działanie moczopędne i rozkurczające mięśnie gładkie. Sok z selera powinny pić regularnie osoby mające kłopoty z nerkami.
- cykoria – gorycz zawdzięcza laktacyjnie i laktukopikrynie, które po zjedzeniu stymulują wątrobę do produkcji żółci. Cykoria wspomaga również produkcję soków żołądkowych (zapobiega wzdęciom i poprawia trawienie), a jej liście i korzenie działają moczopędnie.
- grejpfrut – dostarcza dużo witaminy C i potasu, ma działanie moczopędne. Dobroczynnie wpływa na pracę nerek i pomaga w szybszym usuwaniu z organizmu szkodliwych toksyn. Swoje właściwości grejpfrut zawdzięcza obecności narynginy – związku, który nadaje mu charakterystyczny gorzki smak.
- jęczmień – dzięki zawartości błonnika „wymiata” z przewodu pokarmowego szkodliwe substancje i zmniejsza apetyt.
- figa indyjska (opuncja figowa) – zmniejsza kumulację płynów w tkankach i pomaga nerkom w odtruwaniu. Wiąże kwasy żółciowe i pozytywnie wpływa na pracę wątroby.
- winogrona – zawierają dużo potasu, są więc korzystne dla serca i układu krwionośnego. Dodatkowo mają działanie alkalizujące, czyli przeciwdziałają zakwaszaniu organizmu. W winogronach występują lkwasy organiczne: mrówkowy, cytrynowy, jabłkowy, winowy wykazujące właściwości moczopędne.
- fasola – wyciągi ze strąków fasoli mają działanie moczopędne, mogą być używane w leczeniu obrzęków, w chorobach nerek ze zmniejszonym wydalaniem moczu, kamicy moczowej.