Choć nadchodząca jesień daje się we znaki, wciąż możesz uprawiać sport na świeżym powietrzu. Dziś, proponujemy ci zabrać ze sobą rolki i wybrać się do parku. Cieszenie oka żółto-czerwonymi liśćmi plus aktywność fizyczna (w godzinę możesz spalić nawet 800 kalorii!) zagwarantują ci lepszy nastrój i dużą dawkę zdrowia. Polecamy!
Wrotki, łyżwy, rolki… łyżworolki
Popularne wrotki jednośladowe potocznie nazywane rolkami są młodszymi siostrami łyżew, które pojawiły się prawie 700 lat temu w Holandii. Dziś, na rolkach spotkać możemy osoby w różnym wieku. I dobrze – bo korzyści z „rolkowania” na świeżym powietrzu są niezastąpione. Przeczytajcie o zaletach tego sportu oraz o odpowiednim doborze rolek do wieku i sposobu jazdy.

Rolkowane korzyści murowane

Sportowy styl życia w dzisiejszym świecie jest popularny i modny. Liczba zwolenników aktywnego spędzania wolnego czasu rośnie z roku na rok. W parkach i na ulicach spotykamy ludzi jeżdżących na rowerach, deskorolkach i rolkach. Amatorów tego ostatniego sportu widuje się praktycznie wszędzie. Wystarczy kawałek utwardzonego podłoża. Na rolkach jeżdżą wszyscy: dzieci, dorośli, osoby starsze. Jest to nie tylko przyjemna forma spędzania czasu, ale również sposób na odchudzanie – poprzez spalanie tkanki tłuszczowej. Jazda na rolkach na świeżym powietrzu doskonale dotlenia organizm i w ten sposób również poprawiamy swoją kondycję. Rolki pozwalają na szybkie przemieszczanie się i są nieporównywalnie bardziej zalecane niż szybki chód czy jazda na rowerze. Musimy jednak pamiętać, że jazda na rolkach nie wszędzie jest bezpieczna. Powinniśmy korzystać z dróg dla rowerów, ulic z poboczem lub szerokiego chodnika.

 

Pierwszy zakup – czyli jak dobrac rolki?

Jeszcze kilkanaście lat temu w naszym kraju rolki były prawie nieznane, obecnie stanowią dużą konkurencję dla deskorolek i rowerów. Na pierwsze rolki nie powinniśmy przeznaczać zbyt dużo pieniędzy, ponieważ nie wiadomo, czy jazda do końca będzie się na podobała. Ważną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest to, czy rolki posiadają system UFS (universal frame system), czyli system wymiennych szyn. Dobre rolki z wyżej wspomnianym systemem kupimy już za 350 zł. Istotnym czynnikiem przy wyborze rolek jest oczywiście rozmiar. Należy pamiętać, aby przymierzać je w godzinach popołudniowych lub po aktywności fizycznej. Wówczas możemy autentycznie dopasować rolkę do stopy. Przy zakupie rolek na odległość (zakup internetowy) bezpiecznym sposobem ich dobrania bez możliwości bezpośredniej przymiarki jest dobór metryczny. Mierzymy stopy w najbardziej wystających częściach – od pięty do najdłuższego dużego palca. Przy mierzeniu musimy pamiętać o położeniu stopy na płaskiej powierzchni. Wypychamy kolano do przodu, aby stopa prawidłowo osiadła na podłożu i wówczas możemy być pewni, że prawidłowo zmierzymy jej długość. Ważnym czynnikiem przy rolkowaniu jest również dobranie odpowiedniej skarpety. W żadnym wypadku nasze stopy nie mogą być narażone na odparzenia lub obtarcia, a tym bardziej na rany cięte. Skarpety przeznaczone do jazdy na rolkach powinny być wystarczająco długie, aby wystawały poza tradycyjne wysokie rolki. W tym samym momencie eliminujemy możliwe obtarcia na wysokości cholewki. Taka długość skarpety poprawia również maksymalny komfort jazdy na rolkach.

 

Piękna sylwetka i dotleniona skóra

Rolki są dobre nie tylko dla nastolatków. Jest to świetny sposób na uzyskanie pięknej sylwetki w każdym wieku. Mimochodem ruch wykonywany podczas jazdy wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej. W jedną godzinę tracimy 800 kalorii. Dla porównania tyle tracimy podczas dwóch godzin intensywnego aerobiku. Rolki należą do sportu wytrzymałościowego, dlatego podczas ruchu płuca i serce zmuszone są do intensywnej pracy. Wpływa to na poprawę kondycji. Gdy naszym mięśniom dostarcza się więcej tlenu, poprawia się przemiana materii. Po upływie sześciu tygodni treningu nasze tętno może wzrosnąć aż do 40 procent. Jest to zasługą mitochondriów, znajdujących się w każdej komórce mięśniowej. Kiedy uprawiamy sporty wytrzymałościowe, w tym jazdę na rolkach, zwiększamy ich liczbę i dzięki temu możemy spalić więcej tłuszczu. Gdy biegamy, angażujemy głównie nogi. Z kolei w czasie wycieczki na rolkach pracują prawie wszystkie mięśnie. Dlatego też systematyczna jazda pomoże nam ujędrnić strefy naszego ciała, gdzie najbardziej gromadzą się niechciane kilogramy. Podczas gdy się ścigamy, intensywnie pracują mięśnie pośladków i ud. Z kolei przy trzymaniu równowagi pracujemy nad jędrnym i płaskim brzuchem. Oprócz nóg i brzucha angażują się również mięśnie pleców i rąk. Dzięki rolkom będziemy mieli piękną figurą, jak również zdrową skórę. Na świeżym powietrzu dotleniamy organizm i sprawiamy, że krew szybciej krąży. W tym momencie dostarczamy skórze substancji odżywczych.

 

Jakim typem rolkowca jesteś – fitness czy street?

Zwykła jazda po alejkach, nie wymagająca specjalnych umiejętności, w języku rolkowców nazywa się fitness. Innym określeniem jazdy na rolkach jest street. Są to akrobacje uliczne i zwariowana jazda połączona ze skokami po poręczach i murkach. Jest to dość niebezpieczny sport i wymaga dodatkowych zabezpieczeń w postaci kasku oraz ochraniaczy na łokcie i kolana. Wytrzymałe ochraniacze chronią przed kontuzjami i idealnie amortyzują bolesne upadki. Chociaż nie usztywniają stawów, to chronią je przed zdarciem skóry i stłuczeniami. Kupimy je już za 60 zł. Zwykły z pozoru upadek może skończyć się groźnym urazem potylicy i czaszki, dlatego że rozpędzone nogi wybijają nas w powietrze i upadamy na tył głowy. Kask przejmuje impet uderzenia i chroni czaszkę. Ceny dobrych kasków zaczynają się od 200 zł. Zawsze powinniśmy używać ochraniaczy na nadgarstki. Usztywniają wnętrze dłoni i wierzch przedramienia. Zapobiegają nienaturalnemu wygięciu nadgarstka podczas upadku. Nakładać powinniśmy je zawsze, nawet wtedy, kiedy potrafimy już dobrze jeździć. Cena ich zaczyna się od 50 zł.

Wybór dla rolkarzy

Rolki dla dzieci – przeznaczone głównie do nauki początkowej. W tej grupie znajdują się również modele dla młodych ścigaczy, kaskaderów i dla dzieci lubiących grę w hokeja. Dla najmłodszych zwolenników są rolki, które rosną wraz ze stopą dziecka. Posiadają one regulację wewnętrzną, która umożliwia jazdę przez cały okres dorastania.

Rolki do jazdy rekreacyjnej – posiadają cztery kółka o jednakowej wielkości i wygodny przystosowujący się do stopy but wewnętrzny. Również wnętrze rolki jest anatomicznie dopasowane. Rolki takie muszą zapewnić maksimum komfortu i wygody podczas jazdy. Nie posiadają szybkich łożysk ani dużych kółek. Umożliwiają wygodną jazdę i zapewniają większe bezpieczeństwo oraz bezproblemową naukę jazdy. Średnica kółka wynosi maksymalnie do 74 mm o twardości nieprzekraczającej 82A.

Rolki do jazdy agresywnej – są zdecydowanie przeznaczone dla zaawansowanych wrotkarzy, jednak z nich korzysta wiele młodych osób. Są to mocne rolki, sztywno trzymające nogę, ze wzmocnieniami na szynę. W butach wewnętrznych można nawet chodzić. Rolki do jazdy agresywnej są zdecydowanie bardziej stabilne i wytrzymałe niż te do jazdy rekreacyjnej. Są odporne na wysokie i bardzo wysokie obciążenie. Posiadają dodatkowe zapięcia butów oraz rzep lub pasek trzymający piętę silnie na swoim miejscu. Także płoza została dodatkowo wzmocniona, a łożyska są bardziej wytrzymałe. Dwa kółka zewnętrzne są większe, zaś dwa kołka środkowe mniejsze, ułatwiając utrzymanie się jeżdżącego na poręczach. Rolki do jazdy agresywnej są też lżejsze, by łatwiej było kręcić w nich salta i obroty.

Rolki do jazdy szybkiej z miękkim butem – przeznaczone są dla osób lubiących szybką jazdę, chcących poczuć większą prędkość i ścigać się w zawodach. Krótki but umożliwia bardzo dobrą kontrolę nad rolkami, szczególnie dla tych osób, które nie mają zbyt silnych mięśni w okolicach kostki. Łatwo odróżnić je od rolek rekreacyjnych i wyczynowych, gdyż mają pięć kółek.

Rolki do jazdy szybkiej zawodniczej z twardym butem – przeznaczone są dla wrotkarzy, którzy ścigają się w zawodach i dla tych, którzy potrzebują najlepszego sprzętu do jazdy szybkiej. Zalecane jest wykonanie odlewu buta – odlewu na odwzorowanie stopy użytkownika, tzw. but custom lub podgrzanie carbonu i dopasowanie do nogi we własnym zakresie na odwzorowanie stopy użytkownika. Tego typu rolki można kupić w komplecie lub złożyć oddzielnie: but, szyna, kółka, łożyska. Ze względu na swoje zaawansowanie technologiczne, niską wagę i jakość najwyższej klasy nie należą do rolek tanich.

Rolki do slalomu, freestyle, jazdy po ulicy, nawet do gry w hokeja – wrotki te są mocne i mają dobrą wentylację. Rolki te wyposażone są w wysokiej jakości szyny, wykonane głównie z aluminium. Służą do slalomu oraz jazdy dowolnej ze skokami włącznie. Umożliwia to sztywna szyna, dzięki której idealnie trzyma się stopę na swoim miejscu.

Rolki do hokeja – jak sama nazwa wskazuje, służą wyłącznie do gry w hokeja. Wykazują się bardzo dobrą kontrolą podczas szybkiej jazdy. Niestety mają słabą wentylację. Dzięki bardzo sztywnej szynie i specjalnym kółkom rewelacyjnie wykonują wszystkie polecenia użytkownika, przy czym są bardzo zwrotne.

Rolki do jazdy terenowej – służą do jazdy po ścieżkach w lesie lub do jazdy terenowej po ubitym piasku. Wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie nie można jeździć normalnymi rolkami. Często posiadają pompowane, duże kółka o średnicy wynoszącej 15 cm.

Nordic blading – jest to połączenie jazdy na rolkach i nordic walkingu, tzw. marszu z kijami. Kijki takie ułatwiają osiągnięcie większej szybkości, a początkującym dają poczucie bezpieczeństwa. Bardziej niż przy zwykłej jeździe na rolkach angażują się ramiona, zwłaszcza mięśnie ich tylnej części. Dzięki pracy ramion odciążamy nogi i możemy wówczas jeździć znacznie dłużej.

Rolki a jogging

Rolki mogą sprawiać wrażenie trudnej, wyczynowej dyscypliny. Są jednak bezpieczniejsze od joggingu. Kiedy biegamy, nasze stopy uderzają z dużym impetem, co może powodować tzw. urazy marszowe, co dodatkowo obciąża stawy. Dochodzi często do niebezpiecznych kontuzji kolan, np. mikropęknięcia łękotki. Natomiast na rolkach stawy są bezpieczne, ponieważ cały czas wykonujemy płynne ruchy. Podczas uprawiania joggingu nasze ciało w ciągu kilku minut zaczyna pracować na najwyższych obrotach. Jeśli brak nam kondycji, już po pierwszych kilkunastu metrach zaczynamy szybko się męczyć i gwałtownie wzrasta nasze tętno. Podczas jazdy na rolkach to my jesteśmy panem sytuacji. Przy rozpędzeniu kółka jadą same, możemy pozwolić sobie na chwilę odpoczynku, odpychając się tylko od czasu do czasu. W ten sposób sami regulujemy tempo treningu, nie przerywając go.

 

Pierwsze rol-kroki

Przy nauce jazdy na rolkach powinniśmy brać pod uwagę wiele czynników. Jeśli dopiero rozpoczynamy naszą przygodę z rolkami, to powinniśmy wybrać rolki rekreacyjne lub fitnessowe, przez co sprawdzimy, jaki rodzaj jazdy jest odpowiedni dla nas samych. Różnica pomiędzy rolkami rekreacyjnymi a fitness to taka, że szyna trzymająca kółka w rolkach fitness jest z reguły aluminiowa. Rolki fitness mają większe kółka oraz łożyska umożliwiające szybszą jazdę. Początkowo problemem może być jedynie brak stabilności. Mimo że lód jest bardziej śliski niż asfalt, już po kilku treningach twoje ciało przyzwyczai się do nowej sytuacji i będziesz utrzymywał równowagę. Przez pewien okres nasze nogi przyzwyczajają się do nowego sprzętu. W wolnych chwilach powinniśmy chodzić w rolkach po domu i przyjmować odpowiednią postawę – lekko ugięte kolana, tułów pochylony do przodu, środek ciężkości ciała powinien być przeniesiony trochę ku przodowi, co chroni przed upadkiem na plecy. Po opanowaniu postawy powinnyśmy próbować się odpychać. Ustawiamy stopy jedna przed drugą, tak by tworzyły literę T. Odpychając się jedną nogą, drugą do niej dostawiamy i próbujemy jechać na dwóch nogach jednocześnie. Następnie powinniśmy ćwiczyć jazdę na jednej nodze. Odpychamy się jedną nogą i jedziemy na drugiej, trzymając nogę odpychającą w górze. Należy odpychać się raz jedną, raz drugą nogą, dzięki temu nauczymy się balansować ciałem. Musimy pamiętać, że im więcej będziemy ćwiczyć, tym szybciej opanujemy tę sztukę. Podczas jazdy na rolkach bardzo ważne jest oczywiście hamowanie. Gdy musimy szybko się zatrzymać, odstawmy jedną nogę do tyłu tak, aby stopa była ułożona prostopadle do kierunku jazdy. Niektóre rolki posiadają także hamulce w postaci klocków z tworzywa sztucznego, przymocowanych do pięty. Wystarczy lekko odgiąć stopę do tylu, by wyhamować. Abyśmy mogli dłużej cieszyć się jazdą na rolkach, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad odnośnie konserwacji sprzętu. Nigdy nie jeździjmy po wodzie, piasku, błocie i śniegu. Jeśli do łożysk dostanie się piasek (co nie jest rzadkością), szybko przestaną spełniać swoje zadanie. Jazda po mokrym terenie z kolei spowoduje, że łożyska zaczną rdzewieć. Rolki każdorazowo czyścimy i suche odkładamy do suchego pomieszczenia. Istnieją też specjalne smary do łożysk i impregnaty do butów.

 

Gdzie jeździć?

Dla zwykłej jazdy rekreacyjnej możemy jeździć w miejskich parkach. Musimy jednak zwracać uwagę na spacerujących tam ludzi. Pamiętajmy, że park to miejsce dla pieszych, a my jako ci na „pojazdach” powinniśmy się dostosować. Niektóre polskie parki, które mają dobre warunki do jazdy na rolkach, mają jednak często tabliczki zakazujące tej jazdy. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy w ogóle w naszej okolicy jazda na rolkach jest dozwolona. Na jezdniach rolkarze w ogóle nie powinni się pojawiać, a przez kierowców traktowani są jako zbędni uczestnicy ruchu. Na dłuższe wyprawy możemy wybrać trasy rowerowe, których w polskich miastach jest coraz więcej. Trasy te idealnie nadają się do jazdy na rolkach, jednak niektóre ścieżki rowerowe posiadają specyficzne kratownice i łączniki, które niestety musimy przejść, a nie przejechać. Czasami trasy rowerowe zbudowane są z kostki, po której niestety rolkarz nie będzie jeździł z przyjemnością. Na ścieżkach rowerowych łatwo też narazić się cyklistom. Jeżeli mamy ochotę spróbować swych sił w jeździe agresywnej, musimy poszukać najbliższego skateparku. Znajdziemy tam specjalnie przygotowane poręcze, rampy, murki i skocznie. Problem mogą mieć zwolennicy jazdy szybkiej, gdyż miejsc przeznaczonych do tej jazdy jest stanowczo za mało. Uprawianie rolkarstwa w naszym kraju jest dużym wyzwaniem. Istnieje zaledwie kilka miejsc w Polsce przeznaczonych wyłącznie dla rolkarzy. Zazwyczaj osoby kochające ten sport adaptują pewien obszar pierwotnie przeznaczony do czegoś innego (np. Malta w Poznaniu, Agrykola w Warszawie).

 

Tekst: Michał Piękoś
Fitness Authority

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.