44% ankietowanych Polaków jeździ rowerem przez cały rok – wynika z badania przeprowadzonego przez IPSOS. Chętnie korzystamy z roweru nie tylko w ciepłych miesiącach, ale także jesienią i zimą. Nic w tym dziwnego, gdyż jesień to często czas wyjątkowych, złotych pejzaży. Jesień na rowerze może być fajna, pod warunkiem, że wyjedziemy na trasę przygotowani. 

jesień na rowerze

Sezon na rower trwa cały rok – wystarczy tylko odpowiednio dostosować się do panujących warunków atmosferycznych. Oprócz oczywistych kwestii, jak ubranie się w kilka warstw odzieży, nie można zapomnieć o innych ważnych kwestiach. Z pomocą przychodzi marka STORM, która radzi, co zrobić, by cieszyć się w tym okresie jazdą na dwóch kółkach.

ABC konserwacji roweru

Przed rozpoczęciem jesiennych przejażdżek warto zadbać przede wszystkim o odpowiednie przygotowanie roweru. Jego konserwacja ma kluczowe znaczenie, zwłaszcza w okresie wymagających warunków pogodowych. Konserwację najlepiej zacząć od dokładnego umycia roweru, a następnie nałożenie na łańcuch smaru lub oleju. Regularne smarowanie łańcucha sprawi, że rower będzie działał płynniej i efektywniej. Warto zwrócić uwagę na to, by był to smar odpowiedni do jazdy w każdej pogodzie. Jesienne warunki mogą powodować bowiem korozję. Dobrze smarować wszystkie ważne części roweru, takie jak przerzutki, pedały i inne ruchome części. Można zaaplikować specjalny spray antykorozyjny na metalowe elementy roweru, aby chronić je przed rdzewieniem w wilgotnych warunkach.

Jesienne liście i mokra nawierzchnia mogą znacznie wydłużyć drogę hamowania. Dlatego trzeba zadbać też o odpowiednią regulację hamulców i wymianę okładzin lub klocków hamulcowych, jeśli są zużyte. Dobrą praktyką będzie sprawdzenie opon pod kątem ewentualnych uszkodzeń, a także ich ciśnienia. Właściwie napięte opony zapewnią lepszą przyczepność na mokrej nawierzchni. Można rozważyć również zmianę na opony z głębszym bieżnikiem, które lepiej radzą sobie w błocie i na mokrych powierzchniach, których na jesiennych trasach nie brakuje.

Jeśli rower nie ma błotników, warto zamontować je na przednie i tylne koło. Chronią rowerzystę przed błotem i wodą.

Bezpieczeństwo na drodze

Jesienią coraz szybciej robi się ciemno, dlatego kwestia bezpieczeństwa jest szczególnie ważna. Kiedy dni stają się krótsze, niezbędne jest zadbanie o widoczność na drodze.

Badania przeprowadzone kilka lat temu przez Oponeo.pl pokazują, że widoczność rowerzystów na drodze nie jest wystarczająca: 83% kierujących jednośladami jest zbyt słabo oznakowanych na drodze, a jedynie 17% rowerzystów jest dobrze widocznych przez innych uczestników ruchu drogowego.

Zanim wyjedziemy na trasę, należy upewnić się, że przednie i tylne światło działają poprawnie. Dobrze jest również zaopatrzyć się w odblaskowe elementy lub kamizelkę, aby być lepiej widocznym dla innych uczestników ruchu. Śliska nawierzchnia, zdradliwe liście na drodze mogące ukrywać nierówności i mniejsza widoczność po zmroku – wyruszając w jesienną drogę trzeba wziąć te warunki pod uwagę.

Dobrze dobrany kask jest elementem, o którym pamiętać trzeba zawsze. Jeśli temperatura jest niska, wybierając czapkę pod kask warto postawić na cienkie okrycie głowy – takie, które nie wpływa na złe dopasowanie kasku i zapobiegnie przegrzaniu.

Wybór trasy

Jesień to doskonały czas na odkrywanie nowych tras rowerowych. Przejażdżka przez lasy lub parki na pewno dostarczy niezapomnianych przeżyć o tej porze roku. Miłośnicy jazdy górskiej docenią większe niż latem wyzwania i mniejszy ruch po wakacyjnym sezonie. Górzyste tereny w jesiennej scenerii są niezwykle urokliwe. Pamiętajmy jednak o tym, by do nawierzchni, po której planujemy się poruszać, dobrać właściwy model roweru.

 Jesień na rowerze to wyjątkowy okres, który oferuje nie tylko malownicze krajobrazy, ale także możliwość cieszenia się rowerowymi przygodami w innych warunkach niż latem. 

Źródła wykorzystanych badań:

https://www.ipsos.com/sites/default/files/ct/news/documents/2022-05/Global%20Advisor-Cycling%20Across%20the%20World-2022%20Report.pdf

https://www.oponeo.pl/artykul/bezpieczenstwo-rowerzystow-na-drodze

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.