Na twojej skórze pojawiły się ciemne plamki? Prawdopodobnie jest to efekt hiperpigmentacji, która objawia się jako przebarwienia na skórze. Sprawdź, jakie są tego przyczyny oraz co możesz zrobić, aby przywrócić cerze jednolity koloryt.

Jesień – czas na walkę z przebarwieniami

Przebarwienia na twarzy to zmiany pigmentacyjne o różnorodnym kolorze i kształcie. Są to zarówno drobne, jasnobrązowe piegi, jak i znacznie ciemniejsze oraz większe plamki. Zdarza się także, że mają różową lub czerwoną barwę i są zlokalizowane w rozmaitych miejscach na ciele.

Jeśli chcesz pozbyć się przebarwień, musisz wybrać na to odpowiedni moment. Idealna będzie zaś jesień. Dlaczego? Skóra po lecie wymaga dogłębnej regeneracji, a posłoneczne zmiany pigmentacyjne będą jeszcze świeże, co przyspieszy ich usuwanie. Co więcej, wiele preparatów dedykowanych walce z przebarwieniami zawiera substancje fotouczulające, które w połączeniu z silnym promieniowaniem UV mogą wywoływać podrażnienia i reakcje alergiczne. Nie należy ich więc stosować wiosną i latem.

przebarwienia - jak się ich pozbyć?

Jak powstają przebarwienia i jakie są ich rodzaje?

Za powstawanie przebarwień odpowiada nadmierna aktywność melanocytów, czyli komórek wytwarzających melaninę – naturalny pigment skóry, oczu i włosów. Mają na nią wpływ m.in. uwarunkowania genetyczne, promieniowanie słoneczne, aktywność hormonów oraz zanieczyszczenia powietrza. Efektem ich działania jest nadprodukcja melaniny, która objawia się jako przebarwienia na skórze.

Wyróżnia się kilka rodzajów zmian pigmentacyjnych. Są to:

 • przebarwienia pozapalne – powstają w wyniku stanu zapalnego skóry, np. przy AZS, trądziku lub alergii,
 • ostuda (melasma) – przebarwienia hormonalne, które mają postać plam, dotykają głównie kobiet ciężarnych oraz stosujących antykoncepcję hormonalną,
 • przebarwienia posłoneczne – efekt ekspozycji ciała na słońce,
 • przebarwienia starcze – z wiekiem maleje ilość melanocytów, ale zwiększa się ich aktywność, co sprzyja powstaniu plam na skórze.

Zmiany mogą pojawiać się w różnych miejscach, ale ze względu na ich widoczność to właśnie przebarwienia na twarzy są najbardziej uciążliwe.

Jakie kosmetyki pomogą w walce z przebarwieniami?

Jeśli chcesz, żeby przebarwienia na skórze były mniej widoczne, a najlepiej zniknęły, uzbrój się w cierpliwość. Nie istnieje żaden magiczny preparat, który przyniesie natychmiastowe efekty. Możesz jednak spróbować stopniowo rozjaśniać plamki, stosując kosmetyki zawierające odpowiednie składniki aktywne. Pomocne będą m.in.:

 • witamina C,
 • kwas azelainowy, mlekowy lub ferulowy,
 • retinol,
 • niacynamid.

Preparaty mogą mieć postać serum, kremów na dzień i na noc lub maseczek. Istotne jest też regularne złuszczanie naskórka, dzięki któremu skóra będzie lepiej wchłaniać preparaty o właściwościach depigmentujących. Do usuwania przebarwień wykorzystuje się również profesjonalne zabiegi, takie jak peelingi chemiczne, laseroterapia i mezoterapia.

Jak zapobiegać powstawaniu nowych przebarwień na skórze?

Ze względu na to, jak trudno jest usunąć przebarwienia na twarzy, lepiej nie dopuszczać do ich powstawania. Aby uchronić się przed hiperpigmentacją, należy unikać:

 • przebywania na słońcu bez wysokiej ochrony przeciwsłonecznej (latem SPF 50),
 • stosowania perfum na odkryte części ciała podczas ekspozycji na słońce (mogą zawierać substancje fotouczulające),
 • używania latem kosmetyków wchodzących w reakcję z promieniowaniem słonecznym (np. retinolem),
 • picia ziół światłouczulających (jak dziurawiec i pokrzywa) w okresie wiosenno-letnim,
 • opalania w trakcie antybiotykoterapii, leczenia dermatologicznego lub zabiegów medycyny estetycznej (m.in. z użyciem lasera).

Warto też upewniać się, że przyjmowane leki lub suplementy nie zwiększają ryzyka rozwoju zmian pigmentacyjnych. W czasie intensywnego promieniowania słonecznego trzeba także starać się przebywać w cieniu i zasłaniać twarz kapeluszem.

Nie daj się przebarwieniom!

Walka z przebarwieniami wymaga konsekwencji i systematyczności. Jeśli chcesz ją wygrać i zminimalizować widoczność zmian pigmentacyjnych, musisz więc zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty. Zajrzyj do Drogerii Krokus i wybierz produkty dopasowane do twojego typu cery. Znajdziesz tu kosmetyki rozjaśniające, ujednolicające koloryt oraz kremy przeciwsłoneczne, które zapobiegną powstawaniu plam. Zadbaj o swój wygląd i nie martw się o przebarwienia na skórze!

 

Artykuł sponsorowany

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.