W czasach, gdy komputer to nasze jedyne okno na świat, praca i źródło rozrywki bardzo ważny jest relaks dla oczu. Proponujemy kilka prostych ćwiczeń.

Tekst: Joanna Zaguła

W czasach home office wydaje mi się, że spędzam przy komputerze jeszcze więcej czasu niż zazwyczaj. Praca jest ostatnio wyłącznie zdalna, a domowe rozrywki też skupiają się na tym, co dostępne online. Taki tryb życia to zaś wyjątkowe obciążenie dla oczu. Dodatkowo źle wpływa na nie stres, powodujący napięcie mięśni, także tych odpowiedzialnych za ruch gałek ocznych. To właśnie ich zmęczenie m.in. powoduje problemy ze wzrokiem. Dlatego tak ważny jest relaks dla oczu i odpowiednie ćwiczenia rozluźniające. Niektóre badania wskazują nawet na to, że w taki sposób można zmniejszyć swoją wadę wzroku.

Taki trening można wykonywać w czasie krótkiej przerwy w pracy. Trwa tylko kilka minut, ale warto powtarzać go kilka razy w ciągu dnia. Przed jego rozpoczęciem zdejmujemy okulary lub soczewki, jeśli mamy je na sobie. Najpierw znajdźmy czas na ogólny relaks. Dopiero gdy całe ciało (szczególnie kart i twarz) jest odprężone, ćwiczenie oczu będzie skuteczne. Bierzemy kilka głębokich wdechów, wstajemy od biurka, robimy kilka skłonów albo po prostu przez chwilę odrywamy wzrok od monitora, by popatrzeć na zieleń za oknem.

Teraz zaczynamy ćwiczenia oczu. Najpopularniejsze to znak nieskończoności czy też przewrócona ósemka. Zaczynając od jej lewej dolnej części, rysujemy ją wzrokiem w powietrzu. Można też obrysowywać wzrokiem przedmioty w pokoju albo wpatrywać się z odległości około metra na mały ciemny punkt na ścianie, idealnie, jeśli będzie to kropka. Patrzymy tak długo, aż stanie się jakby jaśniejsza i wtedy przenosimy wzrok na jasną ścianę.

Oczy można też rozgrzewać jak ciało – wymachami. Patrzymy raz w górę, raz w dół, w prawo, w lewo, a potem robimy dwa kółka (w dwie różne strony). A gdy są zmęczone, dajemy im odpocząć. Przykrywamy otwarte oczy dłońmi. Łokcie są oparte na stole, plecy wyprostowane. Wtedy zamykamy oczy i staramy się zrelaksować przez chwilę, nie uciskając powiek ani nosa.

Jeśli nie macie czasu nawet na takie ćwiczenia, pamiętajcie choćby o tym, by co godzinę podczas pracy przy komputerze robić sobie 5-minutową przerwę.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.