Gra zwana deblem pojawiła się w programie turnieju wielkoszlemowego w 1879 roku, czyli podczas trzecich mistrzostw Wimbledonu.


Kort do debla
Podstawowy czynnik wyróżniający grę deblową od singlowej to liczba graczy. W grze podwójnej jest ich czterech, po dwóch z każdej strony siatki, więc potrzebują trochę więcej miejsca na korcie. Dwa podłużne prostokąty, zwane korytarzami deblowymi, zwiększają szerokość pola gry do 10,97 metra.

Punktacja
Sposób liczenia punktów w grze podwójnej nieco różni się od pojedynczej. Przy stanie 40-40 w gemie nie gra się aż do uzyskania dwóch punktów przewagi, lecz kolejny punkt jest decydujący. Nie ma także trzeciego seta, lecz meczowy tie break. Rozgrywa się go według takich samych reguł jak zwykły tie break przy stanie 6:6 w gemach, lecz do 10 punktów (lub więcej, aby zachować różnicę minimum dwóch punktów – 11-9, 12-10 itd.). Ta reguła nie obowiązuje w turniejach Wielkiego Szlema, Pucharze Davisa, Pucharze Federacji i igrzyskach olimpijskich.

Serwisy
W meczu gry podwójnej każdy z tenisistów podaje według ustalonej kolejności, czyli co cztery gemy. Obowiązują wszystkie zasady serwisu jak w singlu. Dodatkowo podanie uznane jest za złe, jeżeli piłka uderzona przez serwującego dotknie jego partnera.

Wersje gry podwójnej
Deble to gra dwóch kobiet lub dwóch mężczyzn. Szczególnym przypadkiem gry podwójnej jest mikst, w którym parę tworzą kobieta i mężczyzna. Miksty obecnie rywalizują tylko w ramach turniejów wielkoszlemowych oraz mistrzostw narodowych (np. w mistrzostwach Polski).

Na świecie istnieje kilka innych wersji gry podwójnej, często stosowanych podczas treningów lub w tenisie amatorskim.

W Stanach Zjednoczonych spotyka się tzw. „debel amerykański”, w którym jeden tenisista gra przeciwko dwóm.

„Debel australijski” z udziałem trzech graczy polega na tym, że jeden z nich jest lepszy niż dwaj pozostali. Dwaj zawodnicy po jednej stronie grają tylko w polu do gry pojedynczej, a lepszy po drugiej stronie może też grać na polu dla deblistów.

„Debel kanadyjski” jest bardzo podobny do australijskiego, ale tu nie obowiązuje zasada, że jeden z tenisistów musi być lepszy niż pozostali.

Współczesne organizacje odpowiadające za rozgrywki tenisowe starają się propagować grę podwójną. Oficjalne strony WTA i ATP od niedawna posiadają specjalne sekcje poświęcone tej konkurencji, a tenisiści utworzyli fundację, mającą na celu odnowienie zainteresowania deblem.

Mimo to zarobki zawodników w grze podwójnej wciąż są zdecydowanie niższe niż w grze pojedynczej, a postępująca specjalizacja graczy, wybierających wyłącznie kariery deblowe lub indywidualne, jeszcze wyraźniej zaznacza podział między dwiema tenisowymi konkurencjami.

Anna Wilma

23 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.