Są takie dni w życiu, że nikt nie wyciągnie cię z domu na codzienną porcję biegania (którą bardziej zaawansowani nazywają “treningiem”). Niby wiemy, że poranny czy wieczorny trucht odstresowuje nas od codziennych spraw, a jednak bardzo często zdarza się, że wynajdujemy różnorakie wymówki aby tego jednego dnia zrezygnować, odpuścić. Jak przełamać wewnętrzny opór i wygrać z leniwym organizmem?

W grupie raźniej

Sposobów jest wiele, ale tylko jeden – sprawdzony. Znajdź sobie towarzysza (lub towarzyszkę)! Nic nie mobilizuje w chwilach zwątpienia bardziej niż świadomość, że jesteśmy umówieni. Umawiając się z partnerem do biegania na konkretną godzinę jesteśmy zobowiązani do stawienia się punktualnie. Kto choć raz przemógł w sobie niechęć do wyjścia z domu wie, że po przebiegnięciu kilkuset metrów nigdy nie żałuje tego kroku i jest wdzięczny drugiej osobie, że „wyciągnęła” go sprzed telewizora. Towarzystwo podczas biegania sprawia, że kilometry zlecą w mgnieniu oka. Największym bowiem problemem biegaczy amatorów prócz niesprzyjającej pogody jest właśnie nużący bieg w samotności. Jeśli dodać do tego kwestię bezpieczeństwa – tak istotną zwłaszcza dla kobiet – to metoda biegania “socjalnego” wydaje się być wymarzonym pomysłem. Jak zatem znaleźć kompana do biegania?

Biegowe znajomości

Początkowo osoby rozpoczynające przygodę z bieganiem ograniczają się do pobliskiego parku, lasu, pobliskich ścieżek biegowych. Z czasem nadchodzi pragnienie podzielenia się swoimi przemyśleniami i wrażeniami z innymi. Im większe nasze doświadczenie i wzrastająca forma tym dłuższe stają się wycieczki biegowe. Najprostszym sposobem znalezienia osoby towarzyszącej nam w bieganiu jest odwzajemnienie pozdrowienia. Zresztą, po pewnym czasie zauważysz, że na swoich biegowych szlakach napotykasz te same osoby, które biegają w podobnych porach dnia co Ty. Cóż zatem stoi na przeszkodzie, aby kiedyś do jednej z tych osób przyłączyć się i wspólnie przebiec chociażby kawałek? Nie krępuj się, biegacze to mili i otwarci ludzie – przynajmniej dla innych biegaczy – i z pewnością po kulturalnym przedstawieniu się wspólne bieganie nie będzie stanowiło problemu. W ten sposób nawiązują się biegowe znajomości. Oczywiście może się zdarzyć, że dołączy do was wkrótce kolejna osoba lub nawet dwie. Staniecie się wtedy prawdziwą grupą biegową na waszym własnym podwórku!

 

Ale jeśli nie masz na tyle śmiałości, by zagadywać obcych, spróbuj innego sposobu. W niemal każdej większej miejscowości znajduje się przynajmniej jedna grupa biegowa. Jak taką znaleźć? Oczywiście podstawowym źródłem informacji jest internet i fora biegowe. Ale nie zaszkodzi też wizyta w Urzędzie Miasta, gdzie niektóre grupy mogą być zarejestrowane jako stowarzyszenia.

 

Korzyści ze wspólnoty

Musisz wiedzieć, że charakter grup biegowych może być zróżnicowany: od zupełnie amatorskich, grupujących ludzi, którzy spotykają się po to, by wspólnie pobiegać bez narzucania szybkiego tempa, po grupy mające swojego sponsora, walczące o wyniki i miejsca na podium. Do Ciebie należy decyzja do jakiej grupy będziesz chciała przystąpić. Musisz być przygotowana, że te bardziej ambitne grupy wymagają od kandydatów odpowiedniego poziomu sportowego.

 

Co nam daje przyłączenie się do grupy biegaczy? Przede wszystkim – zdobycie bezcennej wiedzy na temat tego, jak prawidłowo biegać, jak nie popełniać typowych dla amatorów błędów oraz jak osiągnąć lepsze rezultaty mając przy tym dużo przyjemności i satysfakcji. Wiadomo, że najlepiej uczyć się od lepszych i bardziej doświadczonych. W takiej grupie zawsze ktoś taki się znajdzie. Dowiedz się kiedy jest najbliższe spotkanie, przyjdź, obserwuj, nie bój się pytać i oceń czy ta grupa spełnia twoje oczekiwania. Możesz zacząć znajomość od przedstawienia się na forum dyskusyjnym grupy (zwykle wymaga to zalogowania się), dzięki czemu Twoje pojawienie się na spotkaniu nie będzie zaskoczeniem i łatwiej będzie Ci nawiązać kontakt z nowymi znajomymi.

 

Spotkania grup biegowych odbywających się najczęściej w weekendowe poranki sprawiają, że łatwiej nam się zmobilizować do rannego treningu, dzięki czemu dalszą część dnia mamy już wolną dla rodziny i najbliższych.

 

Tak naprawdę grupy biegowe to bezcenna skarbnica wiedzy dla biegacza i bez względu na poziom sportowy czy nawet wiek. Co bowiem może zastąpić wymianę uwag z rówieśnikami lub bardziej doświadczonymi biegaczami? Jeśli przydarzy Ci się kiedyś kontuzja, to właśnie koledzy z grupy pomogą znaleźć drogę do najszybszego jej wyleczenia. Jako bardziej doświadczeni z pewnością mają już niejeden uraz za sobą. Jeśli dążysz to stałej poprawy wyników, formy i osiągnięć to właśnie od nich dowiesz się jakie elementy treningu warto wprowadzić i jak je stosować. Największą jednak zaletą, początkowo niedostrzegalną, jest zdrowa, koleżeńska rywalizacja. Nie obawiaj się, to nie jest korporacyjny wyścig szczurów! W takiej grupie nawiązuje się bowiem prawdziwa więź między członkami, a podczas imprez biegowych nie czujemy się samotnie i anonimowo.

 

Nie biegaj sama!

Wspomnieliśmy o sukcesach i wynikach, ale nie zawsze bieganie musi wiązać się ze ściganiem i rywalizacją. Wspaniałe jest już samo przebywanie w otoczeniu biegaczy, wspólne rozmowy i atmosfera święta sportowego. Przynależność do grupy sprzyja organizowaniu wspólnych imprez oraz wyjazdów – zwykle na biegi. Początkujący biegacz często odczuwa lęk przed udziałem w zawodach – bo przecież zawody to wyścig, a jak tu się ścigać mając niewielkie doświadczenie? Prawda jest taka, że wielu spośród stających na starcie przyjeżdża na imprezy w celach towarzyskich – by spotkać znajomych z innych miast, z młodzieńczych lat czy wręcz poznać kogoś nowego.

 

Nie biegaj sama. Spróbuj znaleźć kogoś, kto będzie dzielił Twoją biegową pasję i przynajmniej raz na dwa tygodnie umów się z nim na wspólne bieganie. Gwarantuję, że wasz przykład sprawi, iż po pewnym czasie dołączą do was kolejni.

 

Grup i klubów biegowych są dziesiątki. Poniżej podajemy listę największych i najbardziej aktywnych.

Gdańsk/Gdynia – profesjonalna grupa Viking Team.pl
Gliwice – KCz „Pędziwiatr”
Gniezno – Altom Gniezno
Katowice – Grupa Górnośląska
Kraków – Krakowski Klub Biegacza „Dystans”
Lubliniec – „META”  Lubliniec
Łódź – Klub Biegacza Arturówek
Poznań – Klub Biegacza „MANIAC”
Trójmiasto – Grupa Trójmiasto
Trzemeszno – UKS Filipides Trzemeszno
Warszawa – profesjonalna grupa Entre.pl
Warszawa – SBBP czyli Sobotni Bielański Bieg Poranny
Warszawa – Grupa Biegowa Galeria
Wrocław – Wrocławski Klub Biegacza „Piast”

 

Grupa portalu biegajznami.pl (obejmująca całą Polskę).

tekst: Artur Kujawiński
www.maratonwarszawski.pl

18 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.