O czym myśli opalająca się na plaży kobieta? Że ma szczęście korzystać z pogody? Dlaczego tu jest? Czy urlop musi trwać tak krótko? Że powinna być szczęśliwa? Wszystkie myśli są oczywiście możliwe i dozwolone, ale są także takie, które są wskazane, ponieważ przyczyniają się do podniesienia własnej wartości. Ty leżysz, a Twoje poczucie wartości wzrasta.


Poruszam temat poczucia wartości, ponieważ często w zalewie codziennych obowiązków zapominamy o tym, by „naładować” się pozytywnie. Poczucie naszej wartości narażone jest szczególnie na ataki innych ludzi, kierowane pod naszym adresem cudze opinie lub przyklejane nam etykiety. Sami także sabotujemy swoją wartość i mamy chwile, kiedy tracimy wiarę we własne możliwości: w pracy szef częściej gani niż chwali, w domu poświęcamy swój czas na odpoczynek przed telewizorem, lub wykonując prace domowe, znajomi radzą nam, co powinniśmy robić i kim być… Nasze myśli bezładnie galopują, gdy nasze mózgi pracują na pełnym etacie przetwarzając informacje z zewnątrz, często przejmując przekonania innych o nas samych. I gdy przychodzi upragniony wypoczynek, takie zaangażowanie naszego umysłu staje się udręką. Czy w takim wypadku będziemy się Cieszyć pięknem gór, kolorem natury, szumem wody, czy zachodem słońca?

 

Przetestuj się!

Wiedząc, że z pustego i Salomon nie naleje, proponuję sprawdzenie poziomu poczucia własnej wartości poprzez krótki test pt.: „O czym myśli kobieta patrząc na siebie w lustrze?”. Czy mogę w lustrze spojrzeć sobie w oczy, czy mogę na głos powiedziesz sobie, że się cenię? Innym sposobem jest sprawdzenie, ile pozytywnych (tylko!) określeń mojej osoby mogę napisać w ciągu pięciu minut. Czy posługuję się językiem wartości, np.: zasługuję, jestem warta, mam prawo, mogę, dążę, pragnę, posiadam. Jak często sprawdzam, czy wykonywana przeze mnie praca nie jest przypadkiem poniżej moich kwalifikacji i czy sprawia mi satysfakcję, lub też, czy podejmuję codziennie przynajmniej cztery decyzje dotyczącej moich wyborów.

Jeżeli w tym teście pojawiają się negatywne myśli, czyli negatywne opinie na mój temat, mogę uznać, że jest to chyba czas na zmianę myślenia.

 

Siła afirmacji

Pozostaje pytanie, kiedy można wygospodarować czas, w którym można zadbać o siebie i poczucie własnej wartości?. W czasie wolnym możemy korzystać z czasu jeszcze „wolniejszego”, czyli np. chwil, gdy siedzimy przymusowo bezczynnie w autobusie, pociągu czy aucie, podczas brania kąpieli słonecznych, lub odpoczywając w domu w deszczową pogodę. Leżąc (lub siedząc tak wygodnie, jak to tylko możliwe), powiedz swojemu ciału koncentrując swoje myśli na każdej jego części, zaczynając od głowy a kończąc na nogach, że każdy kawałek jest dla Ciebie ważny i doceniasz go, lubisz, akceptujesz.

 

Wybierając wycieczki piesze możesz używać afirmacji. Te najbardziej przydatne to: „jestem warta wszystkiego, co najlepsze”, „posiadam i wykorzystuję wewnętrzną moc, która prowadzi mnie do sukcesu zawodowego”, „jestem bezpieczna”, „potrafię, potrafię, potrafię”, „jestem wyjątkowa i dzięki temu osiągam swój sukces zawodowy”. Najlepiej wybrać afirmację, która wzbudza nasz entuzjazm, można także stworzyć własną, pamiętając, aby była pozytywna i formułowana w czasie teraźniejszym. Afirmacje można zastąpić językiem korzyści, określającym Twoją osobę i wypowiadanym pod swoim adresem, np. „pragnę być szczęśliwa”, „jestem wartościową osobą”, „mogę być tym, kim tylko zechcę”, „posiadam własną wartość i wykorzystuję ją”.

 

Powiedz sobie coś miłego!

Patrząc na siebie w lustrze dostrzegaj swoje piękno, powiedz sobie coś miłego. Np. Katarzyno, wyglądasz pięknie, masz piękne włosy, cerę, oczy. Wystarczy, że systematycznie, codziennie wygospodarujesz chwilę dla siebie, wystarczy, że poświęcisz na to tyle czasu, ile masz urlopu, a efekty dobrego samopoczucia będą odczuwalne. Czym więcej „leżakowania”, tym lepiej.

 

Takie „wyleżakowanie” swojego umysłu pozwoli Ci wrócić pełną energii i zapału do pracy, patrzeć na siebie z troską i wiarą w siebie. Jeżeli zyskasz na wartości w swoich oczach, to także inni będą mogli zobaczyć Cię w innym świetle. Jeżeli cenisz siebie, będzie Ci łatwo przekonać inne osoby do Twojej wartości. Ta zasada może się przydać jeżeli planujesz zmianę pracy, awans czy inne sukcesy zawodowe, ale tez nie tylko zawodowe.

 

Przedstawiłam podstawowe propozycje napełniania własnego poczucia wartości, czyli samodzielnej, wakacyjnej pracy nad tworzeniem własnych pozytywnych ocen. Jeżeli czujesz niedosyt, możesz znaleźć grupę osób, od których usłyszysz pozytywne oceny lub opinie, możesz także rozpocząć pracę nad poznaniem samego siebie, wiedzy o swoich talentach, umiejętnościach i możliwościach ich wykorzystania.

 

Z życzeniami sukcesów zawodowych,

Joanna Motylska-Komsta

Doradca zawodowy, trener rozwoju osobistego i kariery;
Redaktor Stron Dobrego Samopoczucia;
Projektuje i prowadzi szkolenia dla Centrum Psychokreacji Biznesowej;
Autorka akcji Rok Ambitnych Kobiet. www.psychokreacja.pl

19 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.