Planowanie wakacji to nie lada wyzwanie, jednak wraz z rozwojem technologii staje się coraz prostsze. Ułatwiają to nie tylko narzędzia online, takie jak wyszukiwarki lotów czy portale noclegowe, ale także coraz częściej aplikacje mobilne. Według statystyk Google, już 70 proc. posiadaczy smartfonów wykorzystuje swoje urządzenie, by lepiej zaplanować podróż. Co jeszcze możemy zrobić, aby wakacje przebiegły gładko?

1.Oszczędzaj planując

Brzmi banalnie? Z jednej strony tak, a jednak okazuje się, że wielu urlopowiczów decyduje się na spontaniczne wyjazdy, bez wcześniejszego planowania swojego budżetu. Takie wakacje mogą niestety często skończyć się debetem na koncie. Warto więc przygotować wcześniej listę z orientacyjnymi kwotami, które poświęcimy na transport, nocleg i wyżywienie. W przypadku zagranicznych podróży pomocne mogą okazać się internetowe porównywarki cen podstawowych produktów spożywczych. Dzięki planowaniu możemy sporo zaoszczędzić – wybrać oferty tzw. „first minute”, czy też kupić walutę za korzystniejszą cenę. Jeśli planujemy wakacje za granicą, kurs najlepiej zacząć obserwować już na kilka tygodni przed wyjazdem, aby w dogodnym momencie dokonać zakupu, np. przez Internet. By nie stresować się już w trakcie urlopu, lepiej uniknąć wymiany pieniędzy na lotnisku, czy w przygranicznym kantorze. Takie punkty wyróżniają się szczególnie niekorzystnym kursem.

  1. Skseruj dokumenty

Niezależnie od tego, czy urlop chcemy spędzić w Polsce, czy za granicą, warto pamiętać o posiadaniu ważnego dokumentu. Jeśli chcemy podróżować samolotem, nawet na krajowej trasie zostaniemy poproszeni o paszport lub dowód osobisty, zarówno nasz, jak i naszego dziecka. Wiele krajów wymaga, aby w momencie przekroczenia granicy paszport miał jeszcze minimum pół roku ważności. Zdarzają się również sytuacje, kiedy dokument zgubimy. Utratę dowodu osobistego można zgłosić przez internet, natomiast w przypadku paszportu należy udać się do najbliższego punktu paszportowego lub, gdy jesteśmy za granicą, do konsulatu. Aby być spokojnym o dalszy przebieg naszych wakacji, warto się zabezpieczyć na taką ewentualność. Na urlop lepiej zabierać przynajmniej dwa dokumenty potwierdzające tożsamość i nosić je w różnych miejscach. Dodatkowo, przyda się także kserokopia – ukryta w nieoczywistym schowku w torebce może poratować w awaryjnej sytuacji.

  1. Omiń kolejki

Wyruszając na wakacje, warto mieć opracowany także plan B na wypadek urazu czy problemów zdrowotnych. Jeśli wyjeżdżamy za granicę, oprócz podstawowego wyposażenia apteczki przygotujmy również EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Potwierdza ona uprawnienia do korzystania z publicznej służby zdrowia na terenie Unii Europejskiej oraz Norwegii, Islandii, Szwajcarii i Liechtensteinu. Aby nie czekać w kolejkach, które w okresie wakacyjnym są wyjątkowo długie, dobrze wyrobić EKUZ przez Internet – wykorzystując Profil Zaufany trwa to tylko chwilę, a kartę po kilku dniach znajdziemy w naszej skrzynce pocztowej. Ze szczegółowymi zasadami dotyczącymi służby zdrowia w danym państwie można zapoznać się jeszcze przed wyjazdem – na stronie internetowej ekuz.nfz.gov.pl lub dzięki aplikacji mobilnej EKUZ.

  1. Zrezygnuj z ciężarów

Wychodząc, choćby na plażę, musimy się także do tego dobrze przygotować – zabrać ręczniki, kremy z filtrem, przekąski, napoje, coś do czytania… A gdyby tak zrezygnować z noszenia niepotrzebnych ciężarów? Dobrze jeszcze przed wyjazdem obmyślić plan, jak zoptymalizować naszą plażową torbę. Zamiast dużych butelek, wystarczy skorzystać z mniejszych plastikowych pojemników, dostępnych w drogeriach. Nie trzeba też zabierać, często ciężkiego i niewygodnego portfela – wystarczy mieć smartfon z aplikacją bankową z BLIKIEM. Dzięki niemu możemy uprościć wiele wakacyjnych rozliczeń. Potrzebujesz gotówki? Możesz wypłacić ją BLIKIEM z ponad 19 tys. bankomatów w całej Polsce. Zapłacisz nim także za wakacyjne pamiątki, przekąski lub co tylko zechcesz, w jednym z 230 tys. terminali w sklepach stacjonarnych. Ciepły, letni wieczór spędzasz ze znajomymi w fajnej knajpce? Błyskawicznie możesz oddać koledze za zapłacony rachunek, przelewając mu pieniądze na telefon. Nie trzeba pamiętać skomplikowanych numerów kont ani mieć przy sobie gotówki, wystarczy numer telefonu i kilka kliknięć. Przelew na telefon BLIK, jest nie tylko natychmiastowy, ale funkcjonuje 24 godziny na dobę we wszystkie dni tygodnia, także w weekendy i święta.

  1. Skorzystaj ze sztuczek

Pakowanie to dla ciebie czarna magia? Poświęć chwilę na porządek w walizce, aby nie martwić się lotniskowym nadbagażem. Przede wszystkim, nie pakuj „powietrza” – każde miejsce jest ważne i dobrze jest je wykorzystać. Zrolowane ubrania wypełniają walizkę znacznie szczelniej niż poukładane w tzw. kostkę. Prostą, acz rzadko wykorzystywaną sztuczką jest też korzystanie z aplikacji mobilnych, które posiadają „check-listy” koniecznych do zabrania rzeczy. Dobrym sposobem na oszczędzenie miejsca jest także zakup toreb próżniowych – zassane z pomocą odkurzacza, znacznie zmniejszają objętość naszego bagażu. Jeśli podróżujemy do wielu lokalizacji, warto na wierzch walizki spakować rzeczy, które mogą przydać się pierwszej nocy. Kiedy dotrzemy na miejsce i będziemy zbyt zmęczeni, aby się w pełni rozpakować – nie zrobimy bałaganu.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.