Umieść listę na widocznym miejscu i każdego dnia wykonaj przynajmniej jedną z sugestii. Pomyśl o związku, nad którym chcesz w tym tygodniu pracować i skorzystaj z następującej listy pomysłów, które pomogą ci ruszyć z miejsca.
Próbuj po jednej rzeczy na raz i pracuj nad nią, aż poczujesz się swobodniej.
- Zamiast szukać jednej „właściwej” drogi do sukcesu pytaj innych, co myślą, czują i jak postępują.
- Pamiętaj, że jeśli coś się nie sprawdza, powtarzanie tego samego zachowania nie poprawi sytuacji. Spróbuj czegoś innego.
- Poproś o wsparcie i skorzystaj z pomocy innych. Nie myśl, że wszystko musisz robić sama.
- Ćwicząc nowe zachowania wypróbuj je najpierw w towarzystwie ludzi, którzy dają ci poczucie bezpieczeństwa.
- Ucząc się nowych nawyków zarezerwuj sobie czas na trening. Umów się z kolegą/koleżanką, by pokazać, że poważnie podchodzisz do budowy nowych przyzwyczajeń. Weź kalendarz i zapisz w nim, co planujesz zrobić.
- Wyobraź sobie, że masz czarodziejską różdżkę, za pomocą której możesz wywołać obraz twego życia takiego, jakim chciałbyś je widzieć. Następnie zachowuj się tak, jakby już było ono inne. Jakie byłoby twoje zachowanie? Możesz też zastanowić się nad tym, w jaki sposób swoim zachowaniem skłonić innych, by zachowywali się tak, jak to sobie wyobraziłeś.
- Nie poddawaj się zbyt łatwo. Pomyśl o zmianie w kategoriach gry w baseball: Kiedy kusi cię, by w trudnym momencie zrezygnować, wyobraź sobie, że zamiast zatrzymywać się przy pierwszej bazie okrążasz wszystkie. Jeśli nadal masz trudności, znajdź sobie trenera lub kibica, który zachęci cię do wytrwałości.
- Weź udział w terapii, programach edukacyjnych i zajęciach grupowych, które propagują metody pracy nie wymagające stosowania leków. Pójdź na zajęcia i bądź otwarty w stosunku do nowych dla ciebie ludzi, miejsc i sytuacji. Pozwól sobie poeksperymentować z różnymi sposobami myślenia, odczuwania i działania.
- Po prostu działaj. Czasami najlepszym sposobem na dokonanie zmiany jest przestać myśleć, mówić, planować i analizować – po prostu ruszaj naprzód. Zdecyduj, jaki będzie twój pierwszy krok i wykonaj go. Krok ten podpowie ci, co robić dalej. Sam fakt wykonania ruchu na zasadzie sprzężenia zwrotnego podsunie ci pomysł na kolejne posunięcie.
Lynn Lott, Riki Intner, Barbara Mendenhall, Autoterapia dla każdego,
wyd. Santorski & Co, Warszawa
wyd. Santorski & Co, Warszawa