„Jestem zwycięzcą!” przekonywał gorąco siebie i internautów młody mężczyzna, którego filmiki na jakiś czas stały się popularne w internecie. Czy takie afirmacje mają sens? Przeczytajcie, co psychologowie radzą tym, którzy chcą zwyciężać.

Tekst: Sylwia Skorstad

shutterstock_144434170

Tak naprawdę wszyscy jesteśmy urodzonymi zwycięzcami. Każdy z nas chce być przecież tym, który bierze byka na rogi, a nie czeka, aż ktoś inny podejmie wyzwanie za niego. Część psychologów uważa, iż możemy samodzielnie trenować aktywną, otwartą wobec świata postawę, która pozwala lepiej pokonywać przeciwności i dbać o własne interesy. Przedstawiamy proste rady dla tych, którzy lubią samodzielnie wyznaczać sobie ścieżki.

shutterstock_136476125

1. Naucz się rozpoznawać, co jest ważne. Nie trać energii na rzeczy, które nie mają znaczenia, na przykład potyczki na internetowych forach albo kłótnie ze współpracownikami o drobiazgi. Walcz tam, gdzie trzeba walczyć – gdy chodzi o twoje prawa i godność, ludzi, których kochasz, twoje wartości, dobro i zło.

2. Nie żyj przeszłością. Było, minęło, w dzieciństwie i młodości nie ma odpowiedzi na wszystko. Najlepszym lekarstwem na to, co niegdyś szło źle, jest satysfakcjonujące, szczęśliwe życie.

3. Uśmiechaj się do ludzi. Tak po prostu.

4. Mów, jak się czujesz w danych sytuacjach. Używaj schematu: „Gdy robisz (x), to ja czuję się (x).” Skuteczna komunikacja to jeden z warunków świadomego życia.

5. Używaj zwrotów „proszę” i „dziękuję”. Tych słów nigdy nie jest za dużo i prawie każde z nich się zwróci.

6. Nie spiesz się. Nie denerwuj, gdy nie potrafisz czegoś zrobić natychmiast. Zamiast obiecywać ludziom gruszki na wierzbie, powiedz lepiej szczerze, że w tej chwili nie masz dla nich czasu, ale odezwiesz się do nich wkrótce. I nie zapomnij tego zrobić we właściwym momencie.

7. Bądź dla siebie wyrozumiała. Nie powtarzaj w myślach: „Coś ty, idiotko, narobiła?”, tylko zastanów się, czego nauczyłaś się na swoim błędzie. Wyciągaj wnioski zawsze, gdy czujesz, że postąpiłaś niewłaściwie. Uczymy się całe życie, to nie jest pusta fraza.

8. Nie bądź Strażniczką Jedynej Prawdy. Pamiętaj, że nie zawsze masz rację. Pamiętaj, że to nie ma znaczenia, czy ludzie się z tobą zgodzą, czy nie. To dobrze, że jesteśmy różni i rozmawiamy, dzięki temu świat idzie do przodu. Doceniaj odwagę tych, którzy się z tobą nie zgadzają. Szanuj ich poglądy, choć masz inne zdanie.

9. Dużo czytaj. Nie przestawaj korzystać z książek, bo one uczą cię tak potrzebnej w życiu koncentracji na jednym zadaniu. Wielozadaniowość jest przereklamowana.

10. Używaj dobrych słów. Mów „uwielbiam”, „kocham”, „lubię”. Codziennie.

shutterstock_244326235

 

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.