Masz najlepszego kumpla? Czy dla niego ta relacja jest tym samym, co dla ciebie?

 

Odwieczne pytanie, czy możliwe jest kumplowanie się z osobą płci przeciwnej powraca wraz z wynikami nowych badań z Uniwersytetu Wisconsin-Eau Claire opublikowanymi w „Journal of Social and Personal Relationships”. Codzienna praktyka pokazuje, że ciepłe, choć pozbawione seksu relacje damsko-męskie istnieją. Wyniki badań z Wisconsin wskazują, iż zwykle kryje się za nimi coś więcej.

Jak zwykle, obiektem badań stali się nieświadomi niczego studenci. Dobrano ich w koedukacyjne pary podczas ćwiczeń w laboratorium naukowym, a po czasie zadano szereg pytań na temat partnera. Dodajmy, że ćwiczenia wymagały wspólnej pracy poza terenem uczelni i każda para miała czas, by dobrze się poznać. Okazało się, że mężczyźni o wiele częściej niż ich koleżanki odczuwali zainteresowanie współpracownikiem z laboratorium. Koleżanki „z pary” podobały im się i większość uznała, że w takim razie również one uznały ich za atrakcyjnych. Tymczasem większość kobiet ani nie było nimi zainteresowanych, ani nie zauważało dowodów romantycznej czy seksualnej sympatii.

Dla tych kobiet, które uznały kolegę z pary za atrakcyjnego, istotne było, czy jest on singlem. Jeśli nie był, szybko radziły sobie z „romantycznymi uczuciami”. Dla mężczyzn status kumpelki z pary był mało istotny.

Badacze wnioskują, że mężczyznom o wiele trudniej niż kobietom jest tylko kumplować się z płcią przeciwną. O ile kobieta nie ma problemu z platoniczną przyjaźnią, mężczyzna ma tendencję do wyobrażania sobie, że prędzej czy później dojdzie do intymnego zbliżenia.

108 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.