To ciężka praca, ale warto ją podjąć. Jeśli chcecie mieć przyjaciół, musicie wiedzieć, jak dbać o przyjaźń.

Tekst: Joanna Zaguła

O tym, jak dbać o związek, jak pielęgnować więź z rodzicami czy dziećmi można przeczytać całe morze książek. A co z przyjaciółmi? Jak dbać o przyjaźń? Nie dość, że trudniej jest ją znaleźć powyżej wieku szkolnego, to jeszcze trudnej tę relację utrzymać. Bo przecież rodzina i partner są na pierwszym miejscu. A przyjaźnie to przecież najdłuższe relacje w naszym  życiu. Przyjaciele wspierali nas, gdy nienawidziliśmy naszego rodzeństwa w dzieciństwie, są z nami, gdy mamy problemy z rodzicami, gdy rozpada się małżeństwo. Często znamy ich od najmłodszych lat, nierzadko to najważniejsi ludzie w naszym życiu.

Miejcie czas i to czas wartościowy

Wiem, wiem, to jest chyba najgorsza rada pod słońcem, bo kto za nas ma czas… Ale dla przyjaciół trzeba go znaleźć. Nawet jeśli oznacza to siadanie z kalendarzem w ręku i umawianie kolejnej wizyty na przyszły miesiąc. Chodzicie przecież do kina, na siłownię, na randki. A za którymś razem zamiast tego wpadnijcie do przyjaciela. Wzięcie go ze sobą do kina się nie liczy. Aby dbać o przyjaźń, potrzebny jest czas na rozmowę.

Odzywajcie się pierwsi

Nie myślcie sobie – on się nie odzywa, to i ja nie będę. W przyjaźni nie chodzi o wyścigi i udowodnienie, komu bardziej zależy. Chcesz mieć przyjaciół? To zapraszaj ich na kolację, uwzględniaj w planach wakacyjnych, wpadaj do nich na kawę.

Słuchajcie            

To bardzo smutne, że trzeba o tym przypominać. Ale prawda jest taka, że rzadko się nawzajem słuchamy. Każdy z nas ma tysiąc problemów, które chce obgadać, ale nie można nie zapytać „Co u ciebie?”. Przyjaciel musi wiedzieć, że interesuje nas jego życie. A potem nie kierujcie rozmowy na siebie, tylko zadawajcie pytania, przytakujcie, radźcie, jeśli trzeba. Przy najbliższej rozmowie zwróćcie uwagę na to, ile mówicie wy, a ile rozmówca.

Pomagajcie, ale z głową

Na przyjaciół można zawsze liczyć. To jest podstawa. Ale jeśli jego impreza wypada w dniu waszej przeprowadzki albo nie możecie go odwiedzić, bo macie zebranie w pracy, nie zamęczajcie się tym. Tylko przy najbliższej okazji dajcie znać, że jest dla was ważny. Zaproście do siebie na ciasto, wyciągnijcie na sobotni spacer. A jeśli pomagacie, to róbcie to wtedy, gdy was poproszą. Nikt nie chce słuchać porad, o które nie prosi.

Bądźcie zawsze po dobrej stronie

Każdy chce mieć świadomość, że ma przyjaciół po swojej stronie. Gdy mówią, że ich szef jest zły, że ekspedientka niemiła, że partner niesprawiedliwy, bądźcie zawsze po ich stronie. Potem możecie krytykować i radzić, ale tylko jeśli już wiedzą, że ich wspieracie.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.