Lato, przygoda, wycieczki w nieznane z przyjaciółmi u boku. Obowiązkowo domek na drzewie. Takie i inne, podobne opowieści to nasze ulubione filmy o przyjaźni.

Tekst: Joanna Zaguła

Dopiero co opadły emocje po najnowszym sezonie Stranger Things, a my chcemy więcej. Wszyscy pokochaliśmy ten serial ze względu na grupę uroczych chłopaków (a teraz także dziewczyn) i ich pociąg do szalonych przygód. Lubimy filmy o młodości, przygodach i przyjaźni, bo takim chcemy pamiętać nasze dzieciństwo, nawet jeśli całymi dniami siedzieliśmy w domu. Bo latem mamy ochotę – tak, jak bohaterowie takich filmów – wyruszyć na wyprawę w nieznane i zaszaleć.

Stań przy mnie

Dość słabo brzmi to dosłowne tłumaczenie tytułu. W oryginale „Stand by me” od razu daje się rozpoznać jako cytat z piosenki. Ten film to klasyk z gatunku „filmy o młodzieńczej przyjaźni” i jeden z moich ulubionych. To rozgrywająca się w 1959 roku (wspominana przez dorosłego bohatera-narratora) historia czterech chłopców, którzy postanawiają rozwikłać pewną kryminalną tajemnicę i wyruszają w samotną wyprawę. To film o przyjaźni, odwadze, zaufaniu i strachu przed dorosłością.

Królowie lata

To film nieco do tego poprzedniego podobny. Tutaj także młodzi chłopcy postanawiają wybrać się w nieznane. Tylko że tym razem dorosłości się nie boją, a chcą jej zaznać. Bo mają już dość wszystkich zakazów i upokorzeń, jakich doznają ze strony rodziców i szkoły. Postanawiają być odpowiedzialni sami za siebie i zamieszkać w lesie. Mamy tu piękną chęć emancypacji, ale i zazdrość, bo na horyzoncie pojawia się dziewczyna i pierwsza miłość.

Koniec niewinności

Fabuła przypomina „Stań przy mnie” o tyle, że również tym razem oglądamy wspomnienia. Widzimy cztery dorosłe kobiety, które rozmawiają o swoim dzieciństwie i oglądamy ich przygody z lat 70. Było to lato pełne przygód, znowu pojawiły się nierozwikłane tajemnice. Ale mamy tu też okres dojrzewania, rodzącą się fascynację seksem i zacieśnianie się dziewczyńskiej przyjaźni, poczucia wspólnoty i lojalności.

Florida project

Grupa dzieciaków i lato na przedmieściach. Ale nie takich, gdzie stoją domy z basenami, tylko tani motel. Nie mają nad sobą pieczy dorosłych (przynajmniej nie taką, do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni), więc mają mnóstwo czasu na psikusy przygody i wyprawy. Taki biedny i brzydki świat, który może być wspaniałą przygodą.

Mustang

To siostry, ale też przyjaciółki. Chcą żyć swoim życiem, być wolne i robić to, co chcą. Ale to, że pochodzą z konserwatywnej rodziny w Turcji, przeszkadza im spełniać tak niewielkie zachcianki, jak kąpiel w morzu czy udział w meczu piłkarskim. Zmuszone do wypełniania konwenansów (np. aranżowany ślub) są bardzo nieszczęśliwe i marzą o ucieczce. Ale mają siebie nawzajem i to nie ulega wątpliwości.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.