Żyjemy w czasach, w których nieustannie jesteśmy narażeni na stres. Niezależnie od tego, czy ktoś ma większą, czy mniejszą odporność, każdy potrzebuje zrelaksowania. Dlatego coraz większą popularność, również w naszym kraju, zdobywa joga śmiechu.

Tekst: Elwira Kusz

Joga śmiechu nie wymaga specjalnych przygotowań, kondycji fizycznej, sprzętu, ani nakładów finansowych. Wystarczy otwarta przestrzeń, park lub jakieś pomieszczenie, kilka osób i masę pozytywnej energii. Dzieci śmieją się 400 razy dziennie, a dorośli 10. Stąd potrzeba wyjścia z dorosłych i poważnych schematów i spróbowania czegoś nowego. Dzieci robią to, na co mają ochotę bez skrępowania – umieją się śmiać i cieszyć. Dlaczego więc dorośli tak często mają z tym problem?

shutterstock_253145326

Śmiech na zawołanie?

Jak przekonują trenerzy zarówno śmiech naturalny, jak i na zawołanie ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Uczestnicy jogi śmiechu śmieją się utrzymując kontakt wzrokowy, a po kilku chwilach od wywołanego na życzenie śmiechu przechodzą do tego naturalnego.

shutterstock_164427575

Sposób na stres

Joga śmiechu to świetna metoda redukcji stresu – energetyzujący trening fizyczny. A warto pamiętać, że podczas wysiłku fizycznego uwalniają się endorfiny i inne pozytywne hormony, nasz organizm się dotlenia, dzięki czemu wprawiamy się w dobry nastrój. Oprócz tego to świetna integracja społeczna pozwalająca bawić się w grupie. Wspólnie z innymi uczestnikami dzielisz się pozytywną energią i emocjami. Najważniejsze to poczuć się zupełnie swobodnie, przełamać barierę strachu i skrepowania. Przebywając z innymi ludźmi, możesz ich zupełnie nie znać, ale wspólny śmiech pozwala się otworzyć, tworzy się pewnego rodzaj wieź, rozmowy płyną swobodniej. Joga śmiechu pozwala na nieskrepowane zachowania, nie poddane na krytykę czy ocenianie. Każdy zachowuje się dokładnie tak, jak chce.

shutterstock_108910352

Droga rozwoju

Joga śmiechu może stać się także ścieżką rozwoju osobistego. To, co wcześniej stresowało, wydaje się mniej istotne, umysł jest bardziej elastyczny. Poszerza się pole wewnętrznej wolności, robimy coś, bo chcemy, a nie bo tak wypada. Zwiększa się nasza pewność siebie, a także konsekwencja w działaniu. Brak strachu wyzwala większe możliwości.

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.