Paszporty POLITYKI to jedna z najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych w Polsce. 12. stycznia 2016 r. odbyła się jej kolejna edycja, podczas której nagrodzeni zostali najlepiej rokujący młodzi artyści w sześciu kategoriach: literatura, film, teatr, muzyka poważna, muzyka popularna oraz sztuki wizualne. 

paszporty polityki

Kim są utalentowani, młodzi ludzie, mogący z dumą prezentować swoją twórczość na świecie?

1. LITERATURA

8. grudnia Jakub Żulczyk, nominowany do Paszportów Polityki 2014 za głośną powieść „Ślepnąc od świateł”, napisał na swoim profilu na Facebooku:

zulczyk

 

I sprawiedliwości stało się zadość, ponieważ to właśnie Łukasz Orbitowski odebrał nagrodę, zresztą od swojego dobrego przyjaciela Stefana Szczepana Twardocha. Powieść „Inna dusza”, za którą Orbitowski został wyróżniony zostało określone przez jury słowami:”precyzyjne, poruszające i zapadające w pamięć studium zła”.

2. FILM

Laureatem w tej kategorii został Magnus von Horn – imigrant ze Szwecji, który od dziesięciu lat mieszka i tworzy w Polsce. Absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi, wyróżniony za film pod tytułem „Imigrant”, został doceniony przez prof. Tadeusza Lubelskiego za: „Popis wnikliwej obserwacji i drążenia problemu trudności młodych ludzi we wzajemnej komunikacji…” 

3. TEATR

Na pewno każda z Was pamięta zamieszanie wokół „Śmierci i dziewczyny” Eweliny Marciniak. To spektakl, którego premiera na deskach wrocławskiego teatru miała zostać odwołana, do czego nawoływał sam minister kultury Piotr Gliński. Sztuka okazała się jednak „(…) nowym znaczeniem hasła »przekroczenie« w poszukiwaniach teatralnych: przekroczeniem tabu, konwencji, ciała i bohatera”, jak podsumowuje Łukasz Drewniak.

05-smierc-i-dziewczyna-fot-natalia-kabanow

fot. Natalia Kabanow

4. MUZYKA POWAŻNA

Muzyk Marcin Świątkiewicz został nagrodzony w dziedzinie muzyki klasycznej za niebywałą wrażliwość, błyskotliwe interpretacje oraz za uniwersalność, która pozwala mu na bycie wybitnym solistą, jednocześnie pracującym w zespołach barokowych na świecie.

5. MUZYKA POPULARNA 

„Moje ego buzuje wszystkimi kolorami tęczy!” ogłosił Jakub Ziołek, wyróżniony za podwójny album „Zamknęły się oczy ziemi”, po odebraniu Paszportu. Album został wydany w ramach jednoosobowego projektu artysty Stara Rzeka.

6. SZTUKI WIZUALNE

Laureatem w kategorii „Sztuk wizualnych” jest Tymek Borowski – malarz, autor fotografii i prac wideo. Artysta odwołuje się do tradycji surrealistycznej, lecz chcąc uniknąć zaszufladkowania, chętnie eksperymentuje z innymi technikami.

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.