Pasta z ciecierzycy pochodzi z Libanu, ale jej wersji w świecie arabskim jest tyle, ile regionów. Hummus, podany na świeżym pieczywie, jest idealny na jesienne drugie śniadanie – zawiera mnóstwo mikroelementów i witamin, takich jak: fosfor, potas, cynk, witaminy z grupy B, a także żelazo, magnez oraz błonnik.
Przepis: Magdalena Pomykała
Składniki na dużą porcję humusu:
- 2 szklanki suchej cieciorki
- łyżeczka sody oczyszczonej
- sok z połowy cytryny
- ząbek czosnku
- 5-6 łyżek białego sezamu i olej sezamowy lub 2 łyżki pasty tahini
- oliwa z oliwek
- ¾ szklanki wody, przegotowanej lub źródlanej, bardzo zimnej (najlepiej z lodówki)
- sól i pieprz
- dodatki: suszone pomidory, harrisa, dowolne przyprawy według upodobań
Przygotowanie:
Cieciorkę zalewamy wodą i zostawiamy na noc do namoczenia. Rano dodajemy łyżeczkę sody oczyszczonej i gotujemy. Ziarna powinny łatwo dać rozetrzeć się między palcami – to konsystencja idealna do przygotowania pasty.
Gdy cieciorka się gotuje, przygotowujemy pastę tahini. W tym celu należy lekko podprażyć na suchej patelni biały sezam – tylko tyle, by się rozgrzał. Następnie dolewamy oleju sezamowego i wszystko miksujemy w blenderze na gładką masę. Możemy także użyć gotowej pasty sezamowej.
Hummus najlepiej przygotowuje się z jeszcze ciepłej cieciorki. Dorzucamy do niej drobno pokrojony ząbek czosnku, tahini i sok z cytryny. Miksujemy, dolewając oliwy z oliwek tak długo, aż uzyskamy gładką masę, bez grudek. Dolewamy zimnej wody i jeszcze chwilę miksujemy, aby powstała gładka pasta. W zależności od konsystencji, jaką chcemy uzyskać, dodajemy więcej lub mniej oliwy i wody. Doprawiamy solą, pieprzem i przyprawami według uznania.
Możemy również zmiksować cieciorkę z suszonymi pomidorami, a jako oliwę dodać tę, w której moczyły się pomidory. Miłośnicy pikantnych potraw mogą dorzucić ostre przyprawy – harrisę, chili lub paprykę.
Humus podajemy ze świeżym pieczywem, chlebem typu pita lub warzywami. O każdej porze dnia. Smacznego!