Aż 94% młodych Polaków doświadcza FOMO, czyli lęku przed byciem pominiętym, co wpływa na ich poczucie wartości i przynależności. Młodzież bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje wsparcia w odkrywaniu swojej tożsamości, aby budować pewność siebie i autentyczne relacje. Kluczem do ich rozwoju jest przestrzeń na wyrażanie indywidualności i poszukiwanie własnych wartości – bez konieczności szukania zewnętrznej aprobaty.
Rozpoczęcie nowego roku szkolnego to dla wielu rodziców czas pełen nadziei, ale i obaw. Z jednej strony chcą jak najlepiej przygotować dziecko na przyszłość, ale z drugiej zdarza się im nieświadomie popełniać błędy, które zamiast motywować – osłabiają chęć dziecka do nauki i rozwijania umiejętności. Oto kilka powszechnych pułapek, w jakie wpadają.
Dysleksja to specyficzne zaburzenie rozwojowe, które dotyka zdolności czytania i pisania. Może mieć znaczący wpływ na rozwój edukacyjny i emocjonalny dziecka. W Polsce, podobnie jak na całym świecie, jest diagnozowana coraz częściej.
Alimenty są jednym z najważniejszych elementów wsparcia finansowego, które rodzic musi zapewnić swojemu dziecku po rozstaniu z partnerem. Ich celem jest pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem, edukacją oraz zdrowiem dziecka. Jednak co dzieje się, gdy osoba zobowiązana do płacenia alimentów staje się rodzicem kolejnego dziecka? Czy narodzenie nowego dziecka wpływa na wysokość alimentów, jakie płaci się na rzecz wcześniejszych dzieci?
Smartfonowe libacje kończące się rękoczynami, zaawansowany cyfroholizm, groźby odebrania sobie życia i w efekcie pandemia samobójstw wśród nastolatków. W dobie rosnącego w ekspresowym tempie problemu uzależnienia dzieci i młodzieży od nowoczesnych technologii również w naszym kraju rodzice zaczęli poszukiwać rozwiązań ratujących swoje pociechy wchłonięte przez wirtualną rzeczywistość. Decyfryzacja, cyfrowy detoks, reset – to pojęcia, które powinien poznać każdy dorosły.
Czy jako rodzice, opiekunowie, nauczyciele mamy wystarczającą wiedzę na temat zdrowia psychicznego, by pomóc dzieciom w kryzysie? Z badania przeprowadzonego w ramach programu „POLećmy ze wsparciem” wyraźnie można zauważyć, że jesteśmy coraz bardziej świadomi i akceptujący wobec problemów psychicznych i psychologicznych u dzieci – to obserwacja 43% badanych osób. Niemal połowa opiekunów deklaruje, że reaguje na każdy niepokojący symptom zaobserwowany u swojego dziecka. Czy jednak każda reakcja jest właściwa? Okazuje się, że nie zawsze wygląda to optymistycznie.
Wraz z pierwszym dzwonkiem uczniowie wracają do szkół. Dla wielu z nich jest to czas, w którym mogą spotkać się ze swoimi przyjaciółmi. Jednak nie dla wszystkich powrót oznacza pozytywne nastawienie i wspomnienia. Coraz więcej dzieci i nastolatków w okresie szkolnym pada ofiarą nękania, zwanego bullying. Co robić, jak temu zaradzić oraz jakie konsekwencje prawne grożą za prześladowanie?
Młodzi dorośli coraz dłużej mieszkają z rodzicami, zamiast rozpocząć życie na własny rachunek. To zjawisko demograficzne intrygujące socjologów, ale warto na nie spojrzeć również z perspektywy psychologicznej. Może jako rodzice robimy coś niewłaściwie?
Chcesz, aby twoje dziecko zyskało więcej pewności siebie? Spróbuj opowiadać mu pozytywne historie o członkach rodziny. Zdaniem psychologów przekazywanie odpowiednich faktów rodzinnych wpływa pozytywnie na nastolatków. Ich psychika, a dokładniej dobrostan psychiczny, jest bowiem skorelowany ze zdolnością do przedstawiania spójnej narracji na swój temat.
Wojna i kryzys migracyjny to ogromne obciążenie nawet dla dorosłego, a tym bardziej dla dziecka. Jak pomóc dzieciom uporać się z takimi wyzwaniami? Radzi zespół psychologów działających na platformie darmowego wsparcia psychologicznego i informacyjnego dla osób, które uciekły przed wojną w Ukrainie oraz osób im pomagających.
Odmienne traktowanie dzieci, w zależności od ich płci czy też kolejności narodzin jest czymś, na co specjaliści od dawna zwracają uwagę, a czego echa nieraz dają potem o sobie znać na kozetkach u terapeutów, pod postacią wewnętrznych zadr. Bo to, że czasem w relacjach z rodzeństwem pełno jest rywalizacji, zazdrości i pretensji, generowane jest często właśnie przez rodziców, którzy czas i uwagę ofiarowują pociechom nierówno. Zwykle nie jest to zamierzone, a wynika raczej z różnych doświadczeń. Czy można zatem kochać dzieci po „równo”?
Dzieci potrzebują teraz wsparcia dojrzałych i świadomych dorosłych. Do najmłodszych również docierają niepokojące informacje o napaści Rosji na Ukrainę. W przeciwieństwie do nas maluchy nie mają jeszcze wszystkich narzędzi potrzebnych do przetwarzania i oswajania zatrważających komunikatów. Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?
Kiedy w wirtualnej rzeczywistości tworzysz sobie nową tożsamość, aby incognito skontaktować się z konkretną osobą, przekraczasz pierwszą z granic oddzielającą zdrowy kontakt od manipulacji. Możliwe, że kolejne będziesz przekraczać z coraz większą łatwością, by pewnego dnia odkryć w sobie stalkera.
Jedną z najczęstszych chorób psychicznych wśród dorosłych jest depresja. Jednakże nie wyklucza to możliwości jej wystąpienia u bardzo młodych osób. To zaburzenie ma wpływ na emocje, rozumowanie i zachowanie. Widać to u młodych ludzi już w wieku pięciu lat. Około 5% z nich, podobnie jak w przypadku nastolatków, w pewnym momencie swojego życia cierpi na depresję. Zwłaszcza gdy są zestresowani, opłakują stratę ukochanej osoby, mają problemy z koncentracją, dysleksją lub lękiem.
Relacje i wspólne bycie razem to coś niezwykle istotnego. Dzieciństwo zdarza się tylko raz w życiu i trwa bardzo krótko. Czas szybko leci, a rodzicom trudno uwierzyć, że ich maluch, który niedawno chodził do przedszkola, ma już 12 lat i swój własny świat, do którego nie chce ich wpuścić. Jak stworzyć głęboką relację z dzieckiem, która będzie oparta na zaufaniu i przyjaźni? Można zacząć od 7 niematerialnych prezentów pod choinkę już w tym roku.
Nastoletni rekordzista tych wakacji miał 4 promile alkoholu we krwi. Z badań wynika, że przynajmniej raz w życiu alkohol piło 84 procent nastolatków w wieku 15-16 lat oraz 96 procent pomiędzy 17. a 18. rokiem życia. Upijają się do nieprzytomności, okazjonalnie, nałogowo i rekreacyjnie. Dlaczego nastolatki piją?
Dzisiejszy rynek zabawek dla dzieci oferuje naprawdę wiele. Nie wszystkie produkty są jednak godne polecenia, ale na pewno warte uwagi są zabawki rozwojowe. Co się kryje pod tym określeniem? Co warto kupić dziecku?
Czy domowe nauczanie pogarsza wiedzę? Okazuje się, że nawet kilka tygodni przerwy w chodzeniu do realnej szkoły znacząco zaburza proces nauki u młodszych dzieci.
Integracja sensoryczna to, mówiąc, prościej sposób, w jaki nasz mózg przetwarza i organizuje wszystkie bodźce, które docierają do niego z…
Te inspirujące mamy prowadzą świetne konta na Instagramie, które nie tylko poprawią humor ładnymi zdjęciami, ale zapewnią wartościową wiedzę. Tekst:…
Prędzej czy później nadejdzie moment, kiedy będzie trzeba oddać dziecko w ręce innej osoby. Jeżeli nie mieszkamy w mieście rodzinnym…
Chcesz, by twoje dziecko rozwijało się jak najlepiej i umiało jak najwięcej – dobrze się uczyło, zapamiętywało szkolny materiał oraz…
Powrót do szkoły to stres dla wielu dzieci, co nie pozostaje bez wpływu na rodziców. Czy można tego uniknąć? Tekst:…
Ojcowie stosują różne strategie wychowawcze wobec synów i córek, a ich mózgi reagują odmiennie na interakcje z chłopcami niż z…
Wyzbycie się perfekcjonizmu i zrozumienie, że nie ma idealnych rodziców, tak jak nie ma idealnych dzieci, to jedna z recept…
Naukowcy z norweskiego Uniwersytetu NTNU w Trondheim radzą, by zachęcać dzieci do aktywności fizycznej i ćwiczyć razem z nimi. Stawką…
Podtrzymywać legendę Świętego Mikołaja, czy nie? Oto jest pytanie. Szala przechyla się w stronę jednej z opcji. Tekst: Iza Kołodziej…
Tradycje związane z Halloween zdobywają sympatyków i zagnieżdżają się w wielu europejskich krajach. Dzieci i dorośli mają powody, by je lubić.
W Europejskim Badaniu Kompetencji Językowych polscy uczniowie plasują się na słabych pozycjach. Aby dogonić innych małych obywateli Europy, konieczne jest…
Nauczenie dziecka sprzątania to niezwykle trudne zadanie. Warto wiedzieć w jaki sposób i na jakim etapie powinno się uczyć swoją…