Uwaga miłośnicy iluminacji! Po raz pierwszy od ponad 200 lat Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego otwiera się dla zwiedzających zimą. Dzięki współpracy z europejskim twórcą świetlnych ogrodów wystawa „Magiczny Botaniczny” ma szansę oczarować zwiedzających i dać im szansę na poznanie tajemniczych zimowych ścieżek Ogrodu. 

 

Zimowy ogród pozostawał dla mieszkańców Warszawy tajemnicą. W wyjątkowej zimowej scenerii mogli poruszać się jedynie pracownicy Ogrodu. A to właśnie zimą zaznacza się wyraźnie porządek Ogrodu, według którego powstał. Zimowy Ogród zaskakuje, nagradza przybyszy pięknem, ciszą i delikatnością.

Wystawa „Magiczny Botaniczny” otwiera się już w najbliższą sobotę 27 listopada i będzie czynna do 27 lutego 2022. Na gości czekają świetlne konstrukcje, nawiązujące do najciekawszych roślin w kolekcji Ogrodu, relacji przyrody z człowiekiem, ale także do baśni i legend związanych z przyrodą.

Wśród uśpionych roślin zakwitną świetlne rzeźby kwiatów, krzewów, ptaków i leśnych zwierząt. Wytrawne oko obserwatora znajdzie nie tylko wiekowe sosny, sympatyczne wiewiórki, czy kwietne dywany, ale też ukryte wśród drzew jelenie i wielkiego miłośnika miłorzębu – prehistorycznego mamuta.

Miłorząb to żywa skamieniałość w świecie przyrody. Schyłek okresu świetności miłorzębu, gatunku „pamiętającego” epokę dinozaurów, zbiegł się z wymieraniem wielkich ssaków, takich jak mamuty, które były prawdopodobnie ostatnimi zwierzętami mogącymi skutecznie rozsiewać nasiona tego drzewa. Wraz z ich odejściem, miłorząb stał się drzewem krytycznie zagrożonym.

„Wieczorne aktywności organizowane w Ogrodzie Botanicznym od dawna cieszyły się ogromnym zainteresowaniem” – opowiada Marcin Zych, dyrektor Ogrodu Botanicznego UW. „Postanowiliśmy pójść tym tropem i posiłkując się doświadczeniem profesjonalistów zaproponować odkrywanie naszych kolekcji w niecodziennej, magicznej, nocnej scenerii. Jednocześnie bardzo nam zależało, żeby projekt „Magiczny Botaniczny” był nie tylko kolejnym rozświetlonym parkiem, ale w nowy sposób opowiadał o magicznym miejscu, jakim jest Ogród Botaniczny oraz o niezwykłej przyrodzie, którą można tu odkryć.”

Ogród otwarty będzie po zmroku, każdego dnia od godziny 17.00 do 21.00 – z wyjątkiem kilku świątecznych dni. Dla młodszych i starszych gości przewidziano dodatkowe atrakcje w postaci strefy zabaw oraz gry terenowej powiązanej z trasą zwiedzania.

Bilety dostępne są on-line na stronie www.lumagica.pl, w aplikacji Goingapp oraz we wszystkich salonach Empik w Polsce.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.