W kaplicy na szczycie góry, w starej stodole, na brzegu jeziora, w kwitnącym ogrodzie – jeśli marzy się wam wesele w ciekawym miejscu, to wszystko jest możliwe!
Tekst: Joanna Zaguła
Widzieliście to na filmach, zazdrościliście tego znajomym – piękny ślub wśród drzew, wesele w starej stodole, przysięga z widokiem na morze. Marzy wam się taka romantyczna oprawa, wesele w ciekawym miejscu? Jest kilka warunków, które trzeba spełnić, ale wszystko jest do zrobienia!
Formalności
Pierwsze, o czym pamiętać to pozwolenie. W plenerze można wziąć zarówno ślub cywilny, jak i kościelny. W pierwszym przypadku potrzebny jest wniosek i dodatkowa opłata – 1000 zł. A w drugim będziecie musieli swój wybór lokalizacji uzasadnić. Pamiętajcie też, że wiele kościołów, szczególnie tych przyklasztornych ma ładne ogrody. Tam można się czasem pobrać wśród natury bez dodatkowego zezwolenia. Do uzyskania pozwolenia będzie wam jeszcze potrzebna zgoda właściciela gruntu, na którym pragniecie powiedzieć sakramentalne „tak”. Czasem łatwo to sprawdzić, jeśli park należy do miasta, a ogród do restauracji. Ale opuszczona stodoła na wsi to już trudniejsza sprawa. Nie ma się jednak co załamywać, popytajcie w okolicy, może się uda. Ważne jest też to, by w wybranym miejscu była możliwość powieszenia godła czy krzyża.
Wygodna zabawa
Jeśli marzy się tam wesele z dala od cywilizacji albo chociaż wśród zieleni, zadbajcie o to, by gościom było wygodnie. Żeby panie nie musiały wyciągać obcasów z trawy, przyda się drewniany podest do tańca. Przed niespodziewanym deszczem można schować się w specjalnych eleganckich namiotach (można je wynająć). Gdy zabawa odbywa się z dala od jakichkolwiek zabudowań, trzeba też pomyśleć o wynajmie toi-toiów. Wtedy dodatkowym kosztem jest też nagłośnienie, oświetlenie, a nawet zapewnienie dojazdu gościom. Dlatego, łatwiej jednak znaleźć miejsce ładne i pełne zieleni, ale położone przy restauracji, sali weselnej czy hotelu. Albo taką salę weselną, która odpowiada waszym standardom „ciekawego miejsca”
Może jednak pod dachem
Modne ostatnio „eleganckie stodoły” czy ceglane folwarki to miejsca, w których weselne dekoracje potrafią stworzyć bajkową atmosferę. Do takich lokalizacji należą: Górki Zielone, Nowe Kawkowo, Dolina Cedronu, Folwark Wiązy. Niepowtarzalny klimat mają też stare drewniane wille, jak np. Willa Tadeusz w Lanckoronie.
Bez pozwolenia
Jeśli nie uda się wam przekonać księdza, że ślub poza kościołem jest dla was ważny, możecie wybrać po prostu jakiś ładny budynek. Do najbardziej romantycznych kościołów w Polsce należą: świątynia Wang w Karpaczu, kaplica Jaszczurówka w Zakopanem, kaplica na Śnieżce czy kościół św. Bernarda w Sopocie.
A jeśli nie macie ochoty borykać się z żadnymi formalnościami, rozwiązaniem jest powtórzenie przysięgi. Ślub bierzecie w urzędzie czy kościele, po prostu w miejscu zamieszkania. Jest wygodnie i bez spiny, zapraszacie tylko najbliższych przyjaciół i rodzinę. A potem, na weselu prosicie gości o chwilę uwagi. Ja brałam udział w takiej ceremonii, podczas której świadkowie opowiedzieli o tym, jak para młoda się poznała, a oni sami przeczytali swoje przysięgi. Wzruszenie było większe niż na wielu formalnych ślubach.