Świadomość Polaków dotycząca roli aktywności fizycznej w życiu codziennym sukcesywnie rośnie. Z drugiej strony brak czasu jest nadal kluczową wymówką. Czy oby na pewno, skoro statystyczny Polak dziennie poświęca średnio 3h na oglądanie telewizji? Co mogłoby nas zmotywować do zmiany? Nagroda! Światowy Dzień Aktywności Fizycznej to dobry moment, żeby zrobić dla siebie coś dobrego!

Według raportu Ipsos „Global views on sports and exercise” przeprowadzonego w 2021 roku, aż 42 proc. Polaków jako główną przeszkodę w regularnym podejmowaniu aktywności fizycznej wskazuje na brak czasu. Jesteśmy zabiegani, pracujemy coraz więcej i dłużej, a nawał codziennych obowiązków sprawia, że nie mamy nie tylko czasu, ale i chęci, żeby się poruszać. Jednak druga strona medalu pokazuje, że około 81% z nas dziennie spędza średnio 3 godziny na oglądaniu telewizji.

Szwedzka aplikacja Stepler do mierzenia kroków zachęca nawet najbardziej zasiedziałych do tego, by dzienną dawkę ruchu wkomponowali w rutynowe obowiązki, takie jak robienie zakupów, dojazd do pracy, czy wyjście z psem na spacer.

Od czego zacząć? Wyprowadź psa i wyrzuć śmieci!

Każda czynność z codziennych obowiązków może być formą aktywności fizycznej, a te za którymi nie przepadamy, mogą zmienić się w całkiem miłe aktywności. Wyrzucenie śmieci, wyjście z psem, zrobienie zakupów, zejście do piwnicy czy spiżarni, dojazd i powrót z pracy i wiele innych zyskuje nowe oblicze, a my energię, by wykonać je jak najszybciej i cieszyć się nagrodami. Okazuje się, że 6-8 tysięcy kroków, które wg. rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia powinniśmy dziennie pokonać, brzmi bardziej zachęcająco, jeśli wymienimy te kroki np. na abonament do czytelni online lub inne zniżki.

Jak znaleźć motywację?

Zdrowie, dobre samopoczucie czy bycie w formie dla osób, które nie praktykują sportu i niewiele się ruszają, to pojęcia abstrakcyjne. Często osoby te nie mają nawet punktu odniesienia, który umożliwiłby poczuć różnicę? Co może zachęcić ich do zmiany? Nagrody. Aplikacja Stepler wprawiła już w ruch 1,6 mln osób nie tylko w Szwecji, ale również w Norwegii, Niemczech i w Polsce. W ciągu zaledwie 3-miesięcznej obecności w Polsce zyskała grono ponad 800 tysięcy użytkowników, które stale rośnie. Badania firmy pokazują, że aplikacja przynosi oczekiwane efekty – jej użytkownicy ruszają się o 20% więcej niż przed jej zainstalowaniem. To oznacza, że realnie wpływa na zwiększenie aktywności w ciągu dnia.

Aplikacja uwzględnia system premiowania w różnej formie. Generalna zasada jest taka, że im więcej się ruszasz, tym więcej zyskujesz. Do wygrania jest masa nagród, takich  jak na przykład dostęp do jednej z największych na rynku audiotek. Stepler nie zawiedzie też fanów gadżetów, dla których przygotował m.in. iPhony. W gronie jego partnerów jest wiele firm, m.in:. Storytel, BookBeat, Vistula, Reebok, Kontigo, MintiShop.pl, Ryanair, EGMONT, Albert.

Postaw na współzawodnictwo!

Weekendowy spacer w gronie rodziny czy przyjaciół może zyskać nowe oblicze. Przed rozpoczęciem spaceru warto włączyć aplikację i zobaczyć, ile się przeszło, ile zyskało i co wygrało – porównywanie wyników z innymi użytkownikami to wciągająca gra, która umożliwia wyrobienie nowych, a przede wszystkim zdrowych nawyków. Przypadający dziś Światowy Dzień Aktywności Fizycznej to dobry moment, żeby zacząć żyć inaczej. 

 

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.