Kiedy za oknem robi się biało, a temperatura spada poniżej zera, wielu ludzi rozpoczyna „zimowe szaleństwo”. Zima jednak nie sprzyja okularnikom – wystarczy chuchnąć w szalik, a szkła od razu pokrywa para. Nie mówiąc już o zrobieniu zwykłych zakupów czy zmianie pomieszczenia, gdy nagła zmiana temperatury natychmiast uniemożliwia zobaczenie czegokolwiek. Jednak okularnicy nie są skazani na spędzenie zimy pod kocem – pora spróbować noszenia soczewek kontaktowych i skorzystać z uroków najmroźniejszej z pór roku!
Zalety noszenia soczewek w zimie
Niektórzy zastanawiają się, czy noszenie soczewek kontaktowych zimą jest bezpieczne dla oczu. W końcu soczewki są produktami, które częściowo składają się z wody – czy mogą zatem zamarznąć? Na szczęście jest to tylko jeden z wielu mitów na temat soczewek, ponieważ nawet jeśli temperatura powietrza spadnie poniżej zera, nie ma takiej możliwości, by produkt zamarzł. Zima jest jednak porą roku, która stanowi pewne wyzwanie, nie tylko dla narządu wzroku, ale i dla zdrowia ogólnego czy włosów, paznokci i skóry. Skoro więc poświęca się wiele uwagi na dbanie o poszczególne elementy ciała, warto skupić się także na oczach. Miłośnicy zimowych aktywności, takich jak jazda na nartach, sankach czy snowboardzie, powinni przemyśleć zakup soczewek kontaktowych, które dobrze nawilżają oczy przez cały dzień, np. jednodniowe soczewki Eyelove lub soczewki Acuvue . Produkty te wykonane są w nowoczesnej technologii połączenia silikonu i hydrożelu, która zapewnia oczom większy komfort i swobodę. Jeśli posiadacie wrażliwe oczy, można rozważyć zakup soczewek kontaktowych jednodniowych, które nosi się okazyjnie lub każdego dnia – w zależności od indywidualnych potrzeb. Zimą należy także zaopatrzyć się w nawilżające i łagodzące krople do oczu oraz jeszcze ostrożniej podchodzić do kwestii związanych z higieną soczewek kontaktowych.
Jak dbać o soczewki kontaktowe zimą?
Należy pamiętać, by każdorazowo wymieniać płyn do soczewek w pojemniku po zdjęciu soczewek z oczu oraz nie przekraczać terminu przydatności produktu. Soczewki kontaktowe zimą są świetnym rozwiązaniem dla miłośników sportów zimowych czy wędrówek po górach, ale należy pamiętać także o ochronie przeciw promieniami słonecznymi UVA i UVB. W tym celu trzeba używać kremów do twarzy z wysokim filtrem oraz okularów przeciwsłonecznych – promienie słoneczne odbijają się także od śniegu, co po dłuższym czasie może powodować nadwrażliwość wzroku i pogorszenie samopoczucia. Niezależnie od tego, czy zdecydujecie się na soczewki kontaktowe jednodniowe czy miesięczne, nie ściągajcie ich z oka od razu po przyjściu z zewnątrz, ponieważ może to spowodować dyskomfort. Dajcie sobie czas na podwyższenie temperatury ciała i dopiero wtedy bezpiecznie ściągnijcie soczewki kontaktowe. Zimą jeszcze bardziej należy zwracać uwagę na jakość soczewek, więc warto zaopatrywać się w dobrych i sprawdzonych źródłach, np. w sklepie internetowym www.bezokularow.pl, a w razie jakichkolwiek wątpliwości, co do stanu oczu, udać się na wizytę do lekarza okulisty lub do optometrysty. Kontrola narządu wzroku, zwłaszcza przy wadach wzroku, powinna być przeprowadzana raz na rok lub półtora roku.